Dalmacija je započela s pripremama za turističku sezonu, a ključ uspješnosti sezone bit će epidemiološko stanje, kaže za Autonomiju direktor turističke zajednice županije Splitsko-dalmatinske Joško Stella.
“Mi ne možemo i nemamo pravo očekivati da će drugi voditi brigu o nama, dapače, svatko će željeti zadržati goste kod sebe doma. Jedina situacija u kojoj nam nitko ništa ne može je da smo epidemiološki ‘u zelenom’. I to mora biti osnovni cilj, a sve klasične promotivne aktivnosti treba zaboraviti i staviti u drugi plan”, jasan je Stella.
Od kraja prošlog tjedna Ministarstvo turizma i sporta provodi projekt “Stay safe in Croatia” – “Siguran boravak u Hrvatskoj”.
To je naljepnica - nacionalna oznaka sigurnosnih protokola u turizmu i ugostiteljstvu koja se dodjeljuje akterima u turizmu i ugostiteljstvu koja posjetitelje informira da turistički objekt posluje prema trenutnim preporukama Svjetskog vijeća za putovanja i turizam (WTTC) i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ). Dodjeljuje se hotelima, marinama, privatnim apartmanima, muzejima ali i brodovima i trajektima, zračnim lukama i benzinskim crpkama koji zadovoljavaju kriterije koje su postavili WTTC i HZJZ.
Prema podacima od 1. ožujka već ju je zatražilo preko 1.000 turističkih poslovnih subjekata, a mnogi su je već dobili.
Dalmatinski turistički radnici pozorno prate što se događa na dalmatinskim emitivnim tržištima – a to su u prvom redu dvije najjužnije njemačke pokrajine Bavarska i Baden-Württemberg, Austrija, Slovenija i Italija, a nakon toga i Češka, Slovačka i Poljska, koje su se pokazale vrlo važnima upravo u vrijeme korona krize. Bitne su i države u okruženju: Bosna i Hercegovina, Srbija (posebno Vojvodina).
“Ključna će biti komunikacija prema tim tržištima, da se pokaže da je Dalmacija ‘safe and sound’ destinacija”, kaže nam Stella i dodaje:
“Mi se u Dalmaciji nadamo da ćemo zadržati ovu super situaciju koja je na dnevnoj razini relativno visoka, ali ipak dovoljno mala da se može smatrati sigurnom destinacijom. To bi nam omogućilo da, ako tako bude do kraja trećeg mjeseca, u četvrtom mjesecu počnemo značajnije komunicirati prema našim tržištima. Od Uskrsa koji ove godine pada početkom travnja ne očekujemo nikakav značajniji promet. To nam u principu i nije u fokusu ove godine. Važnije nam je održati epidemiološku situaciju pozitivnom, a za Uskrs očekujemo nešto domaćih gostiju i nešto Slovenaca”, izvijestio je Stella.
I ako situacija s coronavirusom i dalje bude stabilna, dalmatinski turistički radnici očekuju pokretanje turističkih zbivanja već u predsezoni – u svibnju, kaže Stella.
“Zato što će u petom mjesecu biti Duhovi i drugi praznici u Austriji i Njemačkoj koji su za nas izuzetno bitni. Zato je primarni cilj ostati epidemiološki pozitivan i da možemo komunicirati da smo ‘safe and sound’ destinacija“, objašnjava Stella.
Prema najnovijim pokazateljima Europske Unije Dalmacija je sa 1. ožujkom epidemiološki zakoračila u "narančastu zonu" jer u posljednjih 14 dana ima incidenciju od 50 novozaraženih na 100.000 stanovnika.
Međutim, dok je u nekim primorskim područjima situacija s coronavirusom pod kontrolom - u Senju i na Pagu, i u Šibensko-kninskoj županiji, drugdje je broj novooboljelih veći. U Splitsko-dalmatinskoj županiji je 2. ožujka 58 novooboljelih, u Zadarskoj 19, a u Dubrovačko-neretvanskoj županiji je sa 27 novozaraženih broj manji nego ranijih dana, ali su – da se stanje opet ne pogorša - uvedene i oštrije epidemiološke mjere.
Zato Stella već nekoliko mjeseci vodi borbu da se Republiku Hrvatsku prikazuje na epidemiološkoj karti Europe po regimana, odnosno županijama, a ne kao do sada po statističkim područjima.
“Dakle, neka svatko preuzme odgovornost za svoju ovogodišnju turističku sezonu, a ne da se netko skriva iza drugog. I neka svi, a pogotovo ova područja koja jako ovise o turizmu shvate da – ukoliko se stanje ne sredi, a može se srediti i dovesti ‘u zeleno’ jedino disciplinom žitelja tog područja - neće biti turizma, i gotovo! Mi moramo doći do toga da se Republika Hrvatska, odnosno Dalmacija prikazuje epidemiološki na razini pojedine županije, kao što se Grčka prikazuje na razini svakog pojedinog otoka“, kaže Stella.
Dakle, to je izvedivo, kaže, ali ...
“Samo se netko s time treba početi baviti! Tamo u Bruxellesu postoje neki ljudi iz R. Hrvatske koji to mogu riješiti. Ja to pritišćem i pokušavam, evo baš jučer sam imao jedan važan sastanak na tu temu. Pokušavam prije svega naše koji to mogu riješiti uvjeriti da je to za nas jako važno,” poručuje Stella.
Unatoč pandemiji, Dalmacija je u 2020. godini uspjela ostvariti 49% dolazaka i 52% turističkih noćenja iz 2019. godine. Ostvareno je 5,4 milijuna dolazaka i 34,4 milijuna noćenja.
Od toga su strani turisti ostvarili 23,1 milijun noćenja (45% rezultata iz 2019.), dok su domaći gosti ostvarili 11,3 milijuna noćenja (82% rezultata iz 2019.), izvijestili su iz Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije.
Dalmacija može biti relativno zadovoljna i s rezultatima za siječanj ove godine, koji su već objavljeni na stranicama Hrvatske turističke zajednice.
Unatoč epidemiji, registrirano je 73.796 dolazaka i 281.172 noćenja, što je 41,11, odnosno 53,21% prošlogodišnjih rezultata u siječnju, kada još nije bilo epidemije.
留言