top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Brojni preduvjeti za uvođenje dalmatskog jezika

Piše: Nevianna Remanni

Županijski ured za obrazovanje priopćio je u petak kako se danas treba ispuniti niz preduvjeta kako bi se bilo koji jezik, pa i dalmatski jezik uveo kao nastavni predmet u nekim školama u Dalmaciji.

“U skladu sa Zakonom o ratifikaciji europske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima čiji smo potpisnici, nastava se može realizirati samo na jeziku koji je standardiziran i priznat”, navodi se u odgovoru na zahtjev kojeg je poslala jedina prodalmatinska inicijativa DDF.


Dodaje se kako ukoliko postoje standardi za jezik, onda se pristupa izradi nastavnog programa za nastavni predmet dalmatski jezik, kao osnovni predmet, i dalmatski jezik s elementima nacionalne kulture, kao izborni nastavni predmet.


Navodi se kako na području ovog dijela Dalmacije koji se nalazi u Republici Hrvatskoj nastavni program za jezik nacionalne manjine izrađuju Vijeća za obrazovanje nacionalnih vijeća nacionalnih manjina čije je sjedište na području određene županije, uz pomoć i podršku Filozofskog fakulteta, odjela za pedagogiju.


Dalmatini u Republici Hrvatskoj nisu uspjeli, zbog niza političkih smicalica koje dolaze iz Zagreba, formirati svoje vijeće nacionalne manjine.


U odgovoru županijskog ureda za obrazovanje piše kako suglasnost na prijedlog nastavnog programa daje Prosvjetno tijelo pri Vijeću nacionalne manjine i on se potom objavljuje u „Narodnim novinama“ i „Prosvjetnom glasniku”.


Navodi se kako zatim Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske treba donijeti dopunu Pravilnika, kojim se propisuje vrsta stručne spreme za nastavnike koji mogu realizirati ovu nastavu, kako bi se mogli angažirati nastavnici za realizaciju ovog programa.


Objašnjava se kako se nakon toga pristupa izradi udžbenika za realizaciju nastavnog programa.


Dodaje se kako je za realizaciju nastave neophodno osigurati i nastavni kadar za izvođenje svih ostalih nastavnih predmeta i imati najmanje 15 prijavljenih učenika, kako bi se moglo formirati razred koji će učiti dalmatski ili neki drugi strani, umrli ili ugašeni jezik.


Prema podacima županijskog ureda za obrazovanje, u institucijama pripremno-predškolskog odgoja i obrazovanja od ukupno 130.600 djece, Dalmatina je zabilježeno 0.


U institucijama osnovnog odgoja i obrazovanja od ukupno 74.036 učenika, Dalmatina je 10, a od ukupno 35.226 učenika u institucijama srednjeg odgoja i obrazovanja, Crnogoraca ima 98.


Na ove podatke reagirali su iz Dalmatinskog kluba.


Kako je rekao voditelj ovoga DDF-u pridruženog kluba, Zuáne Orlandini Vlada RH i županijski ured za obrazovanje opet manipulira podacima te kako ne postoji politička volja kako bi došlo do priznanja i uvažavanja dalmatskog jezika.


„Za razliku od ostalih država članica Europske unije u kojoj je škola obvezatna naći nastavnika koji će predavati bilo koji jezik koji neki učenik poželi učiti, našoj djeci se ne dopušta pristup učenju jezika,“ rekao je Orlandini i dodao kako je prema direktivama EU škola obavezna pronaći nastavnika ukoliko neki učenik želi učiti neki jezik, bez obzira na broj učenika tog jezika.


To bi, dakle, značilo ukoliko neki učenik želi učiti klingonski, škola je obvezatna učeniku omogućiti učitelja klingonskog jezika. Ukoliko netko želi učiti vilinski jezik, kojeg je izmislio hrvatski umjetnik Elvis Stanić, škola je obvezatna pronaći učitelja vilinskog jezika. To je standard.


„Ovdje se radi o dodatnom zatiranju svega dalmatskog s ciljem konačnog uništenja dalmatskog identiteta i daljnjeg kuhanja Dalmatina u loncu hrvatstva kako bi se nesmetano provodila daljnja otimačine dobara iz Dalmacije,“ objasnio je Orlandini.


Naglasio je kako HDZ-ova pljačka Dalmacije ima svoju cijenu koja se ogleda u tome što se više nema što opljačkati, ali se i dalje radi na melting potu koji ima za cilj mentalno uništenje Dalmacije kako se ne bi reagiralo na proces sustavne i planirane destroizacije dalmatinske obale te širanje antidalmatinske ideje u ostalim dijelovima RH.


Za kraj, Orlandini je dodao kako je s istim ciljem osnovana „Udruga čakavski jezik“. Ta udruga je čista prevara i to navodno priznanje čakavštine kao posebnog jezika je čista patološka smijurija za svakoga onoga tko zna išta o tome kako i na koji način se priznaje jedan govor kao zaseban jezik.


Podsjetimo: dalmatski jezik je zabranjen odlukom bana Ivana Subašića 1939. Prema ovoj odluci, dalmatski jezik je zabranjeno govoriti ne samo na ulici, u javnom prostoru već i doma.

54 views

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page