Piše: Antonio Ivanišević
Unatoč zabranama, kako zakonskima tako i ustavnim, nacistički propagandni materijali i publikacije tog tipa dostupni su na internetu, zidovima kuća, ispred škola i vrtića, bilboardima ali i u pojedinim knjižarama.
Grafiti mržnje i kukasti križevi na zidovima odavno nisu neuobičajena pojava, a na forumima zabranjenih organizacija mogu se kupiti majice, kape i bedževi sa simbolima fašizma i neonacizma.
Iz splitske židovske općine kažu kako njihova komisija antisemitizma prati i bilježi pojave isticanja ovih simbola, ali uglavnom ne reagiraju burno.
„Nekada pomislim kako neko nacrta kukasti križ od tih mladih ljudi, a i ne zna šta je to, odakle je to i što je nacrtao, i što je istakao tim simbolom. Kada sam postala predsjednica Židovske općine Split, odmah me je u mome poštanskom sandučiću susreo kukasti križ. Nisam reagirala burno, tiho, jednostavno izbrisala, sačekala neko vrijeme i sve se to smirilo“, rekala nam je predsjednica splitske židovske općine, Lea Altarac.
U Republici Hrvatskoj je još od 2002. godine na snazi zakon koji zabranjuje upotrebu nacistički i fašističkih simbola te predviđa kazne za prekršaj od 5 do 50 tisuća kuna (663,5 eura do 6 635 eura) za fizičku osobu, odnosno, od 100 tisuća do čak milijun kuna (13 270 eura do 132 707 eura) za pravnu osobu.
„Prekršajni postupak može se podnijeti na osnovu zahtjeva ili policije ili općinskog državnog odvjetnika kao tijela ovlaštenih za podnošenje prijava odnosno zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka. Također, bilo tko od građana tko smatra kako mu je ovakvom vrstom prekršaja ili bilo kojim drugim prekršajem povrijeđeno osobno ili neko drugo pravo ili ga na bilo koji način vrijeđa, može u svojstvu oštećenog pokrenuti privatnu tužbu protiv nepoznate osobe“, naglasila je predsjednica prekršajnog suda u Splitu, Mladenka Todorić.
Iz policije i općinskog dravnog odvjetništva govore kako nisu imali prijava, niti su postupali po ovom zakonu i nadležnost prebacuju na Prekršajni sud. Međutim, i u Prekršajnom sudu nam kažu kako ni oni nisu imali ovakvih slučajeva.
„Potrebno je podići svijest ljudi, odnosno obavijestiti građane što znače međunarodni standardi ljudskih prava, pa samim tim i zabrana diskriminacije i što bi Republika Hrvatska kao država trebala ispoštovati, obzirom na činjenicu kako smo članica Vijeća Europe i Europske unije. Međutim, kao čovjek, smatram kako je to nešto za što nam nisu potrebni međunarodni standardi ili zakonske odredbe, to je jednostavno neprihvatljivo i trebali bi sami voditi računa kako do toga više nikada ne bi došlo“, rekla je Gorana Martinović, iz neovisnog ureda za ljudska i manjinska prava.
Dok je u Republici Hrvatskoj ovaj zakon mrtvo slovo na papiru, u Njemačkoj su do nedavno, zbog povijesnog tereta, bili zabranjeni čak i precrtani nacistički simboli, zbog čega je prodavač majica s precrtanim kukastim križem, kažnjen s 36 000 eura zbog, kako se navodi, mogućnosti populariziranja nacističkih ideja. Distributer majci s nacističkim simbolima je platio kaznu od 250 000 eura. Proizvođač ovih majica je kineska tvrtka iz Dengfenga koja dnevno isprinta na desetke tisuća ovakvih simbola te je njemačkoj policiji nedostupan, ali vlasti savezne zemlje Bavarske je uputio gradonačelniku Dengfenga notu kojom se zabranjuje isporuka majci s nacističkim simbolima u Njemačku.
Za razliku od Savezne Republike Njemačke, u Republici Hrvatskoj mogu se kupiti majice i ostali odjevni predmeti s vidljivim i nevidljivim nacističkim i fašističkim simbolima, a za ispisivanje nedopuštenih grafita i murala po zidovima nitko nikada nije odgovarao. Istovremeno, na društvenim mrežama vodi se lov na vještice protiv onih koji upozoravaju na protuzakonitost isticanja fašističkih i nacističkih, što uključuje i ustaške, simbola.
No, kakvu reakciju očekivati kada je bivša predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović jasno stala u obranu ustaštva, točnije velikohrvatskog nacizma, rekavši kako je ZDS stari hrvatski pozdrav.
Comments