Piše: Silvio Marotti
Nacrt prijedloga zakona o regionalnom razvoju, kojeg je u studenom predstavio ministar Ivan Malenica, a koji bi ako se usvoji u Zagrebačkom Saboru stvorio još jaču centralizaciju, dokazuje kako republička vlast ne zaslužuje lojalnost njenih regija.
Naime, građani Dalmacije i drugih regija, očekuju regionalizaciju i široku decentralizaciju, pa bi na referendumu odbili predloženi nacrt zakona, ali bi – preko svojih predstavnika (zbog izbornog inženjeringa nije jasno tko su oni) – izrazili spremnost poštovati ga. U skladu s tim Zagrebački Sabor, vjerojatno će usvojiti paket zakona kojim neće biti ispoštovani ustavni okviri.
Sve neovisne ankete govore kako građani RH žele od centralne vlasti u Zagrebu da poštuju njen zahtjev za pet autonomnih regija prema povijesnim granicama, te da u skladu sa Ustavom, same uređuju svoje nadležnosti, izbore, organizacije i rad tijela i službi koje osnivaju…“ Suprotno tom zahtjevu građana, u Nacrta prijedloga zakona, on ne govori o nadležnostima već o ovlastima mogućih budućih regija. A to nije isto!
Isto tako, građani traže da „…autonomne regije imaju svoje izvorne prihode, te svoju fiskalnu politiku”. To bi značilo kako porezna sredstva ostaju tamo gdje se uberu. Nacrt zakona ovo prešutkuje kao što izbjegava i odredbe o pokretnoj i nepokretnoj imovinskoj masi regija.
Nadalje, ukoliko se zakon usvoji, njegova primjena – a to znači i Statuta pojedinih regija – ostaje vremenski neizvjesna jer su rokovi „elastični“.
Mnogo je još spornih odredaba u Maleničinom Nacrtu prijedloga zakona, ali već i ovih nekoliko – pokazuju reakcije građana – ukazuju kako je potpunu ovisnost regija i nižih lokalnih samouprava o Republici sve teže podnositi i kako republička vlast ne zaslužuje lojalnost niti jedne njene regije.
Ostaje vidjeti kakve su prijedloge „lokalne administracije“ uputile Vladi i koliko će ti prijedlozi biti uvaženi. U svakom slučaju potvrdit će se istina kako je glavni problem u trenutnom Ustavu Republike Hrvatske i u ustavnom položaju Dalmacije, pa i ostalih regija te da i jedno i drugo treba što prije mijenjati.
Na ovu situaciju najviše su “krivi” građani koji, naviknuti na politički paternalizam, šute i trpe, umjesto da glasno kažu što ih muči. Građani će ići na antivakserske prosvjede, ali se neće založiti za bolji život njih, njihove djece, njihove unučadi; neće izići na prosvjede protiv pljačke i siromaštva, ali će ih biti na desetke tisuća protiv vjeronauka u školama. Sve dok društvo na ovakav način reagira i ne shvaća kako razlučiti bitno od nebitnog, dotle ćemo i imati najcentraliziraniju državu u Europi, a mladi ljudi odlaziti u decentralizirane (čitaj: bogate) države.
コメント