top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Dalmatinski standard

Piše: Goran Marasović

Osnovna načela demokracije govore kako se upravni poslovi obavljaju tako da odlučivanje bude na najnižoj mogućoj razini. To u RH nije slučaj, jer se sve odluke donose u Zagrebu.

Sukladno tom načelu supsidijarnosti, svi dalmatinski gradovi i općine moraju sami odlučivati o svojoj ekonomsko-socijalnoj sudbini. Da bi se to dogodilo, potrebno je vraćanje komunalnih općina koje će moći imati svoju strategiju razvoja za određene periode. Isto tako, moraju imati urede za lokalne ekonomsko-socijalne razvoj te komunicirati s građanima kroz sustave koje su sami osmislili.

 

„Mi smo postavili određene prioritete za koje smatramo kako ih svi dalmatinski gradovi i sve dalmatinske općine mogu ispuniti. Lokalne samouprave moraju shvatiti kako su one uslužni servis građana. One nisu tu kako bi građani išli na šalter, nego su šalteri tu kako bi pomogli građanima i u tom smislu tranzicija društva nije samo ekonomsko-socijalna nego je i mentalna. Ta tranzicija je u tijeku već 34. godine i trebat će nam sigurno još toliki vremenski period dok ne usvojimo sve te postulate demokratskog ponašanja“, rekao je za Autonomiju stručnjak za ekonomsku samoupravu, Mikula Zancchi.

 

Prema njegovim riječima, ta tranzicija podrazumijeva promjenu i na unutrašnjem i na vanjskom planu svake lokalne samouprave.

 

„Na vanjskom planu je promjena u odnosu, promjena u načinu planiranja vaših stavova, obaveza, načina komunikacije, vaših vizija kako biste znali zašto nešto trebate učiniti, a ne zato što ste vi došli na čelo općine iz određenog sela i baš tu sada fali sportska dvorana, pa je red da sebi digne spomenik za života, što bi rekli, odnosno za političkog života. To nije razvoj i to nije politika koja bi se trebala voditi. Treba postojati jasno opravdanje zašto se određena infrastruktura treba izgraditi i želimo ih vidjeti u tim strateškim dokumentima“, navodi Zancchi.

 

Kako kaže, unutrašnja promjena trebala bi dovesti do konsolidacije sektora kako ne bismo imali pretjerano zapošljavanje u javnom sektoru ili, ako ga ima, neka onda ostvari na tržištu dodatnu vrijednost.

 

„U Splitu je zadnjih godina pao promet i grad ubire manje sredstava nego što je planirano, stoga je grad u debelom minusu. Mnogo je faktora za to, od coronavirusa do ruske agresije protiv Ukrajine. No, najvažniji je čimbenik taj što trenutna vladajuća garnitura koja je imala samo jednu viziju – maknuti dotadašnju vlas – nije imala viziju ekonomsko-socijalnog razvoja grada. Svi štekati, svi kafići, svi zabavni parkovi za djecu koji su srušeni donosili su gradu zaradu. Sada je grad ostao bez te zarade i evo problema“, objasnio je Zancchi.

 

Do početka godine, u samo 25 dalmatinskih gradova i općina završene su strategije razvoja, ostalo je još oko 120, a ovog mjeseca bi trebalo taj broj smanjiti na manje od 10. Što se tiče ureda za lokalni ekonomski razvoj tu je završen posao i uredi se trenutno prave u 45. općini. Naš predloženi sustav je onaj u kojemu građanin određene općine ili grada može prijaviti svoj problem koji je u nadležnosti lokalne samouprave.

 

„Po prirodi stvari radi se o komunalnim problemima – rupa na putu, ne radi javna rasvjeta, slab tlak vode u cijevima, nema grijanja itd. Prema našem prijedlogu, općina bi trebala u roku od 10 minuta potvrditi je li dobila vaše pitanje i mora vam odgovoriti kako će riješiti taj problem. Također, na taj način ljudi koji su na čelu općina i gradova imaju dobar pregled koja su najčešća pitanja s kojima se građani obraćaju, odnosno s kojima ima najviše problema i rješavaju li se ta pitanja ili ne, jer trebamo težiti tome kako javna poduzeća nisu politički feudi nego jedan funkcionalan sustav lokalne samouprave“, dodatno objašnjava svoj prijedlog gospodin Zancchi.

 

Taj sustav, koji treba poboljšati komunikaciju između građana i javne administracije, postoji u mnogim zapadno, sjeverno i srednjoeuropskim gradovima i općinama. To je jedna od mjera koju iz svojih fondova financira Europska unija, odnosno povjerenstvo EU za međuregionalnu suradnju i lokalnu samoupravu.

 

„Te tri stvari, koje smo nazvali dalmatinski standard, mora ispuniti svaka općina. Od naredne godine, ako nemate te tri stvari, novac možete dobiti samo ako želite ispunili jednu od njih“, navodi Zancchi za kraj.

12 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page