top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Što je najbolje za Dalmaciju?

Piše: Goran Marasović

Povijest protekla tri desetljeća bila je povijest velikih političkih potresa i ratnih razaranja - ali malo je regija bilo potreseno kao što je to bila Dalmacija.

Iako još na razini inicijative, Dalmatinski Demokratski Forum najbolja je moguća opcija koja može i zna riješiti probleme Dalmacije, no unatoč tome da izlaze na izbore ne bi osvojili vlast.


Premotavanje unatrag 20 godina i dalmatinsko autonomaštvo bila je relativno rubna stvar na političkoj sceni. Dalmatinska Akcija (DA) zaglavila je u avetima prošlosti da bi se nakon godina mučenja, a nakon što su njeni istaknuti članovi, optuženi za terorizam, nakon Odluke Europskog suda za ljudska prava pušteni na slobodu, da bi se kasnije samougasila. Podrška autonomiji Dalmacije je s 18% (1993.) pala na manje od 0,7% (2001.) da bi krajem prošle i početkom ove godine bila je daleko veća od procjena. Čak 56% građana Dalmacije smatraju da bi ona trebala biti autonomna regija u sastavu RH s istim ovlastima koje je Vojvodina imala prema Ustavu iz 1974.


Za nešto više od 10 dana u RH se održavaju lokalni izbori, a dalmatinski glasači izlaze na birališta i - ne ne dogodi li se čudo - izborni inženjering postavit će još jednom HDZ za vladara dobra i zla u Dalmaciji, uz nikad nižu izlaznost. No, onaj tko bi trebao voditi Dalmaciju je DDF. Istovremeno, svi zastupnici u Hrvatski sabor koji dolaze iz Dalmacije trebali bi biti iz redova ove inicijative, no znamo da to nije tako.


Već mjesecima članovi DDFa osvrću se na povijest dalmatinskog autonomaštva i objašnjavaju kako je ta politička pojava prešla s margina u većinsko stajalište u Dalmaciji, bez obzira na otpor vlasti u Zagrebu kada je upitanju provedba reforme lokalne samouprave s ciljem stvaranja regionalizirane i decentralizirane države.


"Rekao bih da su 1990. bile desetljeće u kojem je dalamtinsko pitanje postalo relevantno", rekao je Zuáne Orlandini iz Dalmatinkog kluba, te nastavlja "I u osnovi je temeljna odluka koju je DDF donio bila početi stvarati pretpostavke za u socijalnom i ekonomskom spektru. Dakle, umjesto da samo kažete: 'mi smo na strani Dalmacije', budite spremni zauzeti stranu u Dalmaciji ... i stoga izgrađivati ​​svoju vjerodostojnost kao stanovnika Dalmacije, stanovnika na kojeg bi se Dalmacija mogla i trebala osloniti u obrani njenih vitalnih interesa."


Stvaranje dalmatinskog parlamenta dalo bi Dalmaciji izborni fokus na kojem bi šanse imale samo stranke koje su prodalmatinski i socijaldemokratski orijentirane. To bi trebalo rezultirati pobjedom, prije svega, DDFa, jer bi skinuo s vlasti unionistički, neonacistički i kriminalni HDZ.


"HDZ i SDP najznačajniji su protivnici regionalizacije i decentralizacije, jer su svjesni da tada više ne bi mogli planski i sustavno pljačkati Dalmaciju", rekao nam je američki novinar rodom iz Dalmacije Karlo Morosin "Takav stav dviju najjačih stranaka trebalo bi građane Dalmacije motivirati i usmjeriti prema onima koji se zalažu za politiku čistih ruku, suzbijanje korupcije i jačanje srednjeg sloja uz razvoj ekonomskih odnosa - dakle, DDF. HDZove i SDPove vlade konstantno ima problema s aferama, dok je DDF građanska opcija koja nudi platformu za drugačiju budućnost regije. To bi trebao biti motiv za aktivno uključivanje u rad DDFa. Jer samo to može izvući iz Dalmaciju bezizlaznog položaja, u kojem se nalazi."


Građani Dalmacije uz DDF mogu kapitalizirati platformu koju ta inicijativa nudi prvo kroz pomoć da se domognu vlasti u županijama, općinama i gradovima na području Dalmacije, a zatim i dajući im ovlast da zahtijevaju referendum o reintegraciji i autonomiju Dalmacije.


"Događa se velika promjena u stavu građana Dalmacije", kaže Morosin. „Potres u vidu apstinecije izbora i porasta politike identiteta, nastao je kao rezultat dubljeg nepovjerenja u politiku - to je strukturna promjena. Dakle, stanovnici Dalmacije znaju što žele - njenu autonomiju, no ne artikuliraju je na pravi način, jer nema masovnog učlanjenja u DDF. na žalost, oni koji su za autonomiju istovremeno su u velikom strahu i grču ... Sve što se događa u Dalmaciji vidi se kroz prizmu autonomije."


Orlandini, voditelj Dalmatinskog kluba snažno podržava Dalmatinski Demokratski Forum jer smatra da se samo preko njihove platforme može ostvariti stogodišnji san - povratak autonomije njegovoj regiji.


Inzistira kako zahtjev za autonomijom Dalmacije mora biti jači i masovniji nego ikad i negira kako trenutna situacija u Republici Hrvatskoj može biti razlog za odustajanjem od postavljanja tog zahtjeva. Prema Orlandiniju, autonomija nije isto što i otcjepljenje - to je pravo protesta protiv organiziranje pljačke i osiromašivanja dalmatinskog društva.


"Autonomija regija zacrtana je međunarodnim javnim pravom u koji spadaju i akti EU. To ne znači postavljanje rampi ili bodljikave žice između Dalmacije i ostatka RH", kaže. "Granica bi postojala samo u administrativnom smislu, ali ne i među ljudima - mislim, kako bi to jednostavno bilo glupo. Dakle, ne govorimo o granicama država i među ljudima. Ali treba postojati oblik administrativne i fiskalne granice da se zna koliko se otima iz Dalmacije."


Neposredno rješenje za Dalmaciju bilo bi ponovno pridruživanje jedinstvenom mediteranskom tržištu, te otvaranjem ureda za Dalmaciju pri EU, ali i doslovno provođenje važečih zakona dok se ne donesu lokalni.


"Sposobni ljudi mogu vratiti Dalmaciju među TOP 10 regija Mediterana", inzistira. “A onda se otvaranjem ureda u Bruxellesu možemo pridružiti Europskom gospodarskom prostoru, što je RH zanemarila. To je nešto što radi Istra i grad Osijek već duže vremena. zanimljivo je da je ta inicijativa krenula baš iz Dalmacije, točnije iz Dalmatinske Akcije, ali se zbog poznatih razloga nikada nije realizirala," objašnjava Orlandini i dodaje:


“Dakle, to bi administrativno izmijenilo granicu. Sad, kad je Dalmacija u pitanju, imamo četiri međužupanijske granice, dok bi u ovom slučaju imali jednu međuregionalnu. No, to se ne možete samo poželjeti, osim ako, naravno, ne želite da Dalmacija zauvijek ostane dio balkanskog bloka i bude isključena iz svih trgovinskih tijekova. Mislim da bi to bilo vrlo glupo, jer je odluka Republike Hrvatske da zarobi Dalmaciju u potlačenom položaju koja mora plaćati danak od Zagreba, preko Slavonije do Hercegovine loša za sve," zaključuje za kraj Orlandini.

 

Ukoliko vas je ovaj članak ponukao da se pridružite inicijativi DDF, to možete učiniti preko ovoga linka:




60 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page