Na današnji dan 2011. zahvaljujući velškoj regionalnoj stranci Plaid Cymru, održan je referendum o neovisnosti Walesa. Istovremeno, Dalmacija zadnjih 20 godina šuti.
Sve je veći broj regija u Europi koji traže bolji status ili čak otcjepljenje od država u kojima se trenutno nalaze. Najpoznatiji su slučajevi Katalonije i Škotske, ali isključivo zbog medijski najzanimljivih kampanja. No, osim Katalonije i Škotske tu su još: Baskija i Galicija koje traže otcjepljenje od Španjolske, odnosno Sjeverna Irska i Wales koji, također, žele otcjepljenje od Ujedinjenog Kraljevstva.
Baskija također traži otcjepljenje i od Francuske te spajanje s onim dijelom koji se nalazi u Španjolskoj u jedinstvenu neovisnu baskijsku državu. Što se tiče Francuske, otcjepljenje još zahtjevaju Oksitanci, Korzikanci i Bretonci, ali i Alzašani. U Francuskoj susjednoj Belgiji, već se duže vremena vodi spor između Valonaca i Flamanaca, a predstavnici obaju jezičnih područja žele samostalnost, odnosno priključenje Francuskoj, Valonci i Nizozemskoj, Flamanci.
Mnogo je regija koje traže poseban status. To su u prvom redu Bavarci, koji su već duže vremena nezadovoljni njihovim statusom u Njemačkoj. Iako je Njemačka federacija, Bavarci smartaju da centralna vlada u Berlinu nedovoljno pažnje posvećuje problemima u Bavarskoj.
Kada su posebni statusi u pitanju, mramo znati da poseban status traže stanovnici Frizije, paneuropske regije koja se proteže od Nizozemske, preko Njemačke do Danske. Poseban status žele i stanovnici češke Moravije, stanovnici Sandžaka (regija u Srbiji i Crnoj Gori), Vojvođani, regije na sjeveru Italije, neke grčke regije...
Kada sve ovo znamo, postavlja se logično pitanje: Zašto stanovnici najosiromašenije regije u Republici Hrvatskoj šuti? Već skoro dvadeset godina u Republici Hrvatskoj, ali ni u drugim državama kroz koje se prostire Dalmacija, ne djeluje prodalmatinska politička opcija. Od trenutka gašenja Dalmatinske Akcije, Dalmacija je ostala bez relevantne političke opcije koja bi se borila za njene interese.
Znamo da regionalne političke opcije postoje u Istri, Slavoniji, Međimuriju, Zagorju, a nedavno se osovala i lička regionalna stranka, samo je Dalmacija ta koja je politički neaktivna unatoč jako dobroj inicijativi koja na sve moguće načine pokušava animirati ljude na što veći politički angažman za dobrobit Dalmacije. Sudeći po anketama, najvažniji razlog za odbijanje uključivanja u prodalmatinsku političku opciju je - strah.
Ljude u Dalmaciji je strah da im se ne dogodi isto ili čak i gore od onoga što se dogodilo članovima Dalmatinske Akcije nakon što je postavljena bomba u prostorije te stranke s ciljem ubojstva čelništva stranke. Poučeni događanjima koja prate inicijativu DDF i neke njihove članove, posebno nakon brutalnog premlaćivanja Vedrana Bralića mnogi su se dodatno povukli.
Nadalje, ljudima je puna kapa politike. Politiku smatraju prljavom i negativnom rabotom, a političare negativnim osobama. I zaista, građani Dalmacije su u pravu, jer je HDZ i njihovih 160 parastrančica su uništile percepciju građana prema politici. Ali, gledajući razvijene zemlje zapada i sjevera Europe možemo doći do zaključka kako politika može biti i te kako čista i pozitivna djelatnost. Upravo je to jedan od ciljeva DDFa - učiniti Dalmaciju uljuđenom regijom u kojoj politika nema drugog načina djelovanja do li biti uljuđena i poštena.
Kao treći i jedini opravdani razlog anketirane osobe na području Dalmacije navode osobne razloge zbog kojih se ne žele baviti politikom, pa makar i za dobrobit Dalmacije. Od osobnih razloga najčešće ističu materijalne situacije u kojima se nalaze, zatim bolest i još neke od njih. Iako je ovo, kao što smo rekli, opravdan razlog, ljudi moraju shvatiti kako pomaganjem Dalmaciji pomažu i samima sebi, te se bore za dobrobit svoje djece i unuka te budućih generacija.
Egzistencijalni problemi uopće nisu osobni već opće društveni problemi. I za riješiti opće društveni problem, kojeg svatko od nas percipira kao osobni, potrebno je udruživanje u političke organizacije ili neke udruge. Problem otimanja od Dalmacije, problem nasilja u obitelji, problem beskućnika, nezaposlenosti i malih plaća i slični problemi ne rješavaju se na kavicama i brontulanjem u bradu, već organiziranim političkim akcijama.
Dalmacija ima previe problema, što nametnutih što nemametnitih, da bi i dalje šutjela i trpjela. Vrijeme je za konkretne akcije i konkretne korake kao članovi DDFa. Sve ostalo je čisti izgovor.
Comentarios