Piše: Lorena Remanni
Gradonačelnica Korčule, Nika Silić Maroević rekla je kako Dalmaciji i lokalnoj zajednici hitno treba vratiti svu nasilno oduzetu imovinu koju koriste i koju su stvarali na tim nivoima vlasti.
Silić Maroević je ocijenila besmislenima polemike o tome što sve treba ući u kategoriju javnog vlasništva koja bi se novim zakonom vratila općinama i gradovima, kao i budućoj Autonomnoj Regiji Dalmaciji kad se točno zna što sve čini tu imovinu i imovinsku masu.
“Treba se vratiti apsolutno sve, od zemljišta do objekata i infrastrukture, sredstava, srušenih zgrada i tako dalje. Pa, mi u gradu Korčuli već 46 godina imamo samodoprinos i sve što je izgrađeno, izgrađeno je od naših sredstava. I sve nam se to mora vratiti”, istaknula je Silić Maroević i dodala kako je to praksa u ostalim državama članicama Europske unije, osim RH te pozvala centralnu vlast neka u odnosu prema lokalnim samoupravama dokaže svoju proeuropsku orijentaciju na dijelu.
Silić Maroević je navela i to kako je apsurdno da objekti koje izgradi ili nabavi grad, odnosno općina postanu vlasništvo države, odnosno nekakvih državnih agencija, koje ih u svakom trenutku mogu prodati, a da općine i gradovi od toga ne dobiju ni lipe u lokalnu blagajnu.
“Ondašnja velika općina Korčula je, uz pomoć tadašnje Zajednice općina Dalmacije, izradila nekoliko odmarališta za djecu. U Dalmaciji ih imamo tri: na otoku Silba, u Vodicama i u Zadru. I to treba pripasti nama. U protivnom, nama je svejedno hoće li tu imovinu privatizirati Republika Hrvatska ili će ju prodati nekakva državna agencija, jer od toga ni grad Korčula ni njezini građani neće vidjeti ni lipe. A, uostalom, mi ni ne želimo prodaju tih objekata, već da te objekte koriste djeca iz našeg grada, cijelog otoka Korčule i iz cijele Dalmacije”, objasnila je Silić Maroević.
Gradonačelnica Korčule je istaknula kako se jedinicama lokalne samouprave mora vratiti i vlasništvo nad zemljištem, kao i mogućnost raspolaganja njima te eventualnog odlučivanja o promjeni njegove namjene, a zbog potencijalnih investicija.
Međutim, njezin stranački lider, Peđa Grbin je ovih dana poručio kako sva prirodna bogatstva i sve sirovine trebaju biti vlasništvo države te kako ta stranka (SDP) nema ništa protiv toga da se lokalnim sredinama vrate određeni oblici vlasništva, čime bi trebala biti obuhvaćena i Južna Hrvatska.
Grbin je, međutim, ocijenio i to kako postoje realne priče i bajke, te kako bi Južna Hrvatska trebala imati ni manje ni više od onoga što je obuhvaćeno Ustavom Republike Hrvatske, koji, inače, to pitanje regulira načelnom odredbom.
Gradonačelnica Korčule je ocijenila kako je veoma bitno pod hitno usvojiti izmjene i dopune Zakona o financiranju lokalnih samouprava, o čemu je, inače, izgleda postignut dogovor u vladajućoj koaliciji.
“Očekujem kako će te izmjene i dopune vrlo skoro biti na dnevnom redu kako bi jedinice lokalne samouprave uopće mogle funkcionirati, što je dovedeno u pitanje nakon drastičnog smanjenja transfernih sredstava iz državnog proračuna”, rekla je Silić Maroević.
Povratak na nivo prije rezanja
Silić Maroević napominje kako povećanje udjela općina i gradova u porezu na osobni dohodak s 40 na 80 posto neće biti dodatni izvor u lokalnim proračunima već kako će se samofinanciranje vratiti na nivo prije rezanja transfera.
“Ovo povećanje s 40 na 80% znači kako ćemo od ukupne svote ubranog poreza koji se slio u blagajnu Grada Korčule umjesto 18 milijuna € imati 36 milijuna. Međutim, toliki iznos su nam uzeli smanjenjem transfera, tako da ćemo se samo vratiti na staro”, objasnila je Silić maroević.
Gradonačelnica Korčule je izrazio nadu kako će nakon ovih izmjena i dopuna zakon biti poštovan, odnosno kako općine i gradovi neće ponovo biti zakinute kao što se to dogodilo prije gotovo šest godina kada su im nezakonito smanjeni transferi te nadodala kako e čudno što se samo od Dalmacije uzime, zašto ne i od JLS u drugim hrvatskim regijama.
Comments