Piše: Rebecca Mikulandra
Voditeljica Povijesnog arhiva Dalmacije u egzilu, Catalina Dandolo objasnila je kako je izmišljanje novih tradicija i marginaliziranje originalnih odraz neonacističke težnje za vladanjem Dalmacijom.
„Dalmacija je imala i ima sve civilizacijske pretpostavke kako bi bila matica ujedinjenja svih romanskih naroda na području bivše Jugoslavije, ali je velikohrvatskom kleronacističkom intervencijom u povijest i njena maliciozna revizija s pozicije političke i vjerske moći, dalmatinska tradicija marginalizirana. Time je dalmatski narod lišen kulture na koju ima pravo,“ rekla je voditeljica Povijesnog arhiva Dalmacije koji djeluje u egzilu, Catalina Dandolo.
Dandolo je istaknula kako se u doba neoprosvjetiteljstva u Dalmaciji vodila borba oko toga što će biti matica dalmatskog i ostalog romanskog naroda, te naglasila kako je pobijedio koncept političke moći, a ne povijesni argumenti i argumenti umjetnosti i kulture.
„Kada, recimo, gledate katoličku crkvu koja djeluje na prostoru današnje Republike Hrvatske, onda se može vidjeti kako je njeno jedino sjedište bilo u dalmatinskim biskupijama i nadbiskupijama. Zagrebačka nadbiskupija još nije ni postojala, a Vatikan je, kao sjedište cjelokupne moći katoličke crkve, bio i ostao nadležan za Hrvatsku biskupsku konferenciju. Ovo je samo jedan aspekt koji ističem, jer je svećenstvo imalo važnu ulogu u procesima nacionalne integracije na ovim prostorima,“ objasnila je Catlina Dandolo.
Dandolo je dodala kako je Dalmacija imala, kada je u pitanju građanstvo, ali i kada je u pitanju svećenstvo, i kada je u pitanju umjetničko-kulturno nasljeđe, sve predispozicije kako bi bila centar sveromanskog ujedinjenja.
„A onda se desio sukob među elitama i donesena je odluka pod utjecajem političke moći izvan Dalmacije. U toj borbi što je centar romanske kulture, dalmatska strana i svo njeno nasljeđe skoro su u potpunosti eliminirani. Jedna tradicija je prosto potisnuta, marginalizirana. To je ono što se događa kada politika i crkva intervenira u povijest s pozicije političke i klerikalne moći. Lišavaš svoj narod kulture na koju on ima pravo,“ rekla je Dandolo.
Voditeljica Povijesnog arhiva Dalmacije u egzilu je objasnila kako se radi o dva događaja koji se pod pritiscima velikohrvatske kleronacističke ideologije unutar političkih i crkvenih krugova ne slave, a koji su dio dalmatinske kulturne tradicije.
„Radi se o svetkovini koji se na dalmatskom kaže 'La vetruna d'i Omnisůnti' i o svetkovini 'El dái de sůnt Valentin', dakle o 'Noći vještica' i o 'Valentinovu' koji su tradicionalne dalmatske svetkovine, a koje su zabranile velikohrvatski kleronacisti 1939. godine. Umjesto ove dvije svetkovine, Dalmaciji se počela nasilno nametati svetkovina Dočašća, odnosno Adventa (dalmatski Adviant) i svetkovine slavljenja kulture smrti i žrtve poput Mimohoda za Vukovar koji nikada nisu bili dio dalmatske tradicije ili u duhu dalmatske kulture i tradicije,“ objasnila je Dandolo.
Dandolo je dodala kako se ova praksa treba zabraniti i vratiti Dalmaciju njenim tradicionalnim vrijednostima.
„Ukoliko to ne učinimo sada i odmah velikohrvatski neonacisti u suradnji s kleronacističkom mafijom rastočit će dušu Dalmacije do kraja i uništiti sve što se uništiti da. Krenulo je 1990. s ukidanjem regije Dalmacije, nastavilo se s uništavanjem njezine ekonomije i nasilnim raseljevanjem domicilnog stanovništva da bi se krenulo na reviziju kulturnih i tradicijskih sadržaja s čime se ima za cilj uništenje sjećanja i ubacivanje u melting pot velikohrvatskog šovinizma i ustaštva. Svatko tko iole osjeća za Dalmaciju, borit će se protiv ovoga stanja te se zalagati za vraćanje Dalmacije svojim istinskim korijenima,“ rekla je za kraj Catalina Dandolo.
Četrdesetdevetogodišnja voditeljica Povijesnog arhiva Dalmacije u egzilu, Catalina Dandolo protjerana je iz Dalmacije u svibnju 1990. jer je zagovarala autonomiju Dalmacije u sastavu Republike Hrvatske i vraćanje 1939. godine zabranjenog dalmatskog u službenu uporabu u Dalmaciji. U procesu protjerivanja iz njenog dubrovačkog doma, ubijen je Catalinin suprug Mirko i kćer Lavinia. Ubojice nikada nisu završile na sudskom stolcu, a kamo li u zatvoru.
Catalina danas živi u Portugalu gdje vodi Povijesni arhiv Dalmacije u egzilu.
Comments