top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Gay, liberal i novi predsjednik najjače oporbene stranke

Piše: Jordi Palmer (EL Nacional) / Karlo Morosin

Naslov se ne odnosi na neku veliku zapadnoeuropsku državu već na državu koja nosi laskav naziv izhodišta europske civilizacije – Grčke. Znači li ovo kako se Balkan ipak polako, ali sigurno mijenja?
Estefanos Kasselakis & Alexis Tsipras

Široj javnosti nepoznati Estefanos Kasselakis u nedjelju se suočio s favoritom utrke za vodstvo najjače grčke ljevičarske oporbe stranke, Syriza nakon što je protukandidatkinju pretekao u prvom krugu predizbora za predsjednika stranke.


Nakon lošeg rezultata izbora 21. svibnja, čelnik grčke oporbe i bivši premijer Alexis Tsipras prenio je vrlo jasnu poruku svojoj ljevičarskoj stranci Syrizi:

“Ako dam ostavku, imenovat ću Effie Achtsioglou za svoju nasljednicu”, rekao je Tsipras kako se doznaje iz izvora unutar stranke.


Nije to bila službena objava, ali su je tako protumačili svi dijelovi Syrize. Achtsioglou je također vjerovala u to i počeo se pripremati za položaj. Ali, u Grčkoj se gotovo nikad ne dogodi ono što je planirano.


Posljednjih tjedana pojavilo se praktički nepoznato ime: Estefanos Kasselakis. On je elegantni 35-godišnji grčki državljanin koji je odrastao u Sjedinjenim Državama, bivši je izvršni direktor kreditne agencije „Goldman Sachs i suradnik Demokratske stranke Joea Bidena. Kao da to nije dovoljno, sin je brodovlasnika i direktora brodarske tvrtke, sa svom simboličkom težinom koja se nosi u Grčkoj. Nijedan od ovih stavova ne odgovara tradicionalnom glasaču Syrize, niti općenito grčkoj ljevici. On je previše urban za socijaliste iz PASOK-a i previše liberalan za komuniste iz KKE. Sve skupa previše moderno. Ali njegovi pristaše smatraju kako je to njegova glavna vrlina: ne uklapa se, razbija predeasude i tradicije te je nešto sasvim drugačije od dosadašnje političke scene. Nekako nalikuje na samog Alexisa Tsiprasa kada se tek pojavio na političkoj sceni.


A u nedjelju je nešto uznemirilo kolica s jabukama (kolica s jabukama = grčki naziv za signu pobjedu, op.a): Kasselakis je pobijedio Achtsioglou u prvom krugu stranačkih predizbora. Novopridošlica je dobio 44,9% glasova članova, devet postotnih bodova više od žene koja je izgleda bila predodređena za naslijediti Tsiprasa. Njih dvoje će se sučeliti sljedeće nedjelje kako bi odlučili tko će voditi grčku oporbu i glavnu ljevičarsku stranku.


Sve do prošle nedjelje Achtsioglou se činila konsenzusnom figurom. 38-godišnja pravnica, od tinejdžerskih dana aktivna je na ljevici, a svojom glavnom zaslugom smatra što je bila ministrica rada u Tsiprasovom kabinetu, teškoj poziciji iz koje je uspješno izašla. Na nedavno održanom stranačkom kongresu predstavila je program nove lijeve vlade, za koji su tamošnji mediji istaknuli kako je detaljan i koherentan. Mlada žena s iskustvom i potporom iz svih sektora stranke, sve joj je išlo na ruku. Sve dok nije stigao Kasselakis.


Vratimo se na kravatu koju je Tsipras bacio

Godine 2015., na vrhuncu krize eurozone, partneri iz Europske unije — a posebno tadašnja njemačka kancelarka, Angela Merkel — izvršili su pritisak na Tsiprasa neka napravi oštre rezove u sektoru javne potrošnje. Mladi grčki ljevičar tada je bio prisiljen odreći se mnogih svojih načela. Ali ostao je čvrst u simboličnim pitanjima, poput toga da nikada ne nosi kravatu. Pobjednik prvog kruga grčkih stranačkih predizbora predizbora, međutim, odijeva se u odijela po mjeri i nema ništa protiv savršeno stegnutih Windsor čvorova na skupim košuljama.


Ne libi se braniti ni teme koje su donedavno bile tabu među grčkim naprednjacima: želi da Grčka bude sekularna država u kojoj je država striktno odvojena od crkve. Želi da se LGBTQ+ osobe mogu vjenčati i posvajati djecu. Želi i da vojska bude profesionalna, u državi u kojoj se ljevica nikada nije isticala kritikom vojnog roka, koji je još uvijek na snazi. On želi prekinuti odnos između vlade i velikih kompanija bez obzira na detalje. Njegovi kritičari ga optužuju kako je njegov manifest previše generičan i kako nikad ne daje detalje.


