Nakon što je Moskva protivno međunarodnom pravu 2014. anektirala Krim, ruska Duma uputila predsjedniku Putinu Rezoluciju s apelom za priznanje okupiranih dijelova Ukrajine, samoproglašenih 'Narodnih Republika' Donetsk i Luhansk.
Ruska državna duma izglasala je u utorak, 15. veljače Rezoluciju kojom apelira na predsjednika Putina neka prizna neovisnost okupiranih ukrajinskih oblasti Donetsk i Luhansk, koje su 2014. zahvaljujući uplitanju Rusije u unutrašnje poslove Ukrajine proglasile “neovisnost” te zajedno s ruskim oružanim snagama krenule u rat protiv Ukrajine.
Kako je precizirao glasnogovornik Donjeg doma ruskog parlamenta Vyacheslav Volodin, Rezolucija će odmah biti poslana šefu države.
Autori ove rezolucije su zastupnici Komunističke partije Ruske Federacije.
Dokument također predviđa pregovore s čelnicima oktroiranih vlasti u ukrajinskim oblastima što je prije moguće "kako bi se stvorila pravna osnova za međudržavne odnose i regulirali svi aspekti suradnje i međusobne pomoći".
Prema Volodinovim riječima, zastupnici vjeruju kako će priznanje nepostojećih "republika" stvoriti "temelje za osiguranje sigurnosti i zaštitu njihovih stanovnika od vanjskih prijetnji".
Mediji javljaju kako Rusija pokušava stvoriti razloge i opravdanja za novi val agresije na Ukrajinu, uz rat koji u Donbasu traje već skoro punih osam godina.
Reakcija Ukrajine
"Državna duma RF svojim zahtjevom predsjedniku Putinu za priznanjem neovisnosti okupiranih područja Ukrajine, takozvanih 'NR Donetsk' i 'NR Luhansk' uništava sporazume iz Minska," rekao je savjetnik šefa ureda predsjednika Mikhailo Podoliak.
"Rusija svojim djelovanjem uništava politički kontekst Sporazuma iz Minska, pa nadalje ukazuje kako je upravo sigurnosne i humanitarne točke koje treba implementirati kao temelj mirovnog procesa. Oni ostaju u bankrotiranoj političkoj logici u kojoj pokušavaju uvjeriti svijet kako njihove marionetske uprave u Donbasu nešto znače. Ovo je samodestruktivno ponašanje Rusije. Zapravo, oni koji su odgovorni za ovu odluku doveli su rusku vlast do glasnog diplomatskog neuspjeha i izolacije."
Dodao je kako je ovom "provokativnom odlukom" Rusija ponizila Njemačku, jer je "kancelar Olaf Scholz upravo bio u Moskvi i pripremao se za razgovore s ruskim čelnikom".
Prema Podoliaku, Rusija je "najjasnije dokazala što radi radi i kako je učinila sve kako bi uništila Sporazum iz Minska".
Predstavnik Ureda Predsjednika Ukrajine dodao je kako "Ukrajina već radi na tome da svi partneri i demokratski svijet u potpunosti shvate bitnost ove beznačajne odluke Državne dume."
Podoliak je naglasio kako je "Rusija jednostavno jasno dala do znanja svoju namjeru daljnjeg jačanja svojih okupacijskih struktura u Donbasu", pa će ukrajinski stav da deokupacija mora prethoditi svakoj politici biti još jasniji u pregovorima.
Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine izjavilo je kako će možebitno rusko priznanje neovisnosti okupiranih oblasti Donetsk i Luhansk značiti njezino svjesno povlačenje iz Sporazuma iz Minska.
“Pozicija Ukrajine ostaje nepromijenjena: priznanje takozvanih Narodnih Republika Donetsk i Luhansk značit će njezino svjesno povlačenje iz sporazuma iz Minska," stoji u priopćenju MVP Ukrajine. Tvrdi se kako priznanje navodnih Republika neće imati nikakve pravne posljedice.
