piše: Vedran Bralić
Eurovizija 1957. bilo je drugo izdanje tog glazbenog natjecanja. Održalo se u nedjelju, 3. ožujka 1957. u Großer Sendesaal des hessischen Rundfunks u Frankfurtu na Majni, Zapadna Njemačka.
Emisiju je vodila njemačka glumica Anaid Iplicjian. Kao i prvo izdanje natjecanja, i ovo je još uvijek bilo uglavnom radijski program, ali je primijećen porast broja televizijskih gledatelja.
Pobijedila je Nizozemska s pjesmom "Net als toen", koju je izvela Corry Brokken. Pjesmu je napisao Willy van Hemert, a komponirao Guus Jansen. Ovo je bila prva pobjeda Nizozemske na eurovizijskom natjecanju.
Postoje glasine kako je privilegija biti domaćin natjecanja 1957. godine dana Njemačkoj jer su 1956. završili na drugom mjestu s pjesmom "Im Wartesaal zum großen Glück" Waltera Andreasa Schwarza. Obzirom da se ne znaju službeni rezultati iz 1956., imamo samo nekoliko svjedočanstava i članak u talijnskoj La Stampi, ne možemo biti sigurni u istinitost tih navoda. Usput, i pravilo koje kaže kako je pobjednička nacija domaćin Eurovizije sljedeće godine još nije bilo zamišljeno. Tada je bilo planirano da će svaka zemlja sudionica izmjenjivati svoje mjesto domaćina događaja. Međutim, kako je sve više zemalja željelo sudjelovati, to je postalo nepraktično.
Lokacija
Natjecanje se održalo u Frankfurtu na Majini, jednom od najvećih gradova u tadašnjoj Zapadnoj Njemačkoj. Domaćin je bio Großer Sendesaal des Hessischen Rundfunks, zgrada, glazbena dvorana i bivši televizijski studio sa sjedištem u Frankfurtu na Majni. Danas se koristi isključivo kao glazbena dvorana.
Nakon što je u Drugom svjetskom ratu početkom 1940-ih razoren, Frankfurt se do 1950-ih obnovio u jedno od najistaknutijih europskih financijskih središta. S ulaganjima iz domaćih i međunarodnih financijskih institucija, 1957., godina natjecanja, već je vidjela prvu od visokih poslovnih zgrada u Frankfurtu.
Format
Na ovogodišnjem natjecanju talijanska pjesma “Corde della mia chitarra” trajala je 5:09 minuta, dok je nastup u Velike Britanije s pjesmom “All” trajao samo 1:52 minute. Upravo zbog pjesama poput Talijanske na kraju je uvedeno pravilo koje ograničava svaku pjesmu na najviše 180 sekundi (3 minute); pravilo koje još uvijek vrijedi.
Promjenom pravila u odnosu na prošlogodišnje natjecanje, duetima je dopušteno natjecanje. Danski predstavnici, Birthe Wilke i Gustav Winckler, bili su prvi od takvih parova koji su sudjelovali prema ovoj promjeni pravila. Na kraju nastupa, par je izmijenio najduži poljubac u povijesti natjecanja, iako su to zapravo mogli vidjeti samo ljudi s televizorom. Do toga je došlo zato što je jedan član produkcijskog osoblja zaboravio dati unaprijed dogovoreni znak da bi poljubac trebao prestati.
Ovo je bila prva godina u kojoj su se žiriji kontaktirali telefonom, a sam postupak glasovanja bio je javan. To je ujedno bio i prvi put kako je Nizozemska pobijedila na natjecanju. Druga značajna promjena bila je ta što nacionalni žiriji nisu mogli glasovati za svoju pjesmu, pravilo koje će se nastaviti kroz kasniju povijest natjecanja.
Države sudionice
Belgija, Francuska, Njemačka, Italija, Luxembourg, Nizozemska i Švicarska drugi su put nastupile nakon svojih debija 1956. Austrija i Danska su debitirale; te su zemlje htjele sudjelovati 1956. godine, ali su se podnijele zahtjev Europskoj radiodifuzijskoj uniji nakon što je istekao rok za slanje pjesama za natječaj te godine, pa su ga propustile. Uz pridruživanje Velike Britanije 1957., ukupan broj zemalja bio je deset, tri više nego na prvom natjecanju.
Dugo se smatralo se kako je i Velika Britanija propustila rok za sudjelovanje na natjecanju 1956., no EBU je u siječnju 2017. otkrio da su to neutemeljene špekulacije koje su širili obožavatelji natjecanja. EBU je dalje objasnio da je "Festival britanske popularne pjesme", natječaj koji je BBC stvorio za Ujedinjeno Kraljevstvo, bio inspiracija koja je unijela promjene u format natječaja od 1957. Godine.
Dirigenti
Svaki nastup imao je nacionalnog dirigenta koji je dirigirao orkestrom.
Belgija - Willy Berking
Luksemburg - Willy Berking
Velika Britanija - Eric Robinson
Italija - Armando Trovajoli
Austrija - Carl de Groof
Nizozemska - Dolf van der Linden
Njemačka - Willy Berking
Francuska - Paul Durand
Danska - Kai Mortensen
Švicarska - Willy Berking
Izvođači povratnici
Podebljano označava prethodnog pobjednika
Redoslijed izvođenja
Rezultati
Glasnogovornici
Dolje je naveden redoslijed glasovanja tijekom natjecanja 1957. zajedno s glasnogovornikom koji je bio odgovoran za objavljivanje glasova za njihovu zemlju.
Emiteri i komentatori
Svaka nacionalna televizija također je poslala komentatora na natjecanje kako bi osigurala praćenje istog na svom materinjem jeziku.
Cijeli show program možete pogledati ovdje:
Comments