top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

CORONAKRIZA Priopćene DDFa građanima Dalmacije



Inicijativa DDF oglasila se priopćenjem za građane Dalmacije na svojoj facebook stranici. Priopćenje prenosimo u cijelosti.


Dragi naši,

Obzirom da je DDF jako odgovorna Inicijativa i obzirom da je situacija s coronavirusom postala jako ozbiljna, red je upozoriti Vas na par stvari glede tog virusa kako nebiste nasijedali na lažne informacije koje kruže internetom.


Prije svega dopustite nam da se ispričamo što kasnimo s ovom objavom, ali zbog povećanog obima posla, te privatnih situacija kod svakog od nas nismo bili u mogućnosti ranije.

1. Odakle potječu koronavirusi?

Koronavirusi su virusi koji cirkuliraju među životinjama no neki od njih mogu prijeći na ljude. Nakon što prijeđu sa životinja na čovjeka mogu se prenositi među ljudima.


Šišmiši se smatraju prirodnim domaćinima ovih virusa, no velik broj životinja mogu biti nositelji koronavirusa. Na primjer, koronavirus bliskoistočnog respiratornog sindroma (MERS-CoV) prenose deve dok SARS-CoV-1 cibetke, životinje iz reda zvijeri srodnih mačkama.


Novi koronavirus, SARS-CoV-2, otkriven u Kini genetski je usko povezan s virusom SARS-a (SARS-CoV-1) i ta dva virusa imaju slične karakteristike, iako su podaci o ovom virusu još uvijek nepotpuni.


SARS se pojavio krajem 2002. godine Kini. U razdoblju od osam mjeseci 33 države su prijavile više od 8000 slučajeva zaraze virusom SARS-a. Procjenjuje se da je od SARS-a umrla jedna od deset oboljelih osoba.


U prva tri mjeseca epidemije COVID-19 prijavljeno je preko 170 000 oboljelih, sa značajnim širenjem bolesti izvan Kine i zahvaćajući veliki broj država širom svijeta, uključujući i Europu, posebno Italiju i Španjolsku.


2. Kako se virus prenosi? Koliko lako se on širi? Iako virus potječe od životinja, on se širi i s čovjeka na čovjeka. Trenutno dostupni epidemiološki podaci ukazuju da se virus relativno brzo i lako širi među ljudima, te se procjenjuje da bi jedna oboljela osoba u prosjeku mogla zaraziti dvije do tri osjetljive osobe. Međutim, na ovaj broj novozaraženih može se značajno utjecati nizom preventivnih mjera kao što su pranje ruku,


Trenutno je poznato da je vrijeme inkubacije između 2 i 14 dana. Trenutno je poznato da se virus prenosi kada oboljeli ima simptome koji sliče simptomima gripe te je osoba najzaraznija kad ima izražene simptome bolesti. Postoje naznake da neki ljudi mogu prenijeti virus neposredno prije nego se oni pojave. To nije neuobičajeno kod virusnih infekcija, što se vidi iz primjera ospica.


Prema trenutnim procjenama vjerojatnost širenja među ljudima među europskim stanovništvom je umjerena do visoka s obzirom da sve više zemalja prijavljuje dodatne slučajeve i grupiranje oboljelih. Sustavna provedba mjera za prevenciju i kontrolu pokazala se učinkovitom u suzbijanju SARS-CoV i MERS-CoV virusa.


3. Koji su simptomi zaraze COVID-19? Koliko je poznato, virus može uzrokovati blage simptome slične gripi poput: - povišene tjelesne temperature - kašlja - otežanog disanja - bolova u mišićima i - umora.


4. Posljedice COVID-19? - teška upala pluća s mogućnošću zatajenja rada pluća - teška upala bubrega s mogućnošću zatajenja rada bubrega - akutni sindrom respiratornog distresa, - sepsa i septički šok - smrt Osobe koje boluju od težih oblika kroničnih bolesti podložnije su težim oboljenjima.


5. Koja je prevencija? - često pranje ruku sapunom i vodom u trajanju od najmanje 20 sekundi. Ako vam sapun i voda nisu dostupni, upotrijebite sredstvo za dezinfekciju ruku na bazi alkohola - često umivanje sapunom i vodom u trajanju od najmanje 20 sekundi. Ako vam sapun i voda nisu dostupni, upotrijebite sredstvo za dezinfekciju ruku na bazi alkohola - izbjegavajte dodirivanje lica (oči, nos, usta) - izolacija/samoizolacija - izbjegavanje mjesta na kojima se drže životinje žive ili mrtve - izbjegavanje kontakta sa životinjama, njihovim izlučevinama ili izmetom - izbjegavanje fizičkog kontakta s drugim ljudima, njihovim izlučevinama ili izmetom - izbjegavajte kontakt s ljudima koji su nedavno bili u državama najviše zahvaćenim ovi virusom, odnosno ukoliko su bili u kontatktu s nekim tko se nedavno vratio iz države naviše zahvaćenim virusom.


6. Maska Nosite masku: - Ako radite kao zdravstveni djelatnik koji liječi pacijente oboljele od virusa COVID-19. - Ako ste zdravi, ali brinete o osobi za koju se sumnja da je zaražena koronavirusom. - Ako kašljete ili kišete. Maske su učinkovite samo ako se upotrebljavaju u kombinaciji s čestim čišćenjem ruku i čestim umivanjem


7. Informiranje O COVID-19 virusu informirajte se isključivo preko: - službenih medija (u RH službene tiskovine Slobona Dalmacija, Jutarnji list, Večernji List, Glasa Istre, Glasa Slavonije, Globus, Nacional i njihovih portala; radijske postaje s nacionalnom frekvencijom i njihovih portala; TV kuće s nacionalnom frekvencijom: HRT, NovaTV, RTL, N1, Al Jazeera i njihovih portala) - Službenih stranica Svjetske zdravstvene organizacije (https://www.who.int/health-topics/coronavirus) - službenih stranica Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo ili njihovih područnih službi (https://www.hzjz.hr/sluzba-epidemiologija-zarazne-bolesti/koronavirus-najnovije-preporuke/) - Službenih stranica Ministarstva zdravlja RH (https://zdravlje.gov.hr/koronavirus-i-mjere-prevencije/4952)

0 views

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page