Piše: Petra Ivanišević
Voditelj prodalmatinske inicijative Dalmatinski klub, Zuáne Orlandini ocijenio je u utorak kako na parlamentarnim izborima koji su se održali 17. travnja, baš kao na lokalnim izborima koji će se održati iduće godine neće biti dalmatinskih stranaka.
Orlandini je u interviewu u emisiji Globalne novice slovenskog radija Celje pozdravio „pojedince i stranke koje javno govore o neophodnosti promjena ustavnog položaja Dalmacije i podsjetio kako se za to neprestano zalaže Dalmatinski klub.
“Nadamo se kako njihove izjave nisu bile puko predizborno bacanje prašine u oči stanovnicima Dalmacije i kako će ustrajati u svojoj retorici oko otvorenog dalmatinskog pitanja”, naveo je Orlandini.
Oštro je kritizirao predsjednika Socijaldemokratske partije Hrvatske, Peđu Grbina zbog izjava o Dalmaciji i poručio mu kako bi trebao prestati prijetiti Dalmaciji kako nikada neće postati autonomna regija. Kritizirao je i predsjednika Republike Hrvatske, Zorana Milanovića koji je protiv regionalizacije države.
„Predsjednik Milanović je više puta tijekom ove kampanje naglasio kako je protiv regionalizacije, ali za decentralizaciju. Predsjednik Milanović bi trebao znati kako nema decentralizacije bez regionalizacije. Ostanak županija nisu ništa drugo do li centralizacija“, kritizirao je Orlandini.
Rekao je kako je svima već jasno kako se njegova inicijativa zajedno s inicijativom DDF zalažu za doslovnu provedbu europskih načela regionalizacija i decentralizacije, koja su zapisana i u Ugovoru o pristupu RH Europskoj uniji. Prema ovim načelima, Dalmacija ima pravo na status autonomne regije u devoluiranoj Republici Hrvatskoj, kao i pravo na vlastiti ustav.
Ocijenio je kako je od Grbinovog stava još licemjerniji stav predsjednika Vlade Republike Hrvatske, Andreja Plenkovića.
„Plenković navodno ima viziju o Dalmaciji, a znamo kako je svoj stav prema ovoj regiji, koja hrani cijelu državu, izrazio projektom Slavonija što je sinonim za nasilnu otimačinu iz Dalmacije i davanje otetog slavonskim tycoonima. Na ovaj način, Vlada je doslovno izvršila atentat na Dalmaciju zajedno s Plenkovićevim jatacima: Jandrokovićem, Grmojom, Škorom i drugima”, poručio je Orlandini.
Decentralizirati policiju
Voditelj prodalmatinske inicijative Dalmatinski klub, Zuáne Orlandini izjavio je za radio Celje kako se policija u Republici Hrvatskoj mora decentralizirati i kako gradovi i općine moraju imati ovlasti biranja načelnika policije u svojoj lokalnoj samoupravi kao što je to slučaj u svim zapadnim demokracijama.
“Ukoliko gradski i općinski dužnosnici ne mogu utjecati na sigurnost građana, već se svime upravlja iz jednog centra u MUP-u, onda imamo situaciju kakvu imamo: nesigurne gradove”, rekao je Orlandini za emisiju Globalne novice.
Prema njegovim riječima, Split i Zadar su gradovi slučajevi, a sve zbog toga što se načelnik policije bira po političkim vezama, a ne po stručnosti i odanosti gradu kojemu služe.
Podsjetio je kako je takav način funkcioniranja policije, kada su skupštine gradova i općina birale načelnike policije, bio uspješan tijekom 50 godina, dok nije ukinut 1992. godine. Ovakav model izbora policijskih načelnika bio je umješan i u SAD-u, Francuskoj, Nizozemskoj, Njemačkoj, Danskoj… zašto ne može biti kod nas?
“Hrvatska policija ima pet policajca na 1 000 stanovnika, a standard Europske unije su dva policajca na 1 000 stanovnika. Organizacija policije je pogrešna i bazira se na represiji, a ne na prevenciji. Ne rješava se sigurnosni problem tako što će u Split doći kao pojačanje od 200 policajaca koji uopće ne poznaju ovaj grad i njegove stanovnike”, naveo je Orlandini.
Ocijenio je kako za takvu vrstu reforme ne treba novac, već samo politička volja kako bi se centralna državna vlast odrekla dijela kolača i prebacila ga na lokalne zajednice.
“Dalmacija treba imati svoju policiju koja bi trebala činiti profesionalan nadzor rada lokalnih policija u svakoj od 26 dalmatinskih komuna”, rekao je Orlandini.
Ustav Autonomne Regije Dalmacije
Na pitanje slaže li se s neki izjavama kako Dalmacija treba imati svoj ustav, voditelj prodalmatinske inicijative, Zuáne Orlandini rekao je za emisiju Globalne novice slovenskog radija Celje, kako su potrebne izmjene i dopune Ustava RH koje bi trebale definirati Dalmaciju kao ustavnu autonomnu regiju.
“Dalmacija svojim ustavom treba definirati zakonodavnu, sudsku, izvršnu, upravnu i fiskalnu vlast. Na ovaj način, Republika Hrvatska bi postala devoluirana, regionalizirana, decentralizirana država, u kojoj bi Dalmacija bila ravnopravna regija. To je način kojim bi se oslobodili potencijali koji su marginalizirani nakon rušenja Zajednice općine Dalmacije krajem srpnja 1990.“, objasnio je Orlandini.
Naglasio je kako ovo ne znači odcjepljenje Dalmacije od Republike Hrvatske već njezino političko, ekonomsko i socijalno jačanje.
„Na radost svih građana Republike Hrvatske, Dalmacija je dio RH i nema tu nikakvog govora o separatizmu, kako insinuiraju ekstremno desni centralisti“, rekao je Orlandini.
Stranke zloupotrebljavaju djecu u kampanji
Voditelj prodalmatinske inicijative Dalmatinski klub, Zuáne Orlandini rekao je u razgovoru za slovenski radio Celje kako se, od početka izborne kampanje, njegovoj inicijativi obratio veći broj građana, roditelja djece, koji su ukazali na zloupotrebu djece i škola kao odgojno-obrazovnih ustanova u svrhu izborne kampanje, odnosno provedbe aktivnosti političkih stranaka.
Apelirao je na sve aktere na hrvatskoj političkoj sceni neka ne koriste djecu u svrhu političke promocije, kako izvan trajanja, tako i za vrijeme izborne kampanje.
„Zloupotreba djece u političke svrhe je apsolutno neprimjerena i na taj način se krše osnovna dječja prava, čija bi zaštita trebala biti primarni cilj i prioritet svakog odgovornog čovjeka“, rekao je Orlandini u emisiji Globalne novice.
Pozvao je sve političke stranke neka što prije usvoje „Kodeks o zaštiti djece od političkih zloupotreba“ i tako pokažu iskrenu brigu za djecu i njihova prava. Tim kodeksom političke stranke se, između ostalog, obavezuju kako neće organizirati bilo kakvo političko i ideološko djelovanje među maloljetnicima.
Istaknuo je kako je što prije potrebno zakonski jasno regulirati i definirati slučajeve zloupotrebe djece u političke svrhe, kao i utvrditi jasna pravila ponašanja političara i političkih stranaka u vezi sa sudjelovanjem djece i maloljetnika u političkim aktivnostima.
Comments