top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Separatisti u Dalmaciji ne postoje!

Piše: Antonio Milat

Član Dalmatinskog kluba, Bepo Kaštelan izabran za potpredsjednika Izvršnog tijela za regionalnu i međunarodnu saradnju, kaže kako je sužen prostor ove inicijative, te pozive sve Dalmatince na članstvo u DDF-u.

Ukoliko ljudi iz Dalmacije ne postanu članovi DDF-a bit će dovedeni u pitanje prioriteti kao što regionalizacija i decentralizacija RH, jačanje suradnje s regijama susjednih država,prvenstveno s dijelovima Dalmacije u BiH i Crnoj Gori te u drugim europskim regijama. Šilović je uvjeren u to kako će se stanovnici Dalmacije ouzbiljiti i shvatiti kakva im opasnost prijeti ukoliko se pod okriljem DDF-a ne izbore za autonomiju svoje regije.


– Prioritet Dalmatinskog kluba i DDF-a je suradnja s regijama susjednih država u okviru nadležnosti koje nam nameče Zakon, a tu je i suradnja u okviru Mediteranske inicijative – rekao je Šilović za Autonomiju”i dodao kako je za Dalmaciju veoma važna prekogranična suradnja između tri Dalmacije, ove koja se nalazi u RH, one u BiH i one u Crnoj Gori jer je to pravi put kojime bismo imali širi pristup EU fondovima koji su, inače, namijenjeni prekograničnim euroregijama. Sredstva iz EU fondova za te projekte su značajna, a riječ je o neprofitnim projektima kao što su infrastruktura, zaštita životne sredine i drugo. Problem je u tome što podnosilac projekta mora osigurati 15% sredstava kako bi aplicirao za fondove i zato moramo naći pravi način za rješavanje tih problema, posebno kad je riječ o projektima lokalnih samouprava koje također nemaju dovoljno dovoljno sredstva. Zato je veoma bitno imati koordinaciju sa svim organizacijama koje se bave međunarodnom i regionalnom suradnjom, a koja do sad baš nije bila na zavidnom nivou.


Doživljavate li u tom pogledu novoformirani Fond „Europski poslovi“ kao konkurenta ili kao partnera pozicije funkcije koju imate?

– Dužnost podpredsjednika Izvršnog tijela za regionalnu i međunarodnu suradnju, novoformirani Fond „Europski poslovi“ i VIP fond za privlačenje investicija su tri partnera koji su međusobno upućeni i povezani. Moja je dužnost tu kako bi se bavila određenom političkom dimenzijom suradnje između regije Dalmacije koja se nalazi u RH, Bosni i Hercegovini te Crnoj Gori, a novoformirani Fond bi se trebao se baviti tehničkim dijelom posla u toj suradnji, a sve to što radi Tijelo za regionalnu i međunarodnu suradnju i Fond treba se pretočiti u rezultat koji će realizirati sredstva iz VIP fonda. Svrha te suradnje je privlačenje investicija i podizanje kvalitete života u Dalmaciji. A posla ima toliko mnogo da niti jedna institucija nije višak, samo je bitno dobro se organizirati i ne preklapati se nadležnostima i ovlastima.


U kojoj je mjeri problem oko izrade i donošenja europske Deklaracije o statusu Dalmacije otežava poziciju Dalmacije u regionalnoj saradnji, s obzirom na to kako je ta tema i jedno od ključnih pitanja koje nam postavljaju partneri iz EU?

– Europska unija ima mnogo razloga miješati se u pitanje teritorijalne organizacije svake njezine države članice i ima pravo kontrolirati države članice kada je u pitanju proces regionalizacije i decentralizacije kod svake od njih. Isto se odnosi i kod država kandidatkinja za pristupanje EU. Europska unija često je reagirala kod pitanje teritorijalno-upravne organizacije no uvijek poštujući Ustave svake od njih.


No, kada je Republika Hrvatska u pitanju i njezin proces županizacije i metropolizacije ovde imamo problem s poštivanjem UstavaRH od strane same Vlade RH i Hrvatskog sabora. Europska administracija je u tom pogledu uradila i dalje radi svoj dio posla, a Deklaracija o statusu Dalmacije će kroz nekih 11-12 mjeseci biti upućena u proceduru Hrvatskog sabora. Međutim, Zakon o prijenosu nadležnosti s države na regije očigledno nije i neće biti prioritet Vlade RH. Dalmacija i europska administracija u ovom su procesu pokazale maksimalno strpljenje, a sad i iz Zagreba imamo uvjeravanja kako će taj proces uskoro biti okončan. Najgore je od svega što veliki mainstrem mediji cijelo vrijeme šute o svemu.


Je li na takvu dinamiku u procesu utvrđivanja zakona o nadležnostima možda utjecala i vaša udruga, odnosno tijelo koje vi vodite?

– Kao član Predsjedništva udruge i voditelj Izvršnog tijela za regionalnu i međunarodnu suradnju znam kako su članovi našeg predsjedništva odavno usuglasili poglavlja koja će se naći u Deklaraciji koja su se odnosila na njihove resore, a naši su se članovi također izjasnili kako će dati pozitivnu podršku i Deklaraciji i Zakonu o nadležnostima. Prema tome, Dalmatinski klub nije problem u tom procesu.


I za kraj ovog mini interviews, kako doživljavate aktualne optužbe za separatizam na račun svih onih koji će podržati Deklaraciju o statusu Dalmacije?

– Takve optužbe su neozbiljne i neodgovorne. Prošle su godine otkako su se u ljeto 1990. izvršile izmjene i dopune Ustava RH na neustavan i protuzakonit način čime su se ukinule Zajednice općina kao svojevrsni vidovi regionalizacije i decentralizacije. Prošle su godine otkako se u prosincu 1992. donio Zakon o lokalnoj samoupravi i upravi i Zakon o područjima županija, gradova i općina. Stoga je poprilično neozbiljno čin podrške vraćanja regionalizacije i decentralizacije komentirati na ovakav način. Ali, ovdje očigledno postoji sklonost prema izvrdavanju činjenica, obrnutoj psihologiji i zamjeni teza. Siguran sam u to kako nitko u Zagrebu ne misli kako je Dalmacija separatistička regija, kada je to u biti Slavonija. Sve je to poprilično napuhano zbog zlobno-infantilne igre gluhih telefona.


Praksa moderne Europe je takva da se dosljedno provodi načelo subordinacije, odnoso da se što veći dio vladinih ovlasti i nadležnosti spušta na što niži nivo što bliže građanima, što je i logičan proces, ali bolan i dugotrajan. Kada je Francuska krenula s procesom regionalizacije i decentralizacije tada znate koliko je sati. Taj proces traje i u Norveškoj, Švedskoj, Finskoj i mnogim drugim demokratskim europskim državama. Mislim kako takvih optužbi i etiketa ne bi bilo kada bi vlada ozbiljno stala iza projekta i poslušala stručnjake za lokalnu samoupravu koji govore kako je RH potrebno maksimalno 5 autonomnih regija i do 120 komunalnih općina. A ako neko ne shvaća politički značaj regionalizacije i decentralizacije, morao bi znati kako je vertikalna podela vlasti na nekoliko nivoa veoma bitna i zbog lakše mogućnosti pristupa europskim fondovima. Republika hrvatska ovako gubi tri petine sredstava iz tih fondova pošto zbog nepostojanja autonomnih regija nema ni uvjeta za usudjelovanje na natječajima.

19 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page