Piše: Juliana Martinis
Voditelj prodalmatinske inicijative DDF, Vedran Bralić izjavio je kako dalmatinsko pitanje neće biti riješeno izmjenama važećih Statuta četiri dalmatinske županije, već isključivo promjena Ustava koji bi omogućio devoluciju RH.
Podsjetio je kako je Ustavni sud djelomično osporio statute četiri dalmatinske županije (Dubrovačke, Splitsko-dalmatinske, Šibensko-kninske i Zadarske) te ih je praktično stavio van snage, stoga su potrebne ustavne promjene koje će omogućiti regionalizaciju i decentralizaciju Republike Hrvatske i definiranje statusa Dalmacije kao autonomne regije.
„Dalmatinsko pitanje otvoreno je nešto više od 200 godina, kada je započeo 'Hrvatski narodni preporod' u čijim osnovnim postavkama jasno stoji okupacija Dalmacije te Bosne i Hercegovine kao 'hrvatskih zemalja' stoga je potrebno staviti točku na 'i' na ovo pitanje. Ono se ne može riješiti aktima nižih jedinica kao što su statuti županija već isključivo promjenama Ustava RH“, rekao je Bralić za emisiju „La vue du monde“ pariškog radija Atlantis.
Ocijenio je kako je „više nego očigledna“ želja hrvatskih političkih stranaka registriranih u Zagrebu ili njihovih satelitskih parastrančica dočepati se vlasti u Dalmaciji te na taj način nasilno otimati prirodne i druge resurse iz Dalmacije te dodao kako je takva tendencija već viđena i na lokalnom nivou gdje se kupuju zastupnici u lokalnim vijećima i lokalnim skupštinama.
„Situacija je takva da se svim sredstvima pokušava preuzeti izvršiti udar na lokalnu samoupravu, baš kao što je 2016. napravljeno na državnom nivou. Tako je u Splitu na vlast došla stranka koja je dobila dva puta po 2,5 milijuna kuna (2 puta po 332 000 eura) od HDZ-a za svoje osnivanje. Uz ta sredstva dobili su i ljudstvo, prostorije i planove za uništavanje ovoga grada. Gradonačelnik ovoga grada je predsjednik te stranke, inače čovjek koji je kupio diplomu u Livnu, Bosna i Hercegovina koji se hvali kako je sam osnovao Cern. Njegova prva ruka je patološki nasilnik i lažljivac koji je više puta premlatio susjede“, opisao je Bralić situaciju u Dalmaciji.
Prema njegovim riječima, aktualna vladajuća situacija u Dalmaciji funkcionira „besprijekorno“ i nema nikakvih problema u donošenju odluka. Razlog za to naveo je krađu glasova u četiri dalmatinske županije u kojima i mrtvi glasaju, a mnogi fantomski birači dovedeni iz Hercegovine prijavljuju se na nepoznate adrese, koje nerijetko počinju s kućnim brojem nula.
Na pitanje o odnosu stanovnika Dalmacije i ostatka Republike Hrvatske prema jedine dvije prodalmatinske inicijative, DDF-u i Dalmatinskom klubu te pokušajima ove dvije inicijative da naprave nešto korisno za dalmatinsku regiju, Bralić je rekao kako ne razumije taj odnos i kako ima osjećaj kako stanovnici Dalmacije uopće ne shvaćaju ozbiljnost situacije.
„Dok se iz Dalmacije odnose na trilijarde eura što financijskih sredstava što materijalnog bogatstva, dok se zlonamjerno uništavaju njezina prirodna bogatstva i ljepote bespravnom gradnjom na zaštićenom prostoru, njezini stanovnici sjede skrštenih ruku, ne žele ništa napraviti za poboljšanje svoga statusa i postaju degutantne gluposti po društvenim mrežama,“ iskren je Bralić.
Naveo je kako je DDF napravio sve što je u njegovoj moći kako bi dokazao građanima Dalmacije stanje u ovoj regiji i kako u svojim koracima nigdje nije pogriješio. Stoga, ne može shvatiti potpunu ignoranciju stanovnika Dalmacije prema stanju u regiji.
„DDF i DK apsolutno zaslužuju podršku svih članova kako dalmatske tako i dalmatinske zajednice. Samo većim uplivom građana u ove dvije inicijative imat ćemo prilike pokazati svoje znanje i umijeće na izborima. Sada nam predstoji reforma inicijative i povratak izvornoj ideologiji inicijative. Uz to, očekujemo otvorenu raspravu s građanima, a mi ćemo im dati odgovore na sva postavljena pitanja ukoliko ona ne budu vulgarna i ne budu vrijeđala nikoga. No, prema dosadašnjem iskustvu imat ćemo veliki broj napada“, rekao je Bralić.
