top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Dalmaciji vratiti njenu imovinu

piše: Robert Caruza

Dalmacija treba biti zainteresirana za povratak njene imovine, izjavio je jedan od koordinatora DDF-a Zuáne Orlandini povodom obilježavanja povodom 190 godina prometovanja prvog vlaka Dalmacijom.

– Potrebno je ustanoviti u kakvom je stanju dalmatiska imovina, kako se vodilo računa o njoj u prethodnih dvadesetak godina i što će joj točno biti vraćeno, – rekao je Orlandini I naglasio kako se radi o vraćanju „Elektrodalmacije”,“INA Dalmacija”, “Cestara”, „Dalmatinskih željeznica“, „Telekoma“, „Pošte“ i drugih tvrtki. To su resursi koje su Dalmatni i Dalmatinci izgrađivali skoro 200 godina Da bi ih Tuđman i ekipa oko njega svojim protuustavnim zakonima oduzeli između 1991. i 1995.


S obzirom na nezadovoljavajuće stanje željeznice danas, Orlandini je rekao kako je Dalmacija imala od 1977. do 1989, kada je postojala Zajednica općina izgradila, 250 kilometara pruga. Zlonamjerno upropašteni splitski škver za potrebe tadašnjih Jugoslavenskih željeznica napravi je: 44 elektrolokomotive, 10 elektromotornih vozova, 94 dizel lokomotive, 13 parnih lokomotiva, 67 šinobusa, 161 putnička kola sa 17.000 sedišta i 600 ležaja, kao i više od 6.000 teretnih vagona. Tadašnji poduzeće imao je elektrolokomotive za vožnju i 160 kilometara na sat i vagone za brzine do 200 kilometara na sat. Danas je prosječna brzina vožnje vlakovima u Republici Hrvatskoj 35 kilometara na sat, a davne 1859. na pruzi između Splita i Knina parnom lokomotivom se vozilo 66 kilometara na sat. Broj dnevnih polazaka u Dalmaciji opao je s 300 na 22, što govori o tome koliko je naša željeznica devastirana.


Gotov prijedlog zakona – Prijedlog zakona o provedbi točaka iz Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske EU napisan je i uskoro će se prezentirati, a kada dođe vrijeme i uputiti na razmatranje Hrvatskom Saboru, a ja ću zatražiti od zastupnika koji dolaze iz Dalmacije neka pokrenu proceduru, kako bi se proces ubrzao, – rekao je Orlandini i dodao kako ne treba zaboraviti kako će inicijativa DDF čim za to stekne uvjete zadužiti regionalni sabor, jednom kad se osnuje, neka napravi prijedlog zakona o vraćanju sve dalmatinske imovine.


– Ono što mi želimo uraditi je jasno reći kako se ne slažemo s ovakvim tretmanom dalmatinske imovine, zato ona mora biti vraćena, – istaknuo je Orlandini i naglasio ukoliko dalmatskom željeznicom nije upravljano na domaćinski način, Dalmacija treba biti obeštećena.


Orlandini je rekao kako često kontaktira s radnicima „Hrvatskih željeznica“ od kojih je dobio frapantne podatke, koji se odnose na financijsko uništavanje ovog poduzeća, a koje će predstaviti ministrima u Vladi Republike Hrvatske, a kasnije i DORH-u. Zajedno s radnicima „Hrvatskih željeznica“ zatražit će prijem u DORH-u i USKOK-u i upoznati ih s podacima, prije nego što se predoče javnosti, očekujući kako će nadležni na ovo reagirati.


Od Splita do Perkovića, koji su udaljeni 33 kilometara, vlak je jučer vozio blizu 98 minuta. Orlandini je podsjetio kako je brzi vlak od Splita do Oštarija 1926. putovao 2.15 sata, 1989. godine šest sati, a 2017. godine 12.08 sata. To je razlog, naglašava Orlandini, kako se ponovo moraju osnovati „Dalmatinske Željeznice“ koje će biti stavljene na upravljanje dalmatskoj administraciji, te se popisati sva dalmatska imovina koja će se vratiti i ova, do kosti, oglodana regija obeštetiti.


Za kraj je dodao kako je Dalmacija, koja je radila i gradila željeznice, lokomotive i vagone sada u situaciji da mora iznajmljivati vlastite vlakove za rijetka putovanja istima.

– Ono što Dalmacija mora uraditi je izići na ulice, postati vidljiva i glasno reći kako se ne slaže s ovakvom nasilnom otimačinom i ovakvim tretmanom dalmatinske imovine, da ona mora biti vraćena Dalmaciji, – zaključio je za kraj jedan od koordinatora DDF-a, Zuáne Orlandini.

19 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page