Prije dva dana objavili smo veliku anketu koju je agencija CCO iz Splita provela nad 6,000 ispitanika na cjelokupnom području Dalmacije, od Omišlja na Krku, do Vitaljine na samom jugu Zlatne regije. Zanimalo nas je kako mladi vide politička i sociološka zbivanja oko sebe.
REJTING STRANAKA
Kada je u pitanju rejting političkih stranaka kada je javno mijenje kod mladih od 16-24 godine, na prvom mjestu je HDZ sa 32,2% potpore, dok su od drugog do petog mjesta zauzele također klerofašističke stranke. Tako je na drugome mjestu MOST sa 17,4%, treći je Domovinski pokret Miroslava Škore sa 13,6%, četvrti je HRAST sa 6,8% potpore, a na petome mjestu su Hrvatski Suverenisti sa 5,6%.
Slijedi Inicijativa DDF sa 5% potpore mladih između 16 i 24 godine, dok je SDP tek na sedmom mjestu sa 4,5% koliko ima i Radnička Fronta. Slijede: HSS sa 3% i Živi Zid s 2,9%. Za neke druge stranke glasalo bi 2,5% mladih, dok je neodlučnih bilo 2%.
Za razliku od mladih u Dalmaciji, njihovi vršnjaci u najvećoj njemačkoj saveznoj zemlji Sjevernoj Rajni Westfaliji su na prvo mjesto stavili Zelene koji uživaju potporu 33% mladih između 16 i 24 godine, a na drume mjestu su ih CDU s 22%. Na treem mjestu je SPD sa 16%, FDP je četvrti za kojeg bi glasalo 8% mladih, Slijede: Linke sa 6% i AfD sa 4% potpore mladih. Za ostale stranke ili su neodlučni je 11%.
ODNOS PREMA CRKVI
Čak 60% mladi izjasnilo je pozitivan stav kada je u pitanju crkva kao religijska institucija, dok je 25% mladih ispravno odgovorilo da je crkva kao religijska institucija negativna, a njih 15% bilo je neodlučno.
Za razliku od vršnjaka u Dalmaciji, mladi u Sjevernoj Rajni Vestfaliji većina, odnosno 75% ispitanika smatra da je crkva povijesna prošlost i da je u današnjem društvu bespotrebna, dok je njih 25% smatra kako crkvu kao instituciju i dalje treba održavati.
VJERONAUK U ŠKOLAMA
64% mladih izjasnilo je pozitivno mišljenje prema vjeronauku u školama, dok je njih 30% imalo ispravan, odnosno negativan stav prema statovima vjeronauka u školama, dok je njih 6% bilo neodlučno ili se nije htjelo izjasniti.
Na pitanje zašto žele vjeronauk u školama, ovih 64% ispitanika koji su dali pozitivno mišljenje reklo je zato jer im ocjena iz vjeronauka podiže opći uspjeh na kraju godine.
Za razliku od mladih u Dalmaciji, njihovi vršnjaci u Sjevernoj Rajni Vestfaliji mahom se izjasnilo negativno prema vjeronauku u školama.
ODNOS PREMA LGBT POPULACIJI
55% mladih između 16 i 24 godine života izjasnilo je nagativan stav prema LGBT populaciji, dok je 34% imalo ispravan, odnosno pozitivan stav prema LGBT populaciji, njih 6% bilo je neodlučno, a 5% ne zanima ta tema.
Suprotno od mladih u Dalmaciji, njihovi vršnjaci u Sjevernoj Rajni Vestfaliji izjasnili su se u 80% većini da imaju pozitivan stav prema LGBT populaciji, dok je samo 4% imalo negativan stav. 8% ima neke zamjerke na LGBT populaciju, ali ih ne smatraju negativnima po društvo. 4% njih bilo je neodlučo, a isto toliko ta tema ne zanima.
ODNOS PREMA LOKALNOJ SAMOUPRAVI
Čak se 80% mladih između 16 i 24 godine u Dalmaciji izjasnilo kako je ovaj sustav lokalne samouprave loš, 11% njih je izjavilo da je dobar, a 9% ne zna ili nije siguran.
Mladi u Dalmaciji, kao i odrasli ispitanici, željelo bi vidjeti Dalmaciju kao autonomnu regiju unutar Republike Hrvatske, ali za razliku od odraslih, mladi žele i da se dijelovi Dalmacije koji danas pripadaju BiH i Crnoj Gori pripoje Dalmaciji.
Potpuno iste rezultate dali su i mladi iz Sjeverne Rajne Vestfalije te je to jedino anketno pitanje s kojima se mladi u Dalmaciji i u najvećoj njemačkoj saveznoj zemlji slažu.
GLAS STRUČNJAKA
"Za ovakav odnos mladih u Dalmaciji prema politici i sociološkim prilikama u društvu krivo je nekoliko čimbenika. Najveći utjecaj za ovakvo promišljanje mladih ima upravo vjeronauk u školama.", rekla nam je dječja psihijatrica Nera Dvornik.
"Ne smijemo zanemariti ni utjecaj politike u svakodnevnom životu i taj pritisak društva na razmišljanje mladih.", objašnjava i dodaje, "Unatoč činjenici da je rat u Republici Hrvatskoj završio prije dvadeset i pet godina, još se uvijek u društvu čuju priče o ratu i ratnim stradanjima i ratnim uspjesima. Zasluge za oslobođenje države od 'velikosrpske agresije' sebi prepisuje HDZ i to je još jedan razlog ovakvog razmišljanja mladih."
Naša sugovornica rekla nam je i to da današnji udžbenici nisu napisani onako kako bi trebali biti napisani.
"Oni su tu u službi promocije određene političke ideologije, a ne u službi znanstvenog informiranja učenika o činjenicama. Posebno se to odnosi na udžbenike iz hrvatskog jezika i povijesti, ali nemojmo zanemariti i udženike iz geografije, glazbenog odgoja i vjeronauka."
Dakle cijeli sustav, ne samo školski, ide za tim da određena politička stranka, odnosno određena ideologija (koju ta stranka zastupa) se usadi što dublje u mozgove mladih kako bi ta stranka, odnoso ideologija, može što duže vladati. Zato imamo negativan stav o LGBT populaciji mladih.
"To je nešto što će imati pogubne posljedice po cjelokupno društvo." rekla je prof. Dvornik.
Jedino što je dobro je taj odnos prema lokalnoj samoupravi. Mladi vide i osjećaju da je to nešto loše i da ne proizilazi iz dobre namjere. Stoga, kao i odrasli ispitanici žele vidjeti Dalmaciju kao autonomnu regiju u sastavu RH.
"Možda se o tome priča i doma. Ako je tako to je dobra stvar, jer mladi moraju poznavati svoj identitet." zaključila je na kraju Dvornik.
Comments