Piše: Jordi Palmer
Katalonski predsjednik, Pere Aragonès poslao je snažnu poruku federalnim vlastima u Madridu kako Katalonija ima pravo na održavanje referenduma i neovisnost te kako je nitko nema pravo spriječiti u tome.
"Želite li da Katalonija bude neovisna država?", pitanje je koje je Pere Aragonès predložio za novi referendum o katalonskom samoodređenju koji bi se trebao održati kroz veliki sporazum s Kraljevinom Španjolskom. Katalonski predsjednik - i kandidat Republikanske ljevice (ERC) koji će nastaviti obnašati tu ulogu nakon izbora 12. svibnja - najavio je hipotetski predloženo pitanje ovog utorka nakon što je primio izvješće "Identifikacija i konkretizacija pravnih načina za provedbu referenduma koji pita građane Katalonije o neovisnosti", koji je on sam naručio od Instituta za studije samouprave, javne istraživačke jedinice, nakon izvješća stručnog odbora za Sporazum o jasnoći, inicijativu katalonske vlade da postavi okvir za legalan put do nezavisnosti. Predstavljanje izvješća dolazi sada, uoči parlamentarnih izbora zakazanih za 12. svibnja i kada su stranke već utonule u predizbornu kampanju.
Nadahnuto referendumom o neovisnosti održanom u Škotskoj 2014., dogovorenim s tadašnjom konzervativnom vladom Ujedinjenog Kraljevstva, pitanje na koje bi Katalonci odgovorili na referendumu koje je predložio Aragonès uključuje zahtjeve postavljene kodeksom Venecijanske komisije kako bi pitanje bilo "jasno i razumljivo te ne dovodi u zabludu, nije pristrano i ne sugerira bilo kakav ili konkretan odgovor". Dakle, "Želite li da Katalonija bude neovisna država?" bilo bi pitanje koje bi se pojavilo na glasačkim listićima s dvije opcije za odgovor: da ili ne.
"To je pitanje s binarnim odgovorom za referendum bez zahtjeva za kvorumom za izlaznost birača i koje bi nam ponudilo jasan mandat za rješavanje političkog sukoba između Katalonije i španjolske države", sažeo je Aragonès na konferenciji za novinare u katalonskom parlamentu.
Članak 92. Ustava Kraljevine Španjolske
Novi referendum dogovoren sa španjolskom državom bio je Aragonèseov izbor, uvijek odbijan od strane Madrida, posebno tijekom zakonodavne krize koja je naglo završilo nakon neuspjelog usvajanja proračuna. U izvješću Instituta za samoupravne studije, članak 92. španjolskog ustava označen je kao najbolji način kako bi se to omogućio referendum.
"To je prioritetni pravni put, najprikladniji i najizvediviji za raspisivanje referenduma o neovisnosti Katalonije", dalo je svoj zaključak istraživačko tijelo, koje također ukazuje na druge moguće putove poput reforme španjolskog Zakona o referendumu 2/1980 o reguliranje različitih modaliteta referenduma ili delegiranje državnih funkcija za odobravanje referenduma kroz članak 150. stavak 2. Ustava.
"Činjenica je kako je jedan put označen kao prioritet ne znači kako su drugi isključeni. Važno je naglasiti kako sadašnji ustavni okvir nudi različite putove", istaknuo je Aragonès.
Španjolska vlada pod vodstvom Pedra Sáncheza uvijek je zatvarala vrata dogovorenom referendumu za odlučivanje o političkoj budućnosti Katalonije, ali Aragonès naglašava kako se trenutno ne suočavamo s nemogućim kada je u pitanja s prijedlog koji je sada konkretno iznio.
"Izvješće je izvrstan materijal za novu fazu pregovora s državom. Nismo suočeni s nemogućim. Toliko puta nam je rečeno kako su stvari nemoguće, a na kraju su postale stvarnost, poput pomilovanja ili amnestije. To su najbolji su primjeri koji pokazuju kako ćemo uvjerenjem i ustrajnošću to učiniti mogućim“, uvjeren je predsjednik autonomne zajednice Katalonije.
Kandidat ERC na skorim izborima, Pere Aragonès upitan o riječima Carlesa Puigdemonta na događaju Elna, gdje je među bitne ciljeve stavio novi referendum o neovisnosti, rekao je:
"Želim izraziti svoje zadovoljstvo što nas danas ima mnogo više koji branimo pravo na referendum i neovisnost. Jedne godine će se dogoditi. Stoga, jedino što mogu reći je kako mi je drago i slavim u to ime."
