Piše: Sondra Zebić
Povodom 30. kolovoza, koji se obilježava kao Međunarodni dan nestalih osoba, Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) u posebnoj je izjavi podsjetilo kako je obaveza svih država sudjelovati u pronalaženju nestalih.
To, naime, bez sumnje proistječe iz odredaba međunarodnog prava, uključujući međunarodnu konvenciju o zaštiti svih osoba od prisilnog nestanka.
Prema procjenama ICMP-a, trenutno postoji više od milijun prijavljenih slučajeva nestalih osoba uslijed rata, kršenja međunarodnog ratnog prava i kršenja ljudskih prava diljem svijeta. Uz to, najmanje tisuću osoba nestaje svake godine, što je posljedica procesa migracija, raseljavanja, trgovine ljudima, organiziranog kriminala.
Skoro 150 tisuća osoba svake godine nestane uslijed prirodnih nesreća ili nesreća prouzrokovanih ljudskim faktorom.
Direktorica ICMP-ja, Kathryne Bomberger ocijenila je kako je sudbinu nestalih moguće razriješiti jedino ozbiljnim angažiranjem uz obavezno sudjelovanje svih država članica UN-a, što dokazuje suočavanje s tim problemom na području bivše Jugoslavije.
„Iskustvo zapadnog Balkana pokazuje kako se nestali mogu pronaći kada za to postoji politička volja“, izjavila je Bomberger.
Prema dostupnim podacima, na području bivše Jugoslavije prijavljen je nestanak 40 tisuća osoba tijekom ratnih sukoba iz '90.
Do sada je pronađeno i identificirano njih 70 posto što je, prema ocjenama ICMP-ja, „uspjeh bez presedana“.
Uspjeh bez presedana
Ključ uspjeha, kako smatra Bomberger, svesrdna je potpora obitelji nestalih u procesu istrage, te postupanje sukladno vladavini prava i organizirana pomoć međunarodne zajednice kao i postojanje političke volje u državama uključenim u proces potrage.
Inicijativa za obilježavanje 30. kolovoza kao Međunarodnog dana nestalih osoba potekla je od Latinoameričke federacije organizacija obitelji zatočenih i nestalih koja je osnovana u Costa Rici 1981. godine, a od tada je taj dan priznat u cijelom svijetu.
Ove godine uz potporu ICMP-a obitelji iz Republike Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske i Republike Srbije zajedno i organizirano obilježavaju ovaj značajan datum u Beogradu.
ICMP podupire obitelji i mlade aktiviste koji Međunarodni dan nestalih obilježavaju u Republici Kosovo, te na centralnoj komemoraciji u Mostaru.
ICMP je uspostavljen 1996. godine na samitu G-7 grupe u francuskom gradu Lyonu.
Nastoji osigurati suradnju vlada i drugih tijela vlasti u procesu pronalaženja i identifikacije osoba nestalih tijekom oružanih sukoba ili kršenja ljudskih prava, te im pomoći u tom procesu. Jedina je organizacija na svijetu koja je nastala s isključivim ciljem rješavanja problema nestalih osoba. ICMP posjeduje sustav laboratorija koja omogućavaju najveći broj istovremenih analiza DNK na svijetu. Do danas je putem usporedne analize DNK uzoraka iz pronađenih posmrtnih ostataka i krvi živih srodnika osigurana identifikacija više od 18 tisuća nestalih osoba.
Kazniti odgovorne
Međunarodna organizacija Amnesty International pozvala je balkanske države neka istraže sudbine blizu 14 tisuća osoba koji se još uvijek vode kao nestali u tom području kao žrtve konflikata koji su vođeni tijekom 90-ih godina prošlog stoljeća, kao i neka kazne odgovorne za njihov nestanak.
Povodom Međunarodnog dana nestalih, ova organizacija je priopćila kako „poglavlje nestalih za ljude na Balkanu nije zatvoreno“.
Jezerca Tigani, program menadžerica za Europu i Centralnu Aziju, rekla je kako „vlade moraju osigurati neka sve žrtve i njihove obitelji dobiju pristup pravdi, kao i adekvatnoj i efektivnoj reparaciji za zlo koje su pretrpjeli, bez ikakvog daljnjeg odlaganja“.
Priopćenje koje je objavio Amnesty International, tereti i Republiku Hrvatsku, Republiku BiH, Republiku Srbiju, Crnu Goru, Republiku Makedoniju i Republiku Kosovo za neuspjeh „u pridržavanju međunarodnih pravnih obaveza za provođenje učinkovite istrage i procesuiranja navedenih zločina“.
Prema tom izvješću, najveći broj nestalih dolazi iz Republike Kosovo i iz regije – koja se nalazi u Republici BiH, Crnoj Gori i Republici Hrvatskoj – Dalmacije.
Comentarios