Novi “it” čovjek grčke ljevice dobio je razne homofobne uvrede, aluzije i prijezir otkako je predstavio svoju kandidaturu. I s političke desnice i s ljevice, oni se ne razlikuju mnogo od uvreda, insinuacija i seksističkih kritika koje su začinile kritike Achtsiogloua.


Kasselakis je nov, ali nije jedini. Vratio se iz SAD-a sa suprugom, medicinskim tehničarem Tylreom McBethom kako bi se kandidirao za prvog čovjeka Syrize na stranačkim izborima u lipnju, ali nije bio izabran. Od početka mu je glavna javna podrška bivši ministar Pavlos Polakis. Ali, njegovi najvažniji pristaše su oni koji se ne vide na prvi pogled: glavni savjetnik kandidata je parlamentarni zastupnik Giorgos Tsipras, brat Alexisa, bivšeg premijera. Nakon pobjede u prvom krugu predizbora, Giorgos Tsipras i osobe vrlo bliske njegovom bratu odlučili su javno iskazati podršku.


U stranci se sve više čuje tvrdnja kako u stvarnosti Kasselakisovu kandidaturu promiče sam Alexis Tsipras, iako je službeno neutralan. Izvori upoznati s procesom obnove potvrđuju kako predispozicija bivšeg predsjednika za novog kandidata nije zbog unutarnjih razloga, već zato što bi imao veće šanse pobijediti sadašnjeg premijera, ultra konzervativca Kyriakosa Mitsotakisa. Nije da je Tsipras sada protiv Achtsioglou, nego smatra kako ona ne predstavlja dovoljan prekid sa starom praksom i želi zadržati status quo.


Ponovljeni izbori u lipnju bili su bolni za Syrizu. Nova demokracija je došla na vlast s 40,5% glasova, dok je ljevičarski izbor dobio samo 17,8%. Tsipras je morao dati ostavku i tiho je otišao. Dugo je boravio u Sjedinjenim Državama.


Trenutni ultrakonzervativni premijer, Kyriakos Mitsotakis nema samo ugodnu apsolutnu većinu u parlamentu. Također uživa čvrstu medijsku, kulturnu i političku hegemoniju. Dijelom zahvaljujući vlastitim zaslugama, ali i slabošću ljevice. Kasselakisovi pristaše ne žele toliko riješiti probleme progresivnog tabora, već traže neku vrstu “ljevičara Mitsotakisa” koji bi se mogao suprotstaviti konzervativcima iz vlade oči u oči. Prema njima, paradoks je kako će onaj tko želi biti novi Tsipras morati biti totalno drugačiji od Tsiprasa. I prema tom obrazloženju, Kasselakis se čini kao savršen kandidat.


Effie Achtsioglou nije vjerovala kako bi ova vrsta progresivizma mogla naći dovoljnu podršku grčke ljevice. U to je bila toliko sigurna da nije mogla ni sakriti ljutnju rezultatom prvog kruga predizbora, te je izjavila kako birači ne znaju za što su glasali. Achtsioglou je izjavila kako je rasprava između nje i njezina protukandidata bila potrebna kako bi se razjasnilo koje prijedloge militanti biraju. Kasselakis je, kao da je aikido borac, kanalizirao protivnikov udarac i uzvratio joj još snažnije:

“Vrijeme je da se prestanemo međusobno svađati i borimo se protiv Mitsotakisa.”


Čini se kako su razlike toliko velike, ne samo u njihovim manifestima nego i u političkoj kulturi, pa se počelo šuškati kako će se stranka podijeliti ukoliko Kasselakis pobijedi na stranačkim izborima. Ne bi to bilo prvi put u Syrizi. Istina je tko god pobijedi čeka ga težak scenarij. 8. listopada su lokalni izbori i Nova demokracija ima za cilj ponovno udariti ljevicu.


U međuvremenu, 24. rujna 2023. Kasselakis je pobijedio na stranačkim izborima i postao novi predsjednik stranke Syriza.


U svome obraćanju biračima i naciji Kasselakis je izjavio kako će SYRIZA od sada pobjeđivati. Zahvalio se svima koji su ga podržavali, prije svega članovima stranke, rukovoditeljima, Nikosu Pappi, volonterima, društvu i svojoj obitelji.


Sada je došlo vrijeme za pripreme, prvenstveno za lokalne izbore, a nakon njih i za predsjedničke te parlamentarne. Došlo je vrijeme i za analize među kojima će biti i onih koji će postaviti pitanje: Je li došao trenutak da se Grčka odmakne od Balkana i bude razvijena zapadna demokracija? Je li u grčku došao trenutak nagle ekonomsko-socijalne ekspanzije i zaštite ljudskih prava i sloboda uključujući tursku, makedonsku i albansku nacionalnu zajednicu te pripadnike LGBTIQ+ populacije.

38 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page