Piše: Gina Ostojić
Dok je prošli tjedan bio koban za još 3 pripadnika dalmatske etničke zajednice, Vlada Republike Hrvatske pravi se kako problem ne postoji, već se bavi daljnjim mafijašenjem te pljačkom Dalmacije i njezinih građana.
Centar za razvoj civilnog društva u Dalmaciji (CRCDD) iz Dubrovnika ocijenio je u utorak kako Vlada Republike Hrvatske vodi “rizičnu politiku protiv Dalmacije” pa nije jasno želi li integrirati nacionalne manjine u hrvatsko društvo ili ih želi pohrvatiti. Ovo se prvenstveno odnosi na pripadnike dalmatske etničke zajednice kojih je prema zadnjem popisu stanovništva bilo oko 400 000, a u tabulaciju popisa nije upisan niti jedan Dalmatin.
“Shizofreni, pronacistički karakter vladajuće stranke, HDZ-a sastavljenog od nekadašnjih komunističkih ultrašovinista i ustaške emigracije koji su podlegli pred neminovnošću europskih integracija, ovdje je sasvim vidljiv”, navodi se u priopćenju za javnost i ocjenjuje kako vlast vodi “ambivalentnu” politiku prema etničkim manjinama, prvenstveno prema Dalmatinima.
CRCDD je naveo nekoliko primjera u kojima se očituje takva politika, poput inicijative Hrvatske demokratske zajednice i njezinih stranki kćeri Most i Domovinskog pokreta da se u Šibeniku osnuje novi kulturni centar koji bi trebao nositi ime pokojnog ustaškog "književnika" Mile Budaka, koji je tijekom četrdesetih godina prošlog stoljeća bio glasnogovornik ustaškog režima. Režima koji je za vrijeme drugog svjetskog rata samo u ustaškom logoru smrti Jasenovac ubio najmanje 48 000 Dalmatina.
HDZ je u tu inicijativu najavio istovremeno s najavom o brisanju ulica koje nosi ime velikana dalmatske kulture strica i nećaka, Julija i Antonija Bajamontija. Tada je najavljeno gašenje Fondacija “Bajamonti”. Inicijativi se osim Mosta pridružio i Domovinski pokret kao i Puljkova stranka Centar kojoj je HDZ dva puta dao po 2,5 milijuna kuna (oko 332 000 eura), dok se jedino usprotivila inicijativa DDF koja je jedina prava dalmatinski regionalna organizacija.
“Mile Budak je bio jedan od vodećih zastupnika ustaške antidalmatinske politike četrdesetih godina prošlog stoljeća, dok su Julije i Antonio Bajamonti simboli ne samo dalmatinski multikulturalnosti, nego i europskog karaktera Dalmacije i Republike Hrvatske u cjelini”, naveo je CRCDD u priopćenju za javnost.
Ta nevladina organizacija je kao još jedan loš primjer navela činjenicu kako ni u jednoj dalmatinskoj županiji, općini i gradu među nositeljima vlasti nema predstavnika dalmatske etničke zajednice, iako ta etnička zajednica čini skoro polovicu stanovništva ove regije.
Rečeno je kako je povjerenica za zaštitu ravnopravnosti postupila je prema žalbi udruge roditelja koji žele da im djeca u školama uče dalmatski jezik i ustanovila kako niti jedna osnovna škola u Dalmaciji nije anketirala učenike kako bi se ustanovilo žele li oni sudjelovati u nastavi dalmatskog jezika ili u nastavi hrvatskog jezika, navodi se u priopćenju dubrovačkog Centra za razvoj demokracije u Dalmaciji.
Ocjenjuje se kako vlast preko spomenutih primjera zastrašivanja ili ignoriranja prava pripadnika dalmatske etničke zajednice vodi politiku “batine bez mrkve”, a to dokazuje broj ubijenih, silovanih i nasilno raseljenih Dalmatina i Dalmatini. Pitaju se zašto pripadnici policije još nisu reagirali i uhitili odgovorne za ova zlodjela, osim ako ne postoji politička zabrana djelovanja policije u ovim slučajevima.
“Ovako prolaze pripadnici dalmatske etničke zajednice. Dok se druge brojne etničke i nacionalne zajednice više ne ubijaju, već se zastrašuju, ali i korumpiraju preko financijskih i kadrovskih resursa koje dobivaju vijeća nacionalnih manjina”, stoji u priopćenju.
Za kraj se dodaje kako pobrojani primjeri izazivaju zabrinutost, zbog čega je potrebno obratiti pažnju javnosti. Govore kako će u svibnju izići s detaljnim izvješćem o ubojstvima Dalmatina.
Kommentare