"Rusija neće moći svoju okupacijsku upravu na privremeno okupiranim teritorijima oblasti Luhansk i Donetsk predstaviti kao 'neovisne subjekte', niti će moći prikriti svoju umiješanost kao strane u oružanom sukobu u Donbasu," stoji u priopćenju.
Umjesto toga, prema Ministarstvu vanjskih poslova, potpora ruskog predsjednika Rezoluciji ruske Državne dume imat će dalekosežne razorne posljedice po međunarodni zakon, međunarodni red i poredak te globalnu sigurnosnu arhitekturu.
"Pozivamo Moskvu nek’ zauzme konstruktivan stav kako bi postigla napredak u postojećim pregovaračkim formatima. U protivnom će Rusija biti u potpunosti odgovorna za rušenje Sporazuma iz Minska i proces mirnog rješavanja oružanog sukoba," priopćilo je Ministarstvo vanjskih poslova.
Reakcija iz Rusije
Ruski predsjednik Putin, na press-konferenciji nakon razgovora s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom, nije izravno odgovorio hoće li na zahtjev Dume priznati Donetsk i Luhansk, ali je dao naslutiti kako bi Zapad trebao izvršiti pritisak na ukrajinske vlasti da provedu Sporazum iz Minsk.
"Predmnijevam akko moramo učiniti sve kako bi riješili probleme Donbasa, ali da to učinimo, prije svega, na temelju još ne u potpunosti ostvarenih mogućnosti za provedbu Sporazuma iz Minska. I jako želimo proslijediti našim partnerima u Europi, posebno Njemačkoj i Francuskoj, utjecat će na trenutne vlasti u Kijevu i to će se rješenje pronaći," rekao je Putin.
Putin je također rekao kako su ukrajinske vlasti organizirale "genocid" stanovništva okupiranih područja Donbasa.
On smatra kako je Rezolucija Državne dume o priznavanju "neovisnosti" Donetska i Luhanska diktiran željom većine Rusa u Rusiji i nije ga briga za međunarodno pravo.
Reakcije iz svijeta
Šef Delegacije EU-a u Ukrajini Matti Maasikas rekao je kako će Rusija, ako prizna neovisnost okupiranih teritorija ukrajinskih oblasti Donetsk i Luhansk, stvoriti dodatne teritorijalne zahtjeve prema Ukrajini.
"Ako Rusija prizna okupirane teritorije Ukrajine 'neovisnima', to će stvoriti dodatne teritorijalne pretenzije na Ukrajinu", mišljenja je šefa Delegacije EU u Ukrajini Mattija Maasikasa.
Maasikas je tako odgovorio na Rezoluciju ruske Državne dume ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu nek prizna nepostojeće države Donetsk i Luhansk.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg naglasio je kako bi priznanje nepostojećih Narodnih Republika Donetsk i Luhansk od strane Bjelorusije bilo još jedno kršenje teritorijalnog integriteta Ukrajine i potkopavanje Sporazuma iz Minska.
I Američko veleposlanstvo u Ukrajini navelo je kako je odluka Državne dume za priznanjem neovisnosti od Rusije okupiranih područja Donetska i Luhanska jasno kršenje sporazuma iz Minska i još jedan odvratan pokušaj narušavanja teritorijalnog integriteta i državnog suvereniteta Ukrajine.
"Današnje glasovanje u Dumi još je jedan oduran pokušaj narušavanja suvereniteta Ukrajine i jasno kršenje Sporazuma iz Minska, koji obvezuju potpisnike na reintegraciju ovih regija. Mi smo uz Ukrajinu," objavilo je američko veleposlanstvo.
POSLJEDNJA VIJEST
Stalni predstavnik Ukrajine pri UN-u Serhiy Kyslytsia uputio je apel glavnom tajniku Antoniju Guterresu i svim članovima organizacije, skrećući pozornost na moguće posljedice odluke ruske Državne dume za pokretanje procesa priznanja nespostojećih "Narodnih Republika" Donetsk i i Luhansk.
