top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

ADIO SPLITE Đardin

Piše: dr. Marija Kandido-Rožman



U civiliziranim gradovima u svakoj četvrti, pa i onoj najsiromašnijoj, nalazi se đardin. Dio đardina prvenstveno je uređen za djecu, koja u njemu, po lijepom vremenu a i nevremenu, provode najmanje dva sata dnevno. U ponekima je improvizirana i pozornica za kazalište lutaka. Veći parkovi služe za odmor, šetnju, rekreaciju, čitanje knjiga, pa i učenje.

I grad Split u centru grada imao je svoj đardin.

Strossmayerov perivoj ili Đardin, kako ga Splićani praktički jedino nazivaju, smjestio se između dva bastiona, ostatka mletačke fortifikacije, sjeverno od Dioklecijanove palače kraj njenog glavnog ulaza - Zlatnih vrata. 1859. prostor preuzima funkciju glavnog gradskog perivoja, a sredinom 20. stoljeća dobio je lijepu fontanu s tzv. „Puttom“ (figurom nalik anđelu).

Zahvaljujući velikim stablima borova, lipa i česmine Đardin je odisao svježinom. U gustom hladu na ugodnim šentadama u rajskom ambijentu tišine, svježeg zraka, pjevu ptica i šumu vode iz fontane. odmarali su se građani u poznim godinama, umorni djelatnici, domaćice sa spizom sa susjednog pazara. Djeca su se igrala oko fontane, po stazama oivičenima biljkama sa čudnim listovima na kojima se nalazilo mnogo malih listića. Na južnoj strani prema Dioklecijanovoj palači, Đardin je resio debeli kameni zid koji se sjajio na suncu, mnogi su taj zid znali pomilovati.

Na bastionu Cornaro, tik uz Đardin nalazila se je livada za kućne ljubimce, ponekad su se tu održavale i kazališne predstave. Danas je nepristupačna, zatvorena željeznim vratima. 2002. godine poduzetni čelnici Grada odlučili su preurediti Đardin. Počela je nemilosrdna sječa stoljetnih stabala, rušenje kamenog zida. Zvuk pila i sjekira cjepao je srce Splićana; zamolbe, protesti nisu pomogli. Čelnici Grada tješili su građane: “Imat ćete najljepši đardin u Europi. Đardin obnavlja poznati bečki arhitekt Podrecce, dobitnik brojnih nagrada“. Grad je tada dobio okrnjeni đardin s vrlo malo hlada, s velikim površinama prekrivenih šljunkom, na sjevernoj strani širokom kamenom šetnicom bez hlada, stabla izolirana kamenim pločama, kamene klupe na kojima je nemoguće sjediti (zime hladne, ljeti prevruće), betonski zid koji se već danas počeo urušavati.

Dogodilo se i ono najgore: na istočnom dijelu otvoreni štekati, fasfutovi. Na prostranim šljunkovitim površinama održavaju se koncerti, partyji, festivali, klizalište. Ovaj dio Đardina odijeljen je željeznom ogradom.


Nedavno, okupiran je bio cijeli đardin. Okupator: BIZNIS. U desecima kioska, malih montažnih kućica posluživala su se jela, pića uz ritmove bubnjeva elektronske glazbe. Za očekivati je i svirku cajki, omiljene pridošlicama u Split.


Grad Split izgubio je svoj Đardin. Nestao je još jedan dragocjeni povijesni spomenik u centru grada, od davnina Splićanima najomiljenije mjesto za odmor, susrete, šetnje. Građani se pitaju gdje su nestala posječena debla visokih stabala, gdje je nestao prekrasni kameni zid kojega su s puno ljubavi i znoja klesali naši djedovi u kamenolomu otoka Brača.

73 views

Comments


bottom of page