top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

ANALIZA: IZBORI 2020. – Potop SDPa u neregularnim uvjetima



Sada je već jasno: unatoč tome što Vlada Andreja Plenkovića nije ispunila niti jedno obećanje dano pred izbore 2016., unatoč tome što su sve ankete davale prednost Restart koaliciji, unatoč tome što je Davor Bernardić u oba sučeljavanja (i u onom na RTLu i u onome na NOVA TV) nokautirao Plenkovića, HDZ će voditi državu još četiri godine.

Neregularni uvjeti koji su vladali na biralištima u nedjelju, mala izlaznost, te mogućnost višestrukog iskorištavanja biračkog prava katolika iz BiH koja su do maksimuma iskorištena, što se vidi po gustoći prelaska državne granice u subotu navečer i nedjelju ujutro, dovelo je do toga da HDZ osvoji nedostižnu prednost pred Restart koalicijom. Ulogu u osvajanju velikog broja glasova, pa tako i mandata imala je i mala izlaznost na izbore, te umiješanost njemačke obavještajne službe BND u izbore u RH.

Njemačaka obavještajna služba dovodi na vlast HDZ?

BND, njemačka obavještajna služba, se već po peti put za redom petlja u parlamentarne izbore u Republici Hrvatskoj i to svaki puta na stranu HDZa. Imajući to u vidu, ne možemo se ne zapitati zato Njemačka ne želi razvoj demokratskih procesa u Republici Hrvatskoj.

Obzirom da njemačka stranka CDU, nastala 1946. iz raspadnute Nacional-Socijalističke Radničke Partije Njemačke, drži u šaci cjelokupni pravni, privredni i socijalni život u Njemačkoj, pa tako i obavještajne službe te medije, a HDZ nastao iz Komunističke Partije Hrvatske s jakim uplivom ustaške emigracija u sam vrh stranke, koji također drži sve moguće poluge vlasti uključujući i medije, ne treba se začuditi što upravo ta njemačka stranka kroz državne obavještajne službe se petlja u izbore u RH.

HDZ i CDU su svjetonazorski i programski jako bliske političke stranke. I jedni i drugi u sebi imaju fašio-nacističke i korumptivne metode vladanja, što se prvenstveno vidi u planskom i sustavnom osiromašivanju najbogatijih regija u dvije države: u Njemačkoj je to Bavarska, u RH – Dalmacija. I jedna i druga stranka imaju regresivne svjetonazorske poglede te, kako CDU ne dopušta razvoj istinske demokracije u svojoj Njemačkoj, tako i HDZ ne dopušta razvoj demokracije u Republici Hrvatskoj.

Strani mediji, pogotovo oni ukrajinski tako pišu kako je uplitanje BNDa u izbore u RH jednako uplivu ruskih obavjetajnih službi u izbor Donalda Trumpa za predsjednika SADa 2016. godine. I nisu pogriješili. Njemačka očito ima neku zlokobnu agendu kad je u pitanju Republika Hrvatska.

Mali odaziv prednost daje desnici

BND već godinama djeluje u Republici Hrvatskoj kroz hrvatske obavještajne službe šaljući zbunjujuće i sublimirajuće poruke kroz medije kojima vlada isključivo ekstremno desna polička opcija – od HDZa dalje na desno. Takve zbnjujuće poruke učinile su da sve manje birača izlazi na izbore. Izlaznost je tako, na ovim izborima, bila svega 46,90% što je za oko 7 postotnih poena manje nego četiri godine ranije, a 9 postotnih poena manje nego 2015.

Već se zna kako manji odaziv birača na izbore daje ogromnu prednost ekstremno desnim političkim opcijama kakav je HDZ. Prvenstveno zbog discipliniranosti desnih birača koji glasanje ne smatraju pravom već obavezom. Odavno se zna kako jedan postotni poen manje izišlih birača na izbore daje jedan mandat desnici. To nije slučaj samo u Republici Hrvatskoj već i u drugim državama u Europi, izuzev Srbiju, Bjelorusiju i Rusiju u kojima su diktature odavno zacementirane.

Znajući to, BND je kroz OA slao posebne sublimirajuće poruke preko društvenih mreža i mainstream medija u RH kako bi spustio broj izašlih na izbore. Tome je posebno kumovala i situacija sa SARS-CoV-2 u kojoj su birači radije ostali doma u strahu od zaraze tim opasnim virusom. A i lijepo vrijeme pogodovalo je da se išlo negdje drugdje ne na izbore.

No, nisu samo coronavirus i BND kumovali potopu SDPa na ovim izborima. Veliku ulogu je imao i predsjednik Milanović koji nije izišao na izbore.

Zoran Milanović neprijatelj socijaldemokracije

Predsjednik Milanović je odlučio ostati na Pantovčaku i ne dati priliku SDPu da pobijedi na ovim izborima. Milanovićev potez bio je od ranije jasan.

