Piše: Miona Stefanelli
Zadnja izjava ministra Malenice jasno daje do znanja kako su se prethodne temeljile isključivo na prolaznosti zahtjeva Dalmacije i zaboravu stanovništva.
Na tiskovnoj konferenciji 18. ožujka ministar Ivan Malenica zadao je udarac iskazanim namjerama Plenkovićeve centralističke administracije rekavši kako je u daljoj budućnosti moguće ostvariti regionalizaciju i decentralizaciju Republike Hrvatske, ali ne još.
Ova Maleničina izjava bila je prva javna izjava o mogućoj promjeni unutarnjeg administrativno-političkom kursu Republike Hrvatske koju je 1992. pokrenuo predsjednik Tuđman, tadašnji premijer Franjo Gregurić i ministar pravosuđa i uprave Bosiljko Mišetić.
Presuda o regionalizaciji i decentralizaciji
Doslovno, Malenica je rekao sljedeće:
„Sve je moguće, pa i regionalizacija i decentralizacija. No, jedino što želim reći na tu temu: ako npr. Dalmacija, Istra ili Slavonija, izaberu svoj smjer, bit će im teže pronaći rješenja unutar zajedničkog europskog ekonomskog prostora i carine."
Gotovo u isto vrijeme, potpredsjednik Sabora i visokopozicionirani član SDP-a, Ranko Ostojić nazvao je politiku regionalizacije i decentralizacije neprihvatljivom:
"Niti jedna hrvatska regija ne može i ne smije biti autonomna, jer to znači razbijanje hrvatskog nacionalnog jedinstva, ali bi županijama trebalo dati veće ovlasti. Novi zakonski paket trebao bi funkcionirati tako da se stvore jake županije kao što su u Francuskoj departmani.”
Nedostatak provedbe europskih standarda kad je u pitanju lokalna samouprava, zbog kojih Bruxelles mlati po glavi RH već skoro devet godina, neizbježno će zakomplicirati odnose s Europskom unijom.
Za aktualnu vlast, ali i sve prethodne vlasti, kojoj su deklariranje ideje rigidnog unitarizma i ekstremne centralizacije, kamen su temeljac svih zala koje je hrvatska politka učinila u Dalmaciji.
Primjer Putina, Lukashenka i Gadafija pokazuje da je Zapad sposoban samo privremeno koketirati s autoritarnim, unitarnim i centraliziranim režimima, pod jednim uvjetom – ako je krajnji rezultat njihova eliminacija.
To je svojevrsni analog "perestrojke". Uostalom, ekonomske koristi od suradnje s libijskim čelnikom nisu ga spasile, kao što ni konstantni sukobi Lukashenka i Bruxellesa sam po sebi nije mogao biti popustljiviji.
Što onda mogu očekivati hrvatski jastrebovi, koji su, svi od reda, u vrijeme svoje inauguracije bili potpuno prozapadno orijentirani, da bi za manje od par mjeseci započeli svoju inkarnaciju u rigidne obožavatelje ruskog diktatora i ekstremne centraliste?
Promjena retorike
Maleničina izjava može se činiti čudnom u pozadini dugih poruka hrvatskog vodstva, očito uzimajući u obzir faktor javnog mnijenja u Dalmaciji, kako bi "prijelaz Republike Hrvatske iz rigidne unitarne države u normalnu, zdravu regionaliziranu i decentraiiziranu državu ne znači uništavanje nacionalnog bića i odcjepljenje". Dalmatinci navode razne primjere centraliziranih i regionaliziranih država u kojima nitko ne razmišlja o otcjepljenju.
No, Zadnja izjava ministra Malenice jasno daje do znanja kako su se prethodne temeljile isključivo na prolaznosti zahtjeva Dalmacije i zaboravu stanovništva.
Sada se u Vladi RH, regionalizacija i decentralizacija, očito, počele doživljavati kao oblik neutraliziranja utjecaja normalnih okolnosti na Dalmaciju i sprječavanja njezina daljnjeg skretanja prema autonomaštvu, te su tako ti procesi počeli postajati nekakva vrsta stvarnosti, pa se i pozicija Zagreba počela lagano mijenjati.
