Piše dr. Marija Kandido-Rožman
Na fejsu čitam: “Zagreb je grad kulture. Ima puno knjižara”. Ako je ovo točno, onda je Split grad nekulture. Nema puno knjižara. A nekada je imao.
Imao je tri knjižare na Narodnom trgu, splitskoj Pjaci. Doživljaj Pjace, trga u srcu Splićana, a i grada Splita, okrnjen je nestankom njihovih izloga.
Na dnu Pjace duž pročelja cijele zgrade Nakića, Pjacu su resili izlozi knjižare Miroslav Krleža (nekada Naprijed). Posebno su bila izlagana najnovija izdanja domaće i strane književnosti, a često su bile izlagane slike mladih anonimnih slikara. Danas Pjacu krase tri izloga glamuroznog dućana Aqua, dok knjižara pod novim nazivom Znanje ima samo jedan izlog. Tako su knjige i slike zamijenjene sportskom opremom, a za vrijeme ljeta opremom za plažu, torbicama, hlačama, šeširima…
Na uglu Ispod ure i Marulićeve ulice ispod reljefnog kipa sv. Antuna Velikog/Opata, nalazila se knjižara Naša knjiga posvećena djeci. Na izlozima nalazile su se slikovnice za djecu vrtića i knjige za djecu školskog uzrasta. Osim pedagoških igrica za djecu tu se mogao kupiti i toner za printere. Sada su u izlozima bruskete, pice, hamburgeri…
Treća zatvorena knjižara na vrhu Pjace je knjižara Morpurgo, uvrštena na listu UNESCO-a kao kulturno povijesno dobro Splita. Na zatvorenim vratima knjižare još uvijek su izložena dva plakata s obećanjem gradonačelnika Opare: “Potpuno sam siguran da ćemo već do kraja ljeta 2017. ponovo ulaziti u ovo carstvo knjige prisjećajući se i velikog Vida Morpurga…. “
Nestanak knjižara pratilo je otvaranje sedam restorana i kafića, nekoliko trgovina odjećom, obućom, alkoholom: Vero moda, Weekend, Shoe-Be-De, Tobacco shop liquor.
Tako je Pjaca utapajući se sve više u jednolični, neistaknuti izgled gradova u suvremenom svijetu, izgubila svoj osebujni, istaknuti i prepoznatljivi izgled, koji je gradu Splitu davao poseban pečat. Splićani su izgubili svoju Pjacu.
U ulici Bajamonti nalazila se knjižara Algoritam za priručnike i knjige na stranim jezicima. Naručene knjige i priručnici mogli su se dobiti u roku od dva, tri dana.
U Dominisovoj ulici nalazila se knjižara za potrebe struke: priručnici, časopisi, knjige za studente i znanstvenike.
Najljepša knjižara Profil nalazila se u predivnomm ambijentu Male Papalićeve palače u Šubićevoj. Sjedeći na klupici oko stupa moglo se je prelistavati najnovija izdanja domaćih i stranih pisaca, brojne monografije poznatih slikara. Police s knjigama ukrašene cvjetnim aranžmanima, suvenirima, slikama oduševljevale su ljubitelje knjige svih godina.
Među prvim zatvorenim knjižarama je knjižara na Trgu Kraljice Jelene. Sada je tu veliki dućan suvenira.
Sedma zatvorena knjižara nalazila se kod kina Karaman (Ilićev prolaz). Zapamćena je po velikom staklenom zidu, pa je cijela knjižara ujedno bila i izlog,
Na kraju, nije sve tako crno. A… možda i jest.
Unutar knjižare Verbum iza crkve sv. Frane na Rivi, nalaze se knjige, molitvenici, slike, suveniri vjerskog sadržaja. Istog sadržaja, samo puno veća, nedavno je otvorena Knjižara Sv. Dominik u Hrvojevoj.
Comentários