Prema njegovim riječima, jedan od glavnih razloga odbijanja ulaska građana Dalmacije u političke vode je to što je HDZ kao dominantna stranka u Republici Hrvatskoj ljudima ogadio politiku, stoga ne shvaćaju kako postoje ljudi koji se zbilja žele boriti za njihove interese i interese ove regije. Jasno mu je i iskustvo Dalmatinske akcije, kojima je prema nalogu bivšeg predsjednika Tuđmana postavljena eksplozivna naprava u njihove prostorije. A jasno mu je kako se stanovnici Dalmacije boje jer su određeni članovi DDF-a i Dalmatinskog kluba vrlo često bili podvrgnuti brutalnim fizičkim, verbalnim i psihičkim torturama.
Dodao je kako je za DDF bitno da stanovnici Dalmacije shvate kako se ne može boriti za ravnopravnost svih regija tako što će postati gluposti po društvenim mrežama, već ujedinjavanjem i zajedničkim akcijama za dobrobit ove regije. Ukoliko to izostane Dalmacije više neće biti. I ovako je ima mnogo manje od one količine od prije 1990.
DDF poziva na objedinjavanje oko Dalmacije
Koordinator prodalmatinske inicijative DDF, Vedran Bralić pozvao je sve koji se zalažu za promjenu Ustava Republike Hrvatske, a s njime i promjenu ustavnog položaja Dalmacije neka se ujedine, kako bi se definirao minimum političkih interesa Zlatne regije koji će biti ponuđeni građanima na idućim lokalnim izborima koji će se održati u svibnju 2025.
Bralić je pozvao sve građane, sve relevantne političke opcije, nevladine organizacije i pojedince neka ujedine stavove kako bi se vratilo dostojanstvo opljačkanim, osiromašenim i poniženim stanovnicima Dalmacije.
“Nemoguće je kako prodalmatinske inicijative samo prostim, matematičkim izračunima statističkih obrada želja birača bude sedma najjača opcija u Dalmaciji, a da nitko ne želi biti njihov član. Tu je pogriješila ili statistika ili nešto drugo”, ocijenio je Bralić.
U interviewu za francuski radio Atlantis navodi kako ova inicijativa ne razumije pojedine stranačke prvake rodom iz Dalmacije koji koketiraju s najvećim političkim strankama u Republici Hrvatskoj, a Dalmacije se sjete samo pred izbore.
Bralić je istaknuo kako članovima DDF-a i Dalmatinskog kluba, koji se zalažu za status Dalmacije kao autonomne regije, s ovlastima i nadležnostima kakve su imali Kosovo i Vojvodina prema Ustavu iz 1974., a u okviru Republike Hrvatske, neće biti svejedno sve dok Dalmacija ne bude imala svoju potpunu sudsku, izvršnu, upravnu, fiskalnu i zakonodavnu vlast te dok ne bude apsolutno autonomno raspolagala vlastitom imovinom, prihodima i resursima.
“Dalmacije će biti onoliko koliko bude borbe za nju”, dodao je Bralić.
Velikohrvatski ekstremisti opasni po Dalmaciju
Bralić je za emisiju „La vue du monde“ pariškog radija Atlantis istaknuo kako je veikohrvatska klerikalno ekstremna desnica u Dalmaciji dostigla svoj povijesni maksimum s trendom daljnjeg rasta.
Posebno povjerenstvo parlamentarne skupštine Vijeća europe, bavilo se pitanjem političkog ekstremizma u četiri dalmatinske županije i zaključilo je kako u ovom trenutku velikohrvatski klerikalno nacistički elementi predstavljaju snažnu prijetnju demokraciji u Dalmaciji i cijeloj Republici Sloveniji.
„Velikohrvatski klerikalno nacistički orijentirani anarhisti predstavljaju snažnu prijetnju za hrvatsko ustavno uređenje“, izjavio je Bralić citirajući izvješće Posebnog povjerenstva parlamentarne skupštine Vijeća europe naglasivši kako je klerikalno-nacistički ekstremizam ojačao istjerivanjem originalnih stanovnika Dalmacije – Dalmatina – iz njihovih ognjišta te objasnio kako je samo lani ubijeno 106 pripadnika dalmatske etničke zajednice.
Rekao je kako, uz opasnost po ustavni poredak, desni klerikalno-nacistički elementi u zadnje vrijeme predstavljaju opasnost i po nacionalnu sigurnost Republike Hrvatske.
„Vidimo snažan trend rasta ovakvih skupina, a ovo bi se moglo promijeniti na gore, jer velikohrvatski klerikalno nacistički ekstremizam pred svake izbore dobiva aktivnu potporu nositelja političke vlasti, točnije HDZ-a. A 2024. i 2025. su izborne godine“, doda je Bralić.
Za kraj je objasnio kako je pitanje djelovanja ekstremističkih skupina i pojedinaca u Republici Hrvatskoj, a posebno u Dalmaciji postalo aktualno nakon masovnih ubojstava Dalmatina prošle godine iako mediji i vlasti o tome šute.
Comments