top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Minestrone s kobasicama i keljom

Pripremio: Ivor Morosin

Listopad donosi misli o varivima, tikvicama i jabukama – sjetite se berbe jabuka, dana kušanja jabuka i karameliziranih jabuka. Ugodni jesenski recepti za pečenje poput kolača od jabuka također su na dnevnom redu dalmatske kuhinje.

Jesen je sezona kontrastnih temperature i ljepote boja, ne samo vani, već i u našim omiljenim jelima – pomislite na zdjelice juhe koja se kuha na pari posluženu s fetama sira na tostu, ohlađeni maslac na poli krumpira ili kuglicu sladoleda od vanilije pod gustim kvadratom vrućeg i ljepljivog puding.

 

Osim ovih jesenskih klasika, u ovo doba godine još je dosta manje poznatog voća i povrća, poput dunje i korabice. Više sezonske inspiracije potražite u nastavku.

 

Kako vrijeme postaje svježije, pravo je vrijeme za istraživanje novih okusa uz jesenske recepte, bez obzira žudite li za jednim od ugodnih jesenskih recepata za tjesteninu, izdašnih jesenskih vegetarijanskih recepata ili želite peći s ograničenim proračunom s našim jeftinim jesenskim receptima za pečenje. Otkrijte zdrave jesenske recepte i živopisne recepte za jesenske salate i iskoristite najbolje sastojke sezone. Zaronite u ove kolekcije i nadahnite se za ukusna jesenska jela.

 

Kada su vaši proizvodi spremni za upotrebu, pogledajte naše listopadske recepte za ukusnu inspiraciju za večeru.

 

Kelj

Kelj je član obitelji kupusa, a dolazi u dva oblika: kelj koji ima glatke listove i kovrčavi kelj koji ima naborano lišće. Kelj kovrčavi češći je od ova dva.


Umjesto da formiraju glavicu, listovi rastu u labavoj rozeti na vrhu stabljike. Listovi su zeleni, ponekad obojeni plavom ili ljubičastom bojom, a okus im je jak i izrazit.


Kelj se najčešće kuha nego pari.

Za cijele listove, isperite ih, zatim ih stavite u posudu bez otresanja vode, poklopite i kuhajte do 2 minute dok ne uvenu. Temeljito ocijedite. Za nasjeckane ili nasjeckane listove, stavite u posudu s vodom dubine 1 cm s prstohvatom soli, zatim zakuhajte i kuhajte do 5 minuta dok ne uvenu. Temeljito ocijedite.


Kelj također možete popržiti. Pokušajte popržiti nasjeckani kelj na maslinovom ulju s lukom nekoliko minuta u tavi dok ne uvene i ne omekša i postane jednostavan prilog, ili ga sitno nasjeckajte i dodajte juhama, varivima i rižotima.


Kelj se može jesti i sirov, a listove 'masirati' između prstiju uljem ili limunovim sokom kako bi se dio vlakana razgradio i bio ukusniji. Natrljani uljem, a zatim ispečeni, dobivaju se fantastične grickalice, koji podsjećaju na hrskavu morsku travu koja može nositi i druge okuse poput čilija, hranjivog kvasca ili parmezana.

 

Sastojci:

200 g sitne manistre

200 g ricavog kelja grubo nasjeckanog

20 g parmezana, izgratanog

3 kobasice, očišćene od kožice

2 režnja luka, sitno izgratana

2 tikvice, izgratane na polumjesec

1½ litra pilećeg temeljca

1 žlica biljnog ulja

1 glavica kapule sitno izgratane

1 limun (sok)

½ velike glavice brokule, sitno izribane

 

Priprema:

1.      Zagrijte ulje na srednje jakoj vatri u velikom dubokom loncu koji ima poklopac. Šufigajite kapulu 10 minuta dok ne omekša i ne porumeni na rubovima.

2.      Izmrvite kobasice, lomeći ih žlicom na komade veličine zalogaja. Šufigajite 7-8 minuta dok ne postanu zlatne i hrskave. Dodajte luk.

3.      Dodajte brokulu i tikvice. Šufigajite 10-12 minuta dok ne omekša

4.      Dodajte manistru i pileći temeljac. Promiješajte dok se ne sjedini, a zatim pustite neka prokuha. Smanjite na laganu vatru, poklopite i kuhajte 8-10 min, dok tjestenina ne bude skoro kuhana.

5.      Dodajte kelj i kuhajte još 2-3 minute, dok se kelj ne skuha, a manistra ne postane al dente.

6.      Iscijedite sok od limuna i dobro začinite. Podijelite u četiri zdjelice i pospite limunovom koricom i strugotinama parmezana za posluživanje.

 

Posluživanje:

Poslužite mlako uz lagano bijelo vino, djeci s laganim sokom od jabuke, kruške ili čak ananasa.

8 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page