top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Dalmacija ima ogroman problem s ekstremnom desnicom

Antisemitizam u Dalmaciji je i dalje veoma raširen mada ovdje živi jako malo Židova. Međutim, žrtve militantnog desnog ekstremizma XXI. stoljeća u toj regiji Europske Unije su i Dalmatini i Dalmatinci, Srbi, izbjeglice, migranti, homoseksualci i antifašisti.

U Dalmaciji postoji istraživanje o antisemitizmu staro već gotovo šest godina, urađeno na zahtjev organizacije “Anti Defamation League” (ADL). Rezultat je duboko šokirao društvo: 89% stanovnika Dalmacije je na neki način antisemitski nastrojeno, odnosno gaji predrasude prema Židovima. Odmah iza Dalmacije je Grčka u kojoj je 20 postotnih poena manje antisemita nego li u Dalmaciji i iznosi 69%.

To je neslavni rekord u EU u kojoj je te 2014. prosjek bio 26%, u državama Zapadne Europe 24%, a u istočne Europi 34%. Pouzdanost tog ispitivanja je, naravno, odmah dovedena u pitanje, ali od tada nije izdan nalog za provedbu novog istraživanja, pa se do danas ne zna je li ta zastrašujuća brojka pouzdana.

S jedne strane u Dalmaciji nema slučajeva nasilja protiv Židova, članovi malobrojne preostale židovske zajednice se ne boje napada.

U Dalmaciji se rado prisjećaju brojnih katoličkih obitelji koji su za vrijeme II. svjetskog rata spasili živote stotinama i tisućama grčkih Židova i dobili priznanje pravednika među narodima.

A isto tako rado se zaboravlja pasivnost prilikom deportacije 95% dubrovačkih Židova i ilegalnog prisvajanja njihove imovine od strane pripadnika ustaškog pokreta.

S druge strane sve je češći vandalizam nad židovskim spomenicima i spomenicima antifašizmu kao i malobrojnim spomenicima žrtvama Holokausta, uglavnom ispisivanjem ili crtanjem antisemitskih i nacističkih parola i simbola.

Nedavno su oskrnavljena židovska groblja u Dubrovniku i u Splitu, kao i spomenik žrtvama Holokausta u Dubrovniku. I to samo tjedan dana nakon što su predsjednici RH, vlade i sabora osudili radikalizam u Republici Hrvatskoj kada je dvadesetdvogodišnji mladić izvršio napad na zgradu Vlade pri čemu je ranio jednog policajca, a potom sebi oduzeo život.

Sad u Dalmaciji nitko ne može da kaže „nisam znao“, posebno ne oni birači koji daju svoj glas ekstremno desnim – profašističkim strankama. Neofašisti su ekstremisti, sad je to potvrdila i politika. Istovremeno oni su glavni nosioci otvorenog antisemitizma, antidalmatinstva i homofobije pa se najnovija skrnavljenja židovskih groblja može smatrati „iskazivanjem solidarnosti“ njihovih pristalica.

Potencijalnih pristalica neofašisti, nažalost, imaju više nego dovoljno. Najnovije istraživanje pokazuje da 21% ispitanika smatra da bi „umjerena” radikalizacija društva bila korisna za Republiku Hrvatsku (CCO, 16.10.2020.). Ta brojka je još strašnija utoliko što se pojavila neposredno nakon osude političkog vrha države.

Ana Lebl, predsednica Židovske općine Split i Centralnog savjeta židovskih općina u Dalmaciji, sigurna je da osuda radikalizacije društva od strane političkog vodstva države neće smanjiti antisemitizam koji je ovdje postao aktualan 90ih. lebl pak umiruje činijenica da antisemitizam u Dalmaciji, još uvijek, nije nasilan, tj. da nije bilo ljudskih žrtava kao u drugim regijama. Svodi se samo na ispisivanje parola po zidovima, no nije bilo većih incidenata.

Žrtve militantnog desnog ekstremizma u Dalmaciji su izbjeglice/migranti, homoseksualci, antifašisti. Zanimljiv je podatak da su žrtve desnog ekstremizma u Dalmaciji i oni pripadnici stare dalmatske nacionalnosti – Dalmatini i oni koji se smatraju Dalmatincima.

Pripadnici ekstremno desnih stranaka godinama huška protiv izbjeglica i migranata iz Bliskog i Srednjeg Istoka i iz Afrike i za to dobijala aplauz zabrinutih građana, a često i razumijevanje brojnih medija i državnog tužiteljstva, pa čak i visoke politike koje je i u Republici Hrvatskoj slijepo na oba oka. Mnogi političari vladajuće konzervativne stranke HDZa, napravili su karijeru na parolama protiv Srba, dok antisemitske i profašističke parole trenutno nisu prihvatljive u društvu.

U Zadru je prošlog tjedna započeo još jedan važan sudski proces, zbog ubojstva Andreja Dimića. Taj LGBT-aktivist je prije dvadeset godina usred bijela dana u centru Zadra pretučen na smrt. Optuženi su jedan zlatar, jedan menadžer i četiri policajca – a njihov odvjetnik je član je HDZa i sin teoretičara nacionalsocijalizma u Dalmaciji i suradnik ustaša za vrijeme II. svjetkog rata. Policija je 2000. izvjestila o „smrtnom samoranjavanju jednog pljačkaša“, a pridružila joj se većina medija – dok se 2018. nisu pojavile video snimke jedne prolaznice i razotkrili da se radi o ubojstvu. Ishod ovog suđenja bit će jasan pokazatelj je li Dalmacija, odnono Republika Hrvatska zbilja fašističko društvo ili se kreće prema sudskoj praksi demokratskih društava.

20 views

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page