pripremio: Ivor Morosin
Sladoled je djelomično ili potpuno zamrznuta slastica koja se većinom sastoji od mlijeka ili mliječnih proizvoda, te nemliječnih sastojaka koji se dodaju u svrhu podešavanja okusa, arome, boje, mirisa i konzistencije (šećeri, uz mogući dodatak voća, voćnih aroma, jaja, čokolade ili nekih drugih dodataka).
Povijest sladoleda
Podrijetlo smrznutih slastica nejasno je iako postoji nekoliko izvještaja o njihovoj povijesti. Neki izvori opisuju hranu sličnu sladoledu podrijetlom iz Perzije još 550. godine prije nove ere, dok drugi tvrde da je rimski car Neron sa Apeninskih planina prikupio led za proizvodnju prvog sorbeta pomiješanog s medom i vinom, a neki kažu da sladoled potječe iz Mongolskog carstva i prvi se put proširio u Kinu tijekom njegove ekspanzije.
Njegovo širenje po Europi ponekad se pripisuje arapskim trgovcima, ali češće Marku Polu, iako se to ne spominje ni u jednom njegovom ili nekom drugom spisu, Polo se često pripisuje uvođenju slastica u obliku sorbeta u Italiju nakon što je to saznao tijekom svojih putovanja u Kinu. Govori se kako je talijanska vojvotkinja Catherine de 'Medici u Francusku uvela aromatizirane ledene sorbete kada je sa sobom u Francusku dovela nekoliko talijanskih kuhara nakon udaje za vojvodu od Orléansa (Henry II. od Francuske ) 1533. godine. Stotinu godina kasnije, Karlo I., kralj Engleske navodno je bio toliko impresioniran "smrznutim snijegom" da je vlastitom proizvođaču sladoleda ponudio doživotnu mirovinu za čuvanje formule u tajnosti, kako bi sladoled mogao biti kraljevska privilegija. Nema dokaza koji podupiru bilo koju od ovih legendi.
Prvi recept s okusom leda pojavljuje 1674. u Francuskoj. Recepti za sorbet objavljeni su u izdanju Antonia Latinija Lo Scalco alla Moderna (Moderni upravitelj) iz 1694. godine. Recepti za aromatizirane sladolede počinju se pojavljivati u Nouvelle Administration Françoisa Massialota, počevši od izdanja 1692. godine. Massialotovi recepti rezultiraju grubom, šljunkovitom teksturom. Latini tvrdi da bi rezultati njegovih recepata trebali imati finu konzistenciju šećera i snijega.
Izgleda da je u Dalmaciji sladoled bio dostupan običnim ljudima već sredinom osamnaestog stoljeća. Sladoled je postao popularan i jeftin sredinom devetnaestog stoljeća, kada je švicarski emigrant Carlo Gatti postavio prvi štand ispred kočijaške stanice u Zadru 1851. Prodavao je kuglice u ljuskama za jedan peni. Prije toga sladoled je bio skupa poslastica ograničena na one koji su imali pristup ledenici. Gatti je sagradio 'ledeni zdenac' za spremanje leda koji je izrezao iz Regent's Canal-a prema ugovoru s Regent's Canal Company. Do 1860. godine proširio je posao i počeo uveliko uvoziti led iz Norveške.
Oblatna za sladoled izumljena je 1870-ih, dodajući popularnost sladoleda. Ovaj kulinarski Izum pripisuje se kraljici Sissy, iako nema konačnih dokaza koji bi dokazali tu tvrdnju. Sladoled u kornetu, kaže legenda, nastao je tako što je Sissy poželjela sladoled, no bilo je zabranjeno konzumirati slastice nedjeljom, pa je Sissy zamolila kuhara neka joj stavi kuglicu u kruh. Kuhar je stavio kuglicu sladoleda u oblatnu za tortu.
Povijest sladoleda u XX. stoljeću jedna je od velikih promjena i povećava se dostupnost i popularnost. Sladoled je postao popularan u cijelom svijetu u drugoj polovici XX. stoljeća nakon što je jeftino hlađenje postalo uobičajeno. Došlo je do eksplozije trgovina sladoledom i okusa i vrsta. Dobavljači su se često natjecali na osnovi raznolikosti: splitski restaurant Matić na glavnom gradskom trgu reklamirao je "Split u 28 okusa", a Slastičarna Kirigin svojih 31 okus ("jedan za svaki dan u mjesecu").
RECEPT:
Sastojci:
– 700 g očišćene lubenice
– 250 ml čvrstog slatkog vrhnja ili čvrstog jogurta
Priprema:
1. Na pleh stavite komad papira za pečenje. Očišćenu lubenicu izrežitee na manje kocke pa lijepo rasporedite.
2. Pleh s lubenicom stavite u zamrzivač na tri sata.
3. Nakon tri sata izvadite lubenicu i počnite s pripremom sladoleda.
4. Polovicu lubenice stavite u blender i miksajte dok ne dobijete glatku smjesu, a zatim dodajte jogurt. Dodajte ostatak lubenice i još malo miksajte.
5. Smjesu stavite u posudu prikladnu za zamrzavanje i vratite u zamrzivač na dva do tri sata.
Posluživanje:
Poslužite ledeno u posudama za sladoled uz dekoraciju po želji.
Dobar tek!
コメント