top of page

Eurovizija 1958.

piše: Vedran Bralić

Eurovizija 1958. bila je treće izdanje tof međunarodnog natjecanja u pjesmi. To se dogodilo u nizozemskom Hilversumu, nakon pobjede te države na natjecanju 1957. s pjesmom "Net als toen" koju je izvela Corry Brokken. Time je stvoren uvjet kako će država pobjednica biti domaćin sljedeće godine.


Natjecanje je održano u studiju AVRO u srijedu, 12. ožujka 1958., a vodila ga je Hannie Lips. Bilo je to prvo natjecanje za pjesmu Eurovizije održano u jednoj zemalja Beneluxa.

Na natjecanju je sudjelovalo deset zemalja, što je jednako broju u prethodne godine. Švedska je debitirala, dok se Velika Britanija povukla.


Pobijedila je Francuska s pjesmom "Dors, mon amour" (Spavaj, ljubavi moja), koju je izveo André Claveau, a napisao ju je Pierre Delanoë, a komponirao Hubert Giraud. Ovo je bila prva pobjeda Francuske na natjecanju. S 46 godina i 76 dana starosti Claveau je postao najstariji pobjednik natjecanja, a tako će ostati do 1990.


Uz 1956., to je bilo drugo natjecanje (i posljednje do sada) koje nije imalo nijednu pjesmu na engleskom jeziku. Natjecanje 1958. nastavilo se s politikom usvojenom godinu prije, prema kojoj je svaka država sudionica bila ograničena na samo jednu pjesmu. Ova se politika zadržala do danas.


Lokacija

Hilversum, općina i grad u pokrajini Sjeverna Nizozemska, poznat je kao "Nizozemska prijestolnica medija" ili čak kao “Nizozemski Hollywood”. Hilversum je postao središte emitiranja nizozemskog radija 1920. godina kada se tamo naselila nizozemska radijska tvrtka Nederlandse Seintoestellen Fabriek, a danas je medijski sektor jedan od najboljih poslodavaca u općini Hilversum.


Nakon osnivanja nizozemske radijske tvrtke u Hilversumu 1920., gotovo sve druge radijske postaje u Nizozemskoj slijedile su tu praksu, pa i televizija koja se pojavila 1950., čime je Hilversum krajem 1950. postao najbolje mjesto u Nizozemskoj za produkciju i emitiranje međunarodnog televizijskog prijenosa kao što je Eurovizija, dok je s druge strane TV još uvijek bila izazovna napredna tehnologija općenito u Europi.


Jedna od takvih medijskih mreža bila je domaćin događaja, Nederlandse Televisie Stichting. Mjesto natjecanja bili su studiji AVRO-a (Algemene Vereniging Radio Omroep ili "Opće udruženje radijskog emitiranja"), kompleksa zgrada za medijsku mrežu među medijskim zgradama u Hilversumu, a koji su pripadali nizozemskoj udruzi javnih emitera koja djeluje u okviru okvir sustava Nederlandse Publieke Omroep.


Format

Natjecanje je održano u jednoj od studijskih dvorana AVRO-a. Dvorana je sadržavala vrlo malu pozornicu koja je funkcionirala kao nešto više postolje za pjevače, a program se snimao s pozornice naviše. Izvan okvira bile su žice mikrofona i drugih tehničkih uređaja koje su prolazile kroz donji kat studija u podnožju pozornice. Dekorativni naglasak bio je na pozadini pozornice, na prednjoj i lijevoj strani pozornice s pozornice gledatelja gdje su se nalazili orkestar i gdje su se nalazili izvođači i ulaz na stubište. Stražnji dio pozornice imao je izmjenjivu pozadinu za svaku pjesmu koja je dodala kontekst tekstovima svake pjesme. Prednji dio pozornice, lijevi dio pozornice s orkestrom i ulazom na stubište bili su ukrašeni tulipanima, po kojima je Nizozemska poznata.


Žiri nisu bili u studiju kao 1956. Za događaj 1958. ostali su u svojim zemljama slušajući pjesme putem radio prijenosa. Nakon što su sve pjesme otpjevane, žiriji je rezultate objavio putem telefona obrnutim redoslijedom predstavljanja, kao i prethodne godine.


Talijanska pjesma nije se pravilno emitirala u nekim zemljama, što je značilo da je nakon predstavljanja svih ostalih pjesama Domenico Modugno morao ponovno izvesti svoju pjesmu.


To je bila jedina godina u kojoj je zemlja domaćin završila na posljednjem mjestu. Tek će 60 godina kasnije 2018. Godine ponovo država domaćin biti posljednja, a prvi put je više od jedne zemlje završilo na zadnjem mjestu.


Intervalni čin bila je glazba Metropole Orkesta, pod vodstvom maestra Dolfa van der Lindena. Bila su dva intervalna čina, jedan usred izvođenja natjecateljskih pjesama i jedan nakon što su prikazani svi natjecateljski nastupi.


Zemlje sudionice

Švedska, zemlja koja će kasnije biti jedna od najuspješnijih na natjecanju, debitirala je ove godine. Ujedinjeno Kraljevstvo odlučilo se povući iz natječaja nakon što je prvotno planiralo podnijeti prijavu. Razlozi povlačenja s natjecanja bili su dvostruki: 1. financijski razlozi, BBC nije mogao platiti kotizaciju za natjecanje; 2. loš rezultat britanske antjecateljice godinu ranije.


Nakon natjecanja, talijanska pjesma "Nel Blu Dipinto Di Blu" (kasnije poznat i kao "Volare") Domenica Modugna postao je svjetski hit. Tijekom prve godišnje dodjele Grammyja, održane 4. svibnja 1959. u hollywoodskom hotelu Beverly Hilton, "Nel blu dipinto di blu" dobio je dvije nagrade, za single godine i pjesmu godine. Ova pjesma jedini je single na stranom jeziku koja je postigla ovu čast, a jedina je pjesma koja se natjecala na Euroviziji i dobila nagradu Grammy. Pjesma je također zauzela prvo mjesto američke Billboardove ljestvice, čime je postala jedna od najuspješnijih pjesma s Eurovizije u povijesti natjecanja. Pjesma je također proglašena za drugu najbolju pjesmu Eurovizije svih vremena na 50. godišnjici natjecanja u emisiji "Congratulation" 2005. Godine.


Redoslijed izvođenja

Dirigenti

Svaki nastup imao je dirigenta koji je dirigirao orkestrom

Izvođači povratnici

Već na drugom natjecanju za pjesmu Eurovizije imali smo povratnike na natjecanje. Kako vrijeme bude odmicalo takvih izvođača bit će sve više.

Rezultati natjecanja

Glasanje i scoreboard

Svaka zemlja sudionica imala je 10 članova žirija od kojih je svaki mogao dati jedan glas svojoj najdražoj pjesmi.

Glasnogovornici

Dolje je naveden redoslijed glasovanja tijekom natjecanja 1958. zajedno s glasnogovornikom koji je bio odgovoran za objavljivanje glasova za njihovu zemlju.

Prijenos

Svaka nacionalna televizija također je poslala komentatora na natječaj kako bi osigurala praćenje natjecanja na svom materinjem jeziku.


17 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page