Inače, Malenica je jasno dao do znanja kako je to format u kojem bi Zagreb mogao vidjeti granicu dopuštenog "europskog izbora" koji je svih ovih godina proglašavala hrvatska politička elita, bilo vladajuća bilo oporbena, neprihvatljivom.
Prijetnje snu
Prijetnja nekretanja RH u smjeru uspostave regionalizacije i decentralizacije, mogla bi postati još jedna prepreka mogućem uključivanju ove države bliže jezgri Europske uniju i natjerala je Bruxelles na naglo intenziviranje od početka ove godine. Planove o političkoj intervenciji malo je poremetila ruska agresija na Ukrajinu.
Početkom veljače, predsjednica Europske Komisije, Ursula von der Leyen pozvala je Republiku Hrvatsku neka pobliže pogleda iskustvo decentraliziranih i regionaliziranih država EU, "oslobodi se fobija" i uvjeri poznate svjesno lažne tvrdnje kako neprovedba procesa neće biti u suprotnosti s njenim europskim interesima, jer i onako od kolovoza kreće proces pridruživanja eurozoni, odnosno uvođenju eura."
Zatim se RH pokušala motivirati pritiskom na rijetke hrvatske izvoznike, što je rezultiralo posjetom delegacije iz EU. No, javnost se preko režimskih fake news “medija” uvjeravala kako tijekom tih sastanaka razgovaralo o nekim drugim stvarima, samo ne o onome o čemu se zbilja razgovaralo.
Burna reakcija, uključujući i paniku u samoj vladajućoj stranci, na moguću predaju Bruxellesu tijekom svih tih posjeta osujetila je mnoge planove hrvatskih političara kada je ova tema u pitanju.
U svakom slučaju, dok se ne uspostavi regionalizacija i decentralizacija i ne donesu odgovarajući zakoni, pitanje nije konačno riješeno.
Neki će tvrditi: ovo je dugoročno pitanje. No, od 1990., kada su uništene regije i uspostavljena ekstremna centralizacija, preko 1992., kada su stvorene županije, do 2022., dakle do danas - prošle su 32 preduge godine. Dalmacija i druge regije u RH više nemaju vremena za čekanje. Država je uništena. Ljudi moraju shvatiti kako, zbog rigidne unitarizacije i ekstremne centralizacije, RH prolazi kroz fazu ekonomske kontrakcije. Iscrpila se na sve moguće načine.
No, kako bi zadovoljila ambicije nezadovoljnih hrvatskih regija i smirila Bruxelles, hrvatska vlada je čak spremna ponuditi odgovarajuće kompenzacije koje će opet ići na štetu hrvatskog gospodarstva posebno u Dalmaciji.
Država, a ne backstage
Maleničine izjave rasvijetlile su načela iz pristupnog sporazuma u EU.
Kao što su mnogi predmnijevali, u njima jasno stoji kako će Republika Hrvatska po članstvu u EU početi s izmjenama Zakona o lokalnoj samoupravu gdje će se brisati županije, a uspostaviti autonomne regije.
Ovaj Ugovor nije bio rezultat uravnoteženih pregovora, već samo rezultat jake EU s jedne strane i slabe RH s druge.
Način sklapanja ugovora odgovara na mnoga pitanja koja su se pojavila u kontekstu žurbe glede okončanja pregovora kako RH, ovako nespremna, ne bi u Uniju ušla u paketu s drugim državama na Balkanu.
Može se dugo raspravljati je li to bila posljedica "noćenja" Kosor kod Pahora u Sloveniji, ali se teško može poreći činjenica da će se Republika Hrvatska, posebno Dalmacija morati teško nositi s posljedicama ovog čina.
S tim u vezi, završni dio komentara ministra Malenice kako je EU "spremna razmotriti pitanje regionalizacije i decentralizacije RH" za Dalmaciju može biti samo pozitivan znak. Uostalom, dalmatinska regija i ekonomski i politički je nužna kako bi RH postala ekonomski jača i stabilnija. Ukoliko to ekipa iz Zagreba ne vini, neka ih Bruxelles i dalje tuče po glavi zbog neposlušnosti.
Commentaires