top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Fermi: U RH nema ljevice

piše: Livia Marinni

Prvi čovjek Parlamenta talijanske autonomne regije Lombardije, Alessandro Fermi rekao je na sastanku s novinarima kako u Republici Hrvatskoj, posebno u Dalmaciji, ne postoji ljevica, već više ili manje ekstremna desnica.

„Čisto politološki gledano, u Republici Hrvatskoj više nema lijeve političke opcije već samo više ili manje ekstremna desnica. Tako za one političke opcije koje za sebe govore kako su ljevica možete biti sigurni kako se radi o desnici. To je tako što danas razlika između ljevice i desnice ne ovisi o svjetonazoru, već o političkoj ekonomiji. Sve one političke opcije koje podržavaju neoliberalizam su desnica“, objasnio je Fermi.

 

Dao je primjer brojnih europskih država koje su legalizirale istospolne brakove u kojima je to učinila desna politička opcija. U njemačkoj je to napravio CDU/CSU, u Austriji ekstremno desni ÖVP, u Belgiji Kršćanska narodna stranka, u Grčkoj ekstremno desna Nova Demokracija…

 

Jedine prave lijeve opcije u Republici Hrvatskoj su dvije prodalmatinske inicijative DDF i Dalmatinski klub koji se zalaže za vraćanje realnoj socijaldemokraciji koja je u Europi vladala od drugog svjetskog rata do upliva ekstremno desnog neolibertarijanskog ekonomskog modela.

 

„Nije mi jasno zašto se stanovnici Dalmacije masovno ne upisuju u ove dvije inicijative, jer su one jedine koje brane njihove interese kao i interese Dalmacije. Nije mi jasno što se to događa u glavama stanovnika te regije pa se ne žele boriti za svoje interese, već svojom pasivnošću dopuštaju da ih Zagreb uništava. To je potpuno shizofrena situacija“, rekao je Fermi.

 

Rekao je i to kako u procesu integracija Europska unija nikada od Republike Hrvatske nije tražila privatizaciju, već reguliranje financiranja medija iz javnih sredstava, kako ono ne bi poremetilo uvjete na tržištu i stavilo komercijalne operatere u podređeni položaj.


Rekao je kako iz javnih sredstava može biti financiran jedino medijski sadržaj od javnog interesa, a sve ostalo predstavlja komercijalni sadržaj, koji bi trebalo financirati iz komercijalno pribavljenih sredstava. Televizijsku pretplatu je nazvao zločinom, jer ona danas u europskoj uniji ne postoji na obvezatnoj već isključivo na dobrovoljnoj osnovi.

 

„Ovo što HRT radi je zločin i građani Republike Hrvatske to trebaju znati. Pita se zašto građani RH još nisu ušli u zgradu HRT-a sa zahtjevom za vraćanjem novca i kamata na taj novac građanima koji protuzakonito plaćaju pretplatu. Što je s tim Hrvatima“, upitao se Fermi.

 

Osvrnuo se na program na manjinskim jezicima. Neshvatljivo mu je i to što HRT kao javni servis nema posebne kanale za svaki od manjinskih jezika što je slučaj u svim državama na zapadu i sjeveru Europe. Posebno ga muči što nema programa na dalmatskom jeziku.


“Programi na manjinskim jezicima po svojoj su prirodi od javnog značaja i njihovo financiranje iz javnih izvora je neophodnost, ali istovremeno ga treba uskladiti sa propisima o državnoj pomoći koji su na snazi u EU. To što nema cjelodnevnog programa na dalmatskom jeziku poseban je zločin koji treba ispraviti”, rekao je Fermi.


Naveo je kako dio rješenja problema financija u manjinskim medijima leži i u projektnom financiranju, što je ekonomski održivije nego pokrivanje tekućih troškova cijele radijske i TV postaje ili tiskovina.


Naglasio je kako Vijeća nacionalnih manjina igraju ključnu ulogu u procesu modernizacije medija namijenjenih nacionalnim manjinama, i imaju obvezu osigurati uredničku i financijsku neovisnost kao preduvjet za demokratski razvoj društva. Ni dalje mu nije jasno zašto dalmatska nacionalna manjina nema svoje Vijeće.


Osvrnuvši se na provjeru ustavnosti odredaba Zakona o Vijećima nacionalnih manjina pred Ustavnim sudom i moguće ukidanje pojedinih, naglasio je kako postoje i drugi modeli kako bi se manjinama osigurao pristup medijima i programima i dodao kako Vijeća trebaju razmišljati u pravcu financiranja medijskih sadržaja, a ne operativnih troškova medija.


Istaknuo je kako bi trebalo osnovati Dalmatinsku Radio-Televiziju (DRT) i kako bi financijska i urednička stabilnost te medijske kuće bili ključni element u oblasti medija i informiranja na jeziku dalmatske nacionalne manjine.


“Prvi program trebao bi biti na dalmatskom jeziku, a dugi program DRT-a u potpunosti bi trebao biti posvećen emitiranju programa na svim jezicima nacionalnih manjina koje su prisutne u Dalmaciji. To bi bilo dostignuće jedinstveno u Europi i trebalo bi se realizirati i sačuvati na nove naraštaje. Mora biti pronađeno prijelazno rješenje za financiranje DRT-a, kako bi ta kuća nastavila svoju misiju dok se ne nađe dugoročno rješenje”, objasnio je Fermi i dodao kako RAI u regijama u kojima su nacionalne manjine u većini, npr. u Južnom Tirolu, emitira program na jeziku nacionalne manjine.


Dodao je kako bi, pored Dalmacije, pristup medijima na jezicima nacionalnih manjina trebalo djelovati na isti način na prostoru cijele Republike Hrvatske što bi omogućilo cijeloj Republici Hrvatskoj razvoj tolerancije i demokratskih standarda i u tom smislu bi HRT trebao preuzeti svoju ulogu u emitiranju na manjinskim jezicima prisutnima unutar i izvan Dalmacije.


Gost iz talijanske autonomne regije Lombardije, Alessandro Fermi rekao je za kraj kako se bez osvješćenosti stanovnika Dalmacije o tome kako se trebaju boriti za svoju budućnost ta budućnost neće ni dogoditi.

 

„Stanovnici Dalmacije, i Hrvati – Dalmatinci i Dalmatini, kao i pripadnici drugih nacionalnih manjina trebaju shvatiti kako se moraju zajednički boriti za bolji život, a bolji život mogu izgraditi samo borbom za regionalizaciju i decentralizaciju, što znači demokratizaciju Republike Hrvatske“, zaključio je Fermi.  

19 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page