Pitanja iz 2014. i 2017. godine
Pitanje koje je Aragonès podržao prošlog utorka je nova formula, drugačija od onih na koje su katalonski glasači zamoljeni da odgovore u konzultacijama o neovisnosti 9. studenog 2014. (tzv. "9-N") i na referendumu o samoodređenju od 1. listopada 2017. (1-O), oba su održana protiv volje španjolske države. Na glasačkim listićima 9-N bila su dva pitanja, svako s dvije moguće opcije odgovora: Prvo: "Želite li da Katalonija postane država?". Oni birači koji su potvrdili 'da' tada su trebali odgovoriti: "Želite li da ova država bude neovisna?". Na glasačkim listićima 1-O, s druge strane, postojalo je samo jedno pitanje, baš kao što Aragonès sada predlaže, iako s malo drugačijim formulacijama. Bilo je: "Želite li da Katalonija bude neovisna država u obliku republike?"
Pedro Sánchez prezire katalonski referendumski plan
"Ne znam zašto je to vijest, što Katalonska republikanska ljevica traži; mi smo u predizbornoj kampanji", rekao je španjolski premijer prošle srijede.
Bio je to način Pedra Sáncheza da omalovaži prijedlog za referendum o samoodređenju koji je predstavio predsjednik Katalonije, Pere Aragonès, kada je upitan o novom planu za konzultacije o neovisnosti na tiskovnoj konferenciji u Kataru.
"Niti će stav španjolske vlade ili glavnog tajnika PSOE-a biti vijest", dodao je kako bi pojačao svoje protivljenje postavljanju pitanja Kataloncima o njihovoj političkoj budućnosti.
Zbog toga je smatrao kako je sadašnje hvaljenje zasluga prvog tajnika Katalonske socijalističke stranke pretjerano. Ali nije mogao odoljeti:
"Ako postoji netko tko može poslužiti ujedinjenju katalonskog društva, njegovo je ime Salvador Illa".
Pedro Sánchez je dao ove izjave nakon što su neki od njegovih ministara već zaključali vrata za održavanje referenduma o samoodređenju u Kataloniji. Upravo je te srijede Aragonès odgovorio na odbijanje španjolske izvršne vlasti.
"Da, sutra će biti", rekao je čelnik liste Republikanske ljevice (ERC) na katalonskim izborima 12. svibnja i nastavio podsjećajuću se, "Uvijek su nam govorili ne, a onda su na kraju rekli da."
Ovog utorka je španjolski ministar pravosuđa, Félix Bolaños odgovorio senatorici ERC-a Sari Bailac kako "90% katalonskog stanovništva želi rješenje političkog sukoba dogovoriti i paktirati", što nije istina.
Bio je to njegov način suprotstavljanja Aragonèsovu prijedlogu za referendum; što je zapravo plan za referendum koji treba dogovoriti sa španjolskom državom. Bolañosov tim rekao je za kako se statistika koju su citirali temelji na najnovijem barometru koji je objavio madridski Centar za proučavanje javnog mnijenja. Ali istina je kako studija nije rekla točno to: pokazala je kako je 20% Katalonaca za unilateralizam, a kako je volja za postizanjem dogovorenog rješenja veća među pristašama neovisnosti (33%) nego kod onih koji su za španjolski sindikat (30%).
Prva je na Aragonèsov prijedlog, od strane španjolske vlade, reagirala glasnogovornica Pilar Alegría, koja je zatvorila vrata za održavanje bilo kakvog referenduma o samoodređenju u Kataloniji. Izvršna vlast također je uokvirila inicijativu u kampanji za katalonske izbore 12. svibnja. Zapravo, španjolski ministar obrazovanja također je predsjednika autonomne zajednice Katalonije, Perea Aragonèsa nazvao "kandidatom Aragonèsom".
"12. svibnja su izbori, a različiti kandidati daju različite prijedloge", istaknula je, dodavši kako ideja kako bi se Katalonci pitali o njihovoj političkoj budućnosti "nije na mapi suglasja" koju koristi španjolska vlada.
Ovo je još jedan dokaz, kako je, bio demokrat ili nacionalist na čelu španjolske federalne vlasti, Kraljevina Španjolska i dalje fašistička diktatura kao što je bila za vrijeme Francisca Franka.
Comments