Piše: Karlo Morosin
Nakon raspada SSSR-a, Ukrajina je postupkom secesije naslijedila treći najveći svjetski arsenal nuklearnog oružja, kojeg se odrekla u zamjenu za sigurnosna jamstva.
Ukrajina se odrekla nuklearnog oružja prije 30 godina potpisivanjem Budimpeštanskog memoranduma. 20 godina nakon potpisivanja ta su se jamstva pokazala kao prazne riječi – Rusija je 2014. izvršila agresiju protiv Ukrajine, anektirala je Krim i započela vojnu operaciju u Donbasu. Sada se Ukrajina suočava s pitanjem – što može biti dugoročno jamstvo njezine sigurnosti?
Nuklearno oružje ili NATO
Tijekom svog govora na sastanku Europskog vijeća u Bruxellesu u četvrtak, 17. listopada, predsjednik Volodymyr Zelenskiy rekao je kako se sigurnost Ukrajine može osigurati ili članstvom u NATO-u ili nuklearnim oružjem.
Zelenskiy je podsjetio kako je Budimpeštanski memorandum iz 1994. godine, koji su potpisale Ruska Federacija, SAD i Velika Britanija, obećao Ukrajini zaštitu teritorijalnog integriteta i suvereniteta u zamjenu za odustajanje od nuklearnog naoružanja. Ali, sada je svima očito kako taj dokument ne funkcionira i kako nije u stanju zaštititi Ukrajinu od Ruske agresije.
"Tko je od ovih velikih nuklearnih sila patio? Sve? Ne, samo jedna – Ukrajina. Tko je odustao od nuklearnog oružja? Sve? Ne, samo jedna. Tko? Ukrajina. Tko se danas bori? Ukrajina... Koji je izlaz? Ili će Ukrajina imati nuklearno naoružanje, a mi danas ne poznajemo nikakav savez, a ne nuklearno oružje. I mislim kako me je Donald Trump jako dobro čuo i kako su ovo pošteni argumenti, mislim kako je to važno", rekao je Zelenskiy u Bruxellesu.
Na pitanje novinara znači li to kako Trump podržava članstvo Ukrajine u NATO-u, ukrajinski predsjednik je odgovorio kako se američki političar samo složio s njegovim argumentima.
"Ne želim dalje ulaziti u detalje dijaloga između mene i Donalda Trumpa, jer je bio između mene i njega. Razgovarali smo o NATO-u, dao sam argumente, a on se složio s njima. To je sve", objasnio je.
Atomska bomba "za nekoliko tjedana"
Bildov stručnjak za analizu otvorenih podataka Julian Röpke nazvao je izjavu Zelenskog "šokom na šok" za zapadne novinare. Prema riječima stručnjaka, prije nekoliko mjeseci jedan visoki ukrajinski dužnosnik rekao je uskom krugu novinara, političara i dužnosnika kako Ukrajina neće prihvatiti drugi ruski napad na Kyiv. Ako Kremlj ponovno pokuša zauzeti Kyijev, Ukrajina će brzo obnoviti svoj nuklearni arsenal kojeg se dobrovoljno odrekla nakon raspada SSSR-a.
"Imamo materijale, imamo znanje. Ako bude narudžbe, trebat će nam samo nekoliko tjedana kako bismo dobili prvu bombu", upozorio je ovaj ukrajinski dužnosnik koji se bavi pitanjima opskrbe oružjem.
Dodao je kako Zapad treba manje brinuti o ruskim crvenim linijama, a puno više razmišljati o tome gdje su ukrajinske crvene linije.
Reakcija Ukrajine na objavu Bilda
Ured predsjednika Ukrajine nazvao je objavu Bilda glupošću. Savjetnik ukrajinskog predsjednika za komunikacije, Dmytro Lytvyn naglasio je kako je već dugo teško razlikovati riječi Juliana Röpkea od izjava ruskih propagandista, jer oni bacaju iste besmislice u informacijski prostor.
Na zajedničkom brifingu s glavnim tajnikom NATO-a, Markom Rutteom u Bruxellesu, ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskiy pozvao je na ne mijenjanje značenje njegovih riječi i zamolio neka se ne traže skrivena značenja.
"Nikad nismo rekli kako se pripremamo za stvaranje nuklearnog naoružanja", naglasio je Zelenskiy.
Dodao je kako unatoč obvezama koje su preuzele države potpisnice Budimpeštanskog memoranduma, Ukrajina nije dobila pravu zaštitu kada je Putin počeo s okupacijom ukrajinskih teritorija.
"To znači kako nam Budimpeštanski memorandum nije dobra zaštita, nije pravi kišobran. I zato nemamo alternativu osim NATO-a. Ali mi ne stvaramo nuklearno naoružanje. Molimo vas ne mijenjate sadržaj mojih poruka“, naglasio je predsjednik.
Može li Ukrajina stvoriti nuklearno oružje?
Nakon raspada SSSR-a, Ukrajina je naslijedila treći najveći svjetski arsenal nuklearnog oružja - 176 interkontinentalnih balističkih projektila i više od 4000 nuklearnih bojevih glava, čega se odrekla potpisivanjem Budimpeštanskog memoranduma 1994. godine.
Vojni stručnjak i pričuvni pukovnik Oružanih snaga Ukrajine, Petro Chernyk objasnio je kako je stvaranje nuklearnog naoružanja ne samo funkcionalno vrlo složen proces, već i proces koji je vrlo teško sakriti.
“Informacija o radu na stvaranju atomske bombe bi se proširila i nema sumnje kako bi naši saveznici zabranili takvu aktivnost. Da je, uvjetno, postojala ili politička volja, ili proizvodni kapacitet, ili Čim to postane objektivna stvarnost, odmah će nas ometati svi", rekao je Chernyk.
Naglasio je kako Ukrajina istovremeno ne raspolaže tehnologijom za proizvodnju nuklearnih projektila, iako bi se to pitanje moglo istražiti, jer je ovdje ključna prisutnost nuklearnih elektrana.
"Ne vidim učinkovitost takvog postupanja. Osim ako ne postoji jedna iznimka, kao što je bio slučaj s Izraelom, ako sve bude sankcionirano od strane našeg glavnog saveznika – SAD-a", naglasio je Petro Chernyk.
Podsjetimo, Bivši vrhovni zapovijednik ukrajinskih Oružanih snaga, Valery Zaluzhniy naveo je dvije glavne točke u vezi s članstvom Ukrajine u NATO-u. Naglasio je kako će Ukrajina ojačati NATO tako što će postati inicijator promjena.
Comentários