top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Što strategija Europske Unije za ravnopravnost LGBTIQ osoba znači za Dalmaciju

Europska komisija predstavila je u četvrtak svoju strategiju za ravnopravnost LGBTIQ osobe, u kojoj predlaže proširenje kaznenih djela na homofobni govor mržnje te najavljuje izradu zakona o uzajamnom priznavanju roditeljskih prava među državama članicama.

“Svatko bi se trebao osjećati slobodan biti ono što jest bez straha od progona. Upravo je to bit Europe i ono za što se zauzimamo. S pomoću ove prve strategije na razini EU-a intenzivirat ćemo naša djelovanja kako bismo osigurali da se prema svima postupa jednako”, izjavila je potpredsjednica Komisije zadužena za vrijednosti i transparentnost Vera Jourova, koja je zajedno s povjerenicom za ravnopravnost Helenom Dalli predstavila strategiju.


Ovom strategijom nastoje se ukloniti nejednakosti i riješiti problemi s kojima se suočava LGBTIQ populacija te se utvrđuje niz ciljanih mjera za sljedećih 5 godina, uključujući pravne mjere i financiranje. U strategiji se predlaže da se među zločine u EU-u svrsta zločin iz mržnje, koji obuhvaća i homofobni govor mržnje te da se, među ostalim, donese zakonodavstvo o uzajamnom priznavanju roditeljstva u prekograničnim situacijama.


Komisija navodi da se 43% LGBTIQ osoba na području EU osjeća diskriminirano.


“Svi građani Europske unije trebali bi se osjećati sigurno i slobodno bez straha od diskriminacije ili nasilja na temelju seksualne orijentacije, rodnog identiteta, rodnog izražavanja ili spolnih obilježja. Još smo daleko od potpune uključenosti i prihvaćanja koje LGBTIQ osobe zaslužuju. Vjerujem da zajedno s državama članicama Europu možemo učiniti boljim i sigurnijim mjestom za sve”, rekla je povjerenica Dalli.


Istovremeno, dvije prodalmatinske inicijative, DDF i Dalmatinski klub oštro su osudili nazivanje ideologijom zauzimanje za prava LGBTIQ osoba i proglašavanje zona bez LGBTIQ populacije.


Čak 68% pripadnika LGBT populacije osjeća se diskriminiranima, a realan broj je mnogo, mnogo veći. Mnogi pripadnici LGBT populacije dobivaju otkaze zbog svoje urođene seksualnosti, mnogi LGBT studenti ne mogu položiti ispit ili završiti upisani fakultet zbog svoje seksualnosti, a mnog mladi homoseksualci se izbacuju iz obiteljskog doma te postaju beskućnici. Najveći broj beskućnika u Dalmaciji su upravo mladi homoseksualci koje su roditelji istjerali iz kuće.


“Inicijativa Europske Komisije je dobra stvar i trebala bi imati pozitivan utjecaj i na Dalmaciju. Biti ono što jesi nije ideologija, to je identitet. U Dalmaciji ravnopravnosti svi se trebaju osjećati slobodnim i sigurnim pokazati svoj identitet bez straha. Ne možemo prihvatiti tzv. Zone bez LGBTIQ populacije u Dalmaciji kao što to žele pripadnici ultra desnih političkih opcija, kao što su to Domovinski pokret, MOST ili lista Mislava Kolakušića. Takve su zone slobodne od čovječnosti”, rekao je za Autonomiju predsjednik inicijative Dalmatinski klub Zuane Orlandini.


Orlandini je dodao kako biti ono što jesi nije “zapadna ideologija” kako se ponekad naziva, nego da je tu riječ o urođenoj osobnosti, ravnopravnosti i identitetu.


Iz redova ekstremno desnih političkih organizacija koje djeluju na području Dalmacije, često se čuje kako se širenjem prava LGBT zajednice potkopavaju „tradicionalne obiteljske vrijednosti“. Sve one žele da Hrvatski Sabor usvoji rezoluciju protiv “LGBT ideologije”, a konzervativni aktivisti i gradonačelnici, odnosno načelnici općina svoje gradove i općine žele proglasiti „zonama oslobođenima od LGBT populacije“, ugladavši se na svoje kolege u Poljskoj.


„To je bolesno. Na takav način se ne stvara zdravo društvo, društvo tolerancije, već bolesno i trulo društvo u kojemu ima mjesta samo za one koji se pokoravaju polesnim zamislima još bolesnijih diktatora“, nastavlja Orlandini.


„Jednom kada DDF i DK dođu na vlast u Dalmaciji, utvrdit će se čitav niz ciljanih mjera koje se temelje na četiri glavne teme koje su usmjerene na: borbu protiv diskriminacije; jamčenje sigurnosti; izgradnju uključivih društava i predvođenje poziva na ravnopravnost LGBTIQ osoba diljem Dalmacije“, objašnjava nam Orlandini, te dodaje kako za to provesti prvo se Dalmacije treba izboriti za svoju reintegraciju i autonomiju.


Orlandini najavljuje da će u okviru borbe protiv diskriminacije razmotriti pravni aspekt i provesti pregled stanja, posebno u području zapošljavanja. Nakon izvješća o ravnopravnosti zapošljavanja koje će bit objavljeno 2022. godine, predložiti će sve zakonodavne akte, posebno one o jačanju uloge tijela nadležnog za ravnopravnost.


Dalmatinski klub će kao dio DDFa sljedeće godine predstaviti inicijativu za proširenje popisa zločina u Dalmaciji kako bi se obuhvatili zločin iz mržnje i govor mržnje usmjereni prema LGBTIQ osobama. Osim toga, pružit će mogućnosti djelovanja unutar kluba za inicijative usmjerene na borbu protiv zločina iz mržnje, govora mržnje i nasilja nad LGBTIQ osobama.


Također se najavljuje zakonodavna akcija o uzajamnom priznavanju roditeljstva i istražiti moguće mjere za poticanje uzajamnog priznavanju istospolnog partnerstva u državama članicama.


Pod vodstvom suradnice DDFa Leonarde Bilishev i uz podršku same inicijative DDF oformit će se politike koje će uključiti u borbu protiv diskriminacije sve veći broj građana Dalmacije ne samo pripadnike LGBTIQ populacije.


Dalmacija bi se trebala oslanjati na postojeće primjere najbolje prakse i razvijati vlastite akcijske planove za ravnopravnost LGBTIQ osoba. Cilj je bolja zaštita LGBTIQ osoba od diskriminacije i dopunjavanje djelovanja u okviru te strategije mjerama za poboljšanje ravnopravnosti LGBTIQ osoba u područjima koja su u nadležnosti država članica, navodi za kraj Orlandini.

13 views

Comentários


bottom of page