top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Sve lošiji položaj Dalmacije

Piše: Goran Marasović

Judita Popadić je ocijenila kako će nakon izbora biti sve lošiji položaj Dalmacije i upitala predstavnike Vlade RH je li rješenje za poboljšanje položaja Dalmacije stvaranje političkog konsenzusa za promjenu Ustava RH.

„Što hrvatska Vlada namjerava poduzeti kako bi riješila probleme nastale nakon što je Ustavni sud ocijenio neustavnim nekoliko odredaba Zakona o lokalnoj samoupravi i Zakona o financiranju jedinica lokalne samouprave. Ta odluka je kontinuitet pogrešne politike prema Dalmaciji koja traje već trideset i tri godine, a koja je rezultirala konstantnim ekonomskim padom nekad najbogatije mediteranske regije“, rekla je predsjednica odbora za ekonomiju Dalmatinskog kluba, Judita Popadić za Dalmatski radio u progonstvu.


Popadić je ocijenila kako se u Republici Hrvatskoj problemi ne rješavaju sustavno, te kako se sa svakom promjenom središnje vlasti u Zagrebu odnos prema Dalmaciji pogoršava.


„Radi li se o sklapanju političkog konsenzusa i promjenama Ustava RH kako bi se promijenio položaj četiriju dalmatinskih županija ili o potpunom brisanju imena Dalmacija, kao što je to pokušala učiniti Tuđmanova fašistička diktatura?,“ upitala se Popadić i nastavila, „Dalmacija najviše trpi zbog pogrešnih koraka koje sve hrvatske vlasti, od 1990. do danas, poduzimaju i došlo je vrijeme za rješavanje konkretnih problema, a ne prepuštanje istih stihiji kako bi se široj europskoj javnosti poslala slika kako Republika hrvatska ima jaku i stabilnu centralnu vlast, a da je Dalmacija za nju isključivo kolonijalno područje“, navela je Judita Popadić.


Ove izjave prve osobe za ekonomska pitanja u Dalmatinskom klubu, Judite Popadić slažu se s upravo objavljenom viješću kako je najveća bonitetna kuća na svijetu Dun & Bradstreet (D&B) snizila Dalmaciji bonitetni rejting, čime je ona iz grupe zemlja s umjerenim rizikom svrstana u grupu visokorizičnih zemalja, s naznakom pogoršanja trenda rejtinga.


Pad bonoteta

Kako je priopćio predstavnik bonitetne kuće Dun & Bradstreet za Republiku Hrvatsku, Albert Hoover glavni razlozi za pad boniteta Dalmacije kao regije su: uništenje industrijske proizvodnje i tvornica, usporen privredni rast, rastući fiskalni deficit i konstantan pad životnog standarda.


D&B je smanjio regionalni rejting Dalmaciji, jer je zemlja koja nije jedinstvenog teritorija, jer njezina područja (županije) imaju problem s rastućim proračunskim deficitom, koji je u periodu od siječnja do srpnja dosegao vrijednost od 1,112 milijarde eura, što je povećanje od 32% u odnosu na prošlu godinu i predstavlja 79% od planiranog deficita od 1,40 milijardi eura za cijelu godinu.


„Rast proračunskog deficita za četiri dalmatinske županije posljedica je dva bitna čimbenika: prvi razlog je to što vlada Andreja Plenkovića neracionalno troši na uhljebljenje podobnih a nesposobnih pred skorašnje izbore na samopromociju sebe i nespodobne Vlade; drugi, prihodi su naglo opali uslijed usporenog privrednog rasta,“ navodi se u analizi ove kuće.


D&B ukazuje kako će bez čvrste odluke stavljanja javnih financija pod demokratsku kontrolu deficit u Dalmaciji ovoj godini dostići više od šest posto bruto društvenog proizvoda (BDP).


S druge strane, ovo bi moglo povećati akumulirani javni dug do kraja godine na više od 75%, što je daleko iznad gornje granice od 45 posto koju je postavila Vlada Ivice Račana 2002. godine.


Iznad gornje granice

Bez obzira tko će pobijediti na ovim izborima, nova Vlada će morati u roku od nekoliko dana Hrvatskom saboru podnijeti rebalans proračuna, koji je usmjeren prema povećanju prihoda, prije svega povećanjem poreza na osobne dohotke što će značiti uvođenje najomraženijeg flax-tex sustava od 25%, poreza na korporativnu dobit s 10 na 15%, kao i povećanjem akciza (trošarina).


Iz bonotetne kuće navode kako je malo vjerojatno kako će Vlada značajnije smanjiti potrošnju, ona iz političkih razloga odbija smanjiti plaće u javnom sektoru, a najavljen je i program subvencioniranih kredita privredi u vrijednosti od milijardu eura.


D&B određuje rizike 132 države i više od 1 000 regija te pruža komparativnu, globalnu procjenu rizika poslovnog okruženja u zemlji. Prema ovoj kompaniji, Dalmacija je na koljenima i čeka kada će joj službeni Zagreb odrubiti glavu.


Lošije rangirana samo Transnistrija

D&B rizik je kompozitni rizik i objedinjuje četiri kategorije – politički, poslovni, makroekonomski i eksterni rizik.


Rejting zemlje dopunjen je trendom koji ukazuje na izglede stabilnosti, poboljšanja ili pogoršanja rizika.


Od europskih zemalja u grupi visokorizičnih područja zajedno s Dalmacijom nalaze se Dagestan, Ingušetija, Južna i Sjeverna Osetija, Adigea, Čečenija, Transnistrija, i okupirani dijelovi Ukrajine.


Niži rejting od Dalmacije imaju upravo Čečenija, Transnistrija i okupirani dijelovi Ukrajine. Sve tri regije ocijenjene su kao zemlje (regije) ekstremno visokog rizika.


Podjetimo se, do 1991. Dalmacija je bila najrazvijenija i najbogatija regija na Mediteranu, a sada je među najnerazvijenijima i najsiromašnijima.

30 views

Recent Posts

See All

Opmerkingen


bottom of page