top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Baseball palica kao pogled na svijet

Piše:Valerio Bardi

Pojačalo se nasilja nad novinarima i oporbenim političarima u Rusiji od početka invazije na Ukrajinu. To je karakteristika totalitarnih, nedemokratskih režima koji ne trpe drugačije mišljenje

Na ruskoj medijskoj sceni i među samim novinarima ima netrpeljivosti i nedostaje solidarnost u slučaju napada na njih i na novinarsku profesiju. Režimski, Putinovi mediji, koje su pod izravnim zapovjedništvom njegove press službe, ne podnose neovisne medije.

Sami ruski mediji iz svojih političkih ili ideoloških razloga mogu se staviti u službu neke demagogije i relativizirati napade za koje je jasno da su kaznena djela. To, jasno je svima, čine oni mediji koji su u Putinovim rukama.

„Mladići koji su me napali dovoljno su punoljetni da su svjesni svojih djela i odgovorni su za njih, zato se ne smije dopustitiu da se tom činjenicom manipulira,“ rekao je novinar ruske Novaya Gazeta.

Dodao je kako je u Rusiji stvorena atmosfera gdje je potpuno legitimno da Putin naredi ubojstvo novinara. Otkako je Vladimir Vladimirovich, bez izbora i bez legitimiteta, 2000. došao na vlast, Rusija ima najvišu stopu ubojstva novinara u područjima izvan ratnih događanja.

„Smatram kako bi bilo dobro kad bi napadači bili uhićeni jer je to dokaz da državne ustanove mogu da funkcionirati na pravi način ako se na njih ne vrši nikakav politički utjecaj. Ali, Putinovi ljudi su svugdje – i u policiji, stoga nitko neće biti uhićen,“ rekao je glavni urednik Dmitry Muratov.

Iz nasilno ugašenog „Echo of Moscow“, radio postaje koja je imala najbolji mrežu novinara, komentatora i DJ-eva u Rusiji, rekli su kako u državama Zapadne Europe nema razvijenog nasilja nad novinarima, jer su institucije jake i zastupaju jasnu politiku ne obazirući se na manje marginalizirane skupine koje propagiraju nasilje i drugačiji način razmišljanja.

„Samo u Rusiji i Srbiji traje nasilje nad novinarima, a to je karakteristično za totalitarne režime koji ne trpe novinare koji ne pišu u skladu sa zahtjevima“, rekao je urednik „Echo of Moscow“ Alexey Venediktov.

Venediktov je ocijenio kako sudovi u Ruskoj Federaciji nisu sposobni riješiti nasilje nad neovisnim novinarima čak i onda kada su napadači uhićeni, a uhićuju se kada vlasti doznaju da je napadnut novinar bez naloga iz Kremlja, jer je stvorena klima u kojoj „svako tko drugačije misli treba biti napadnut“.

Predsjednica ruske Nezavisne udruge novinara Maria Borzunova rekla je kako je malo novinara koji su se spremni zajedno pobuniti i protestirati kada problem naiđe, te akciju za preispitivanje uloge novinara u ruskoj agresiji na Ukrajinu podržala nekolicina.

„Nemam potrebu bilo koga slati u zatvor, ali povijest mora ostati zapisana, a oni koji su se o nju ogriješili trebaju osjetiti makar pet minuta srama“, rekla je Borzunova.

Rekla je kako bi pravosuđe napade na novinare trebalo smatrati napadima na službenu osobu koje obavlja svoj posao.

„Svi građani trebali bi imati adekvatnu zaštitu, a posebnu zaštitu onih koji se bave poslom od javnog značaja, te kazne za njihove napadače trebaju biti velike i stroge“, rekla je Borzunova.


Od dolaska Putina na vlast do 21.12.2009. 51 novinar je ubijen, a 221 je teško ozljeđen.

10 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page