Naime, već u tijeku predkampanje Milanović je izjavio kako neće izići na izbore i na taj način podržati svoju bivšu stranku. Razlog tome leži u činjenici što je Milanović zakleti libertarijanac, dok je Davor Bernardić odlučio SDP odvući od libertarijanskog desnog centra te povući svojim korijenima – socijaldemokraciji, dakle na ljevicu.

Svi napadi na Bernardića krenuli su odmah nakon njegovog izbora za predsjednika SDPa 26. studenog 2016., a iz tabora bliskom Zoranu Milanoviću, odnosno libertarijanskom pokretu u RH koji djeluje unutar SDPa. Takv napadi dovelo je do istupanja nekih članova, poput Bojana Glavaševića, a neki su bili suspendirani, kao npr Peđa Grbin. Trvljenje tih dviju opcija, jedne realne socijaldemokratske i druge libertarijanske, dovelo je do slabljenja veza unutar SDPa koji se čak ni pred izbore nije mogao konsolidirati.

Slabljenju SDPa posljednih tjedana, posebno je kumovala situacija oko obiteljskog nasilja gdje je pretučen Domagoj Hajduković od svoga životnog partnera, te spuštanje Hajdukovića s nositelja liste na drugo mjesto na listi u IV. Izbornoj jedinici. Sve je to iskoristio bivši SDPovac, koji je cijeli svoj život izgradio na imenu svoga oca Siniše Glavaševića, Bojan Glavašević, i njegova platforma Možemo (koja pere sumnjiv novac iz Kanade i Norveške) oko koje se okupilo samo dno dna zagrebačkih nesposobnih mlatimudana.

Posebna taktika HDZa

Unatoč svemu gore nabrojanom HDZ je ostvario rezultat ne samo na pomoći BNDa, odnosno na odricanju predsjednika Milanovića od Davora Bernardića i brojna trvljenja unutar SDPa, već i na posebnoj HDZovoj taktici koja traje već od sredine 90ih.

Već je poznato kako HDZ stvara političke opcije koje će uplivati u biračko tijelo centra i iz tog bazena pokupiti glasove kako bi oslabio političku konkurenciju. Tako je splitski HDZ pred izbore 2011. stvorio udrugu Pametni grad iz koje je s 2,5 milijuna kuna šporkog novca i svojim kadrom 2015. stvorio stranku Pametno koju vode bračni par Puljak.

Pametno je klasični izdanak HDZove fake stranke koja ima za zadatak samo verbalno tući po svome osnivatelju, ali kada treba direktno raditi protiv HDZa tada Puljkovih nema nigdje. No, zato su se iz sjedišta fake stranke Pametno u Gundulićevoj 36a, dva puta rušili profili i službene stranice jedine političke inicijative koja se bori za Dalmaciju DDFa.

Fake stranci Pametno je već odavno stavljeno u zadaću da uništavaju oko sebe sve ono što iole miriše na normalne-zdrave demokratske procese i na taj način suzbije svaku mogućnost pojave zdrave socijaldemokratske misli prvenstveno u Splitu, pa i u Dalmaciji, a vjerojatno i u ostatku Republike Hrvatske, te na taj način ostvaruje prednost pred drugim igračima.

Ovakva politička taktika postojala je i u drugim državama, no biva zabranjena. Kao što sve više država odbacije proporcionalni, a usvaja se većinski izborni sustav.

Loš izborni sustav

Proporcionalni izborni sustav je dobar u onim državama koje gaje stoljetna iskustva demokracije. No, na Balkanu u kojem još uvijek vlada mišljenje da je demokracija nešto loše, proporcionalni izborni sustav je izrazito loš. Razlog tome je to što je kod proporcionalnog izbornog sutava velika mogućnost manipulacija glasovima, posebno otkako je uvedena mogućnost preferencionalnog glasanja.

Stoga bi bilo dobro da ljudi na pozicijama moći u Republici Hrvatskoj, pogotovo oni koji pripadaju lijevom dijelu političkog spektra razmisli o uvođenju većinskog izbornog sustava u RH, te da svi izbori budu na isti dan, ukoliko je to moguće. Na taj način ostvario bi se put prema demokratizaciji samog izbornog procesa u kojem bi otpale one opcije koje su nebitne, kao što je to Pametno, što bi dovelo i do kvalitetnije političke rasprave u Saboru gdje bi se zastupnici tada bavili pitanjima bitnim za građane.

Ulazak HDZove udruge Pametno u koaliciji s Fokusom i SSiPom te platforme Možemo u Sabor nije bogatstvo demokracije, već odsustvo demokracije i demokratskih procesa koje im daju mogućnost da sa brojem glasova koji su na razini statističke pogreške uđu u Parlament.

Za kraj zaključimo: u Republici Hrvatskoj socijaldemokracija je mrtva od onog trenutka kada je Ivica Račan preuzeo libertarijanske dogme a odbacio realnu socijaldemokraciju kao najvažniju političko-društveno-ekonomsku opciju koja je 50ih, 60ih, 70ih i dobar dio 80ih godina XX. stoljeća izvačila Europu iz kapitalističkog mraka.

99 views

Comments


bottom of page