Rusko priznanje tzv. "Narodne Republike Donetsk" i "Narodne Republike Luhansk" značit će njezino svjesno povlačenje iz Sporazuma iz Minska i zadat će ozbiljan udarac političkom i diplomatskom dogovoru, na čijem promicanju Ukrajina i njeni partneri sada aktivno rade, - rekao je Kislytsia.
Naglasio je kako takvo priznanje neće imati nikakve pravne posljedice.
"Istovremeno," rekao je, "Rusija neće moći rusku okupacijsku upravu na privremeno okupiranim teritorijima oblasti Luhansk i Donetsk predstaviti kao 'neovisne subjekte' - baš kao što neće skrivati svoju uključenost kao strana u oružanom sukobu koji se već osam godina odvija u Donbasu."
Podrška ruskog predsjednika Rezoluciji Državne dume imat će dalekosežne razorne posljedice po međunarodni zakon, red i poredak te globalnu sigurnosnu arhitekturu, rekao je Kislytsia. Stoga, prema njegovim riječima, Rusija ima izbor: ili krenuti putem deeskalacije i diplomatskog dijaloga ili osjetiti odlučujući konsolidirani odgovor međunarodne zajednice.
Kislytsia je izvijestila glavnog tajnika UN-a i države članice kako je ukrajinska strana pozvala Rusiju neka zauzme konstruktivan stav kako bi se postigao napredak u okviru postojećih pregovaračkih formata. U suprotnom, rekao je, Rusija će snositi punu odgovornost za rušenje Sporazuma iz Minska i proces mirnog rješavanja oružanog sukoba.
Posebno zabrinjava, prema Kislytsia, činjenica kako se sadašnje ruske akcije ponavljaju sličan algoritam 2008. godine, kada je Državna duma donijela rezoluciju kojom se poziva tadašnjem ruskom predsjedniku Dmitriju Medvedevu o potrebi priznavanja Republike Južne Osetije i Republika Abhazija.pojavio se odgovarajući dekret.
Ovaj diplomat također je pozvao svjetsku zajednicu da zauzme aktivan jasan stav u obrani načela i ciljeva Povelje UN-a, obrani suvereniteta, političke neovisnosti, jedinstva i teritorijalnog integriteta Ukrajine unutar međunarodno priznatih granica, što je potvrdila i Opća skupština UN-a rješenje od 27. ožujka 2014. godine.
Dok je Kislytsia apelirao na svjetske čelnike, ruski hakeri napali su brojne web stranice u Ukrajini. Za sada su hakirane stranice dviju banke, stranice Ministarstva obrane i Oružanih snaga.
Sada je poznato kako se napadu dogodio na stranice na Privatbank i Oschadbank, kao i na stranice ukrajinskog Ministarstva obrane i web stranicu OSUA.
Iz nadležnih tijela napominju kako je napad drugačiji od nedavnog, sada postoji snažan DDOS napad.
Neki korisnici pak javljaju kako nemaju pristup internet bankarstvu, drugi se mogu prijaviti, ali ne mogu obavljati transakcije.
Službe govore kako je cyber napad započeo jučer, 15. veljače u 15 sati.
Također se napominje da se radi o vrlo snažnom napadu - takav se nikada prije nije dogodio.
MOUA potvrdilo je hakerski napad na stranicu. Privatbank i Oschadbank objavili su da su nastavili s radom, ali očekuju nastavak napada.
Državna služba za posebne komunikacije i zaštitu informacija potvrdila je informaciju o snažnom DDOS napadu na brojne informacijske resurse u UA
Radna skupina trenutno poduzima sve potrebne mjere za suzbijanje i lokalizaciju cyber napada.
Podsjetimo:
Jake Sullivan, savjetnik američkog predsjednika za nacionalnu sigurnost, rekao je da bi Rusija svakog dana mogla pokrenuti neprijateljstva protiv Ukrajine te da bi napad mogao imati različite oblike.
Comments