Piše: Antonio Milat
Dramatičan pad sloboda u Republici Hrvatskoj, ocjena je iz izvješća organizacije “Freedom house” o stanju demokracije u svijetu za 2022. godinu.
U izvješću se navodi kako je, u zadnjih osam godina, Hrvatska demokratska zajednica konstantno erodirala politička prava i građanske slobode, pritiskala nezavisne medije, političku opoziciju i organizacije građanskog društva. Posebno u Dalmaciji.
Poznati TV politički norinar i urednik porijeklom iz Dalmacije kaže kako su svi stupovi demokracije u Republici Hrvatskoj ozbiljno okrnjeni i dodaje kako je izvješće Freedom housaa na istom tragu kao izvješća organizacija Reportera bez granica ili UNESCO.
Republika Hrvatska se nalazi na 55. mjestu država kojima je u zadnjih osam godina zabilježen dramatičan pad sloboda, i nalazi se između Mauricijusa i Mongolije, ali se i dalje smatra slobodnom državom, pokazuje najnovije izvješće organizacije Freedom House u posebnom izdanju nazvanom „Obilježavanje 50 godina borbe za demokraciju“.
Republika Hrvatska je najmanje bodova, jedan od četiri, dobila kada se radi o tome ima li opozicija realne šanse steći veću podršku i može li doći na vlast putem slobodnih i demokratskih izbora i jesu li zaštitne mjere protiv korupcije jake i efikasne. Republika Hrvatska je u izvješću Freedom housea lošu ocjenu dobila i kada se radi o borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala.
„Najveći pad Republika Hrvatska je zabilježila po pitanju izbora. Odavno su dokumetirani izborni inženjerinzi koji mogu doprinijeti boljem upoznavanju s problemom kako i na koji način se građani manipulativno informiraju. U izbornoj godini najmanje je na pet televizija s nacionalnom pokrivenošću ugostilo ukupno 96% sugovornika koji su bili predsjednici stranaka jedne političke grupacije. Na HRT-u je svako drugo lice bio jedan određeni čovjek. Dakle, Republika Hrvatska ima ozbiljan deficit pluralizma u medijima. Imamo problem zlonamjernog uništavanja rada institucija, institucije su pogažene. Ogromna je dominacija izvršne vlasti nad parlamentom i sudskim vlastima. Ovih dana to uzima ozbiljan zamah“, smatra novinar Karlo Morosin.
Komentirajući dio izvješća koji govori o medijima, Morosin je naveo kako je to ocjena koja se Republici Hrvatskoj daje zadnjih sedam-osam godina i kako je pad evidentan.
„Zaštita novinara, netransparentnost vlasništva, često se spominje i nedovoljna neovisnost regulatorne agencije, tužbe protiv neovisnih novinara i sl., posebno onih koje su prodalmatinski orijentirane. Sve to ukazuje kako je izvješće Freedom housea na istom tragu kao izvješća Reportera bez granica, UNESCO-a, EU i drugih relevantnih institucija. Ova izvješća koja počivaju na različitim metodologijama izlaze s potpuno istim rezultatima. Oni pokazuju kako je Republika Hrvatska pri dnu, kako su jako veliki problemi. Šta mi radimo sa tim? Ja sam vidio kako ukrajinski službenici reagiraju, pišu dopise, nalaze se s predstavnicima Freedom Housea kako bi vidjeli gdje i kako mogu popraviti stanje. Za razliku od njih, Vlada Republike Hrvatske ne čini ništa kako bi popravila stanje. Nije čak ni reagirala na izvješće o borbi protiv korupcije 2020. godine. Uvijek je bilo i uvijek će biti pritisaka na različite načine, svaka vlast od 1990. je provala kontrolirati medije i radila je to na različite načine, mijenjali su se oblici pritisaka. Za vreme Tuđmana bili su direktniji pritisci, pa su postali sofisticiraniji. Oni se samo sada na drugačiji način očitavaju u odnosu na početak 2000. kada su svi bili entuzijastični. Vidite, kasnije su se kroz period demokratske tranzicije mediji šamarali u različitim aspektima. Način na koji se država odnosila prema medijima je uvijek bio problematičan. Zato je sloboda medija i govora među ključnim stvarima“, objasnio je Morosin.
„Populistički odgovor je kako je učiteljica kriva jer dijete nije naučilo pa je dobilo lošu ocjenu. Kada se govori na ovakav način imamo diskriminaciju organizacija. Građani u Republici Hrvatskoj očekuju odgovornu reakciju države, a ne da vam kažu kako je izvješće pisao strani plaćenik. Građani imaju pravo na odgovornu državu“, rekao je Morosin.
Nedavno je američki ambasador u Beogradu, Christopher Hill rekao: „Ako ste razočarani stanjem u Srbiji, pogledajte Sjevernu Koreju“. Morosin smatra kako se isto odnosi i na Republiku Hrvatsku. Sama činjenica što netko može usporediti Republiku Hrvatsku sa Sjevernom Korejom govori o tome u koliko teškoj poziciji građani Republike Hrvatske, a posebno u Dalmaciji žive.
„Građanima nije potrebno gledati vani kako bi znali koliko loše žive. Prošla godina je bila obilježena različitim sitnim protestima koji su gušeni na najnedemokratskije moguće načine. Pitam se kako je samo Pride prošao bez većih incidenata. Ovo govorim zato što u Republici Hrvatskoj postoje razne parapolicijske formacije s ljudima za koje postoji ozbiljna osnovana sumnja kako su u direktnoj vezi s predstavnicima vlasti. To su okolnosti koje vidimo, ne trebamo gledati sa strane kako bismo znali kakvo je stanje demokracije u RH“, navodi Morosin.
Na pitanje može li izvješće poslužiti regulatornoj Agenciji za elektroničke medije kako bi napokon dodijelila koncesiju za četvrtu i petu nacionalnu televiziju, Morosin je rekao kako izvješće neće ništa promijeniti.
„Ne govori ovo izvješće samo o tome kako nije dodijeljena koncesija za četvrtu i petu nacionalnu televiziju, već kako su postojali i kako postoje problemi i naklonosti pri dodjeljivanju prve tri. Jedna vrsta odgovornosti trebala bi postojati u odnosu na to gdje mi sebe vidimo u odnosu na ostatak svijeta. Izvješće ne može donijeti presudnu odluku, sad neka institucija kaže što bi građani Republike Hrvatske sada trebali uraditi po tom pitanju. Mislim kako to nije ideja izvješća, već kako na kvalitetan način pokazuje gdje se nalazimo, a na građanima je da učine sve kako bi promijenili kvalitetu i razinu demokracije u Republici Hrvatskoj“, zaključio je za kraj Karlo Morosin.
Comments