top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Građani Dalmacije i decentralizacija

Piše: Robert Caruza

Samo angažiranje građana mogao bi napraviti prekretnicu u važnim društvenim procesima, pa i kad je u pitanju decentralizacija, jer je njihov značaj dopiranje informacija do svih dijelova društva.

Samo se dvije organizacije u Dalmaciji bave poticanjem procesa regionalizacije i decentralizacije. Nije im lako objasniti građanima što u stvarnosti znače ovi pojmovi, što oni predstavljaju za njih osobno i koliko im u stvari mogu pomoći. DDF i DK pokušavaju na različite načine doprijeti do građana, kako bi ih potakli nek urade nešto za “bolje sutra”, odnosno pomognu spuštanje vlasti na nivo bliži građanima.

Vedran Bralić iz DDF-a kaže kako projekti inicijative imaju za cilj povećanje podrške građana procesu regionalizacije i decentralizacije kao glavnom čimbeniku demokratskih reformi, koje će omogućiti sudjelovanje građana u procesu donošenja odluka. Cilj dosadašnjih aktivnosti je i informiranje i podizanje svijesti o specifičnim i konkretnim problemima s kojima se suočavaju građani Dalmacije, a koji su posljedica sveopće centralizacije

Nekim projektima istaknuta je važnost pravnog mehanizma koji omogućava sudjelovanje svih građana u procesu donošenja odluka i važnost regionalizacije i decentralizacije za budućnost nas, naše djece, naših unuka, praunuka...

Neobaviještenost građana

Najčešći problem na koji nailaze članovi inicijativa DDF i DK je nedovoljna informiranost građana o regionalizaciji i decentralizaciji. Reakcije građana o ovoj temi razlikuju od područja do područja.

Istraživanja pokazuju kako je 65% građana Dalmacije za autonomiju ove regije, njen parlament, vladu i njen autonomni fiskalni sustav. Skoro 70% stanovništva slaže sa svim mjerama decentralizacije, ali kada ih pitamo znaju li što znači regionalizacija i decentralizacija, podrška pada na niže od 30%. To samo pokazuje koliko je još potrebno diskutirati s građanima i građankama o tome što su regionalizacija i decentralizacija. Gledajući općenito, politička kultura u Dalmaciji usmjerena je na opće pojmove, a ne na sredstva i mjere (čitaj: djelovanje) u politici, tako se i mnijenje formira prema nejednakom razumijevanju i pojmova i djelovanja.

Po tome, asocijacija autonomija=separatizam nije posljedica loših iskustava iz ‘90-ih, već uz to i posljedica medijske manipulacije koja traje od sredine ‘80ih pa sve do današnjih dana. To je jedna od onih tema kojima se narod zastrašuje kada krčanje crijeva postane previše glasno. S druge strane, građani polako počinju prepoznavati prednosti regionalizacije i decentralizacije, a zahtjev za autonomijom Dalmacije dobiva sve veće razumijevanje u ostatku RH.

Nerazumijevanju cijelog ovog procesa doprinosi nedovoljnom dijalogu centralih vlasti s građanima Dalmacije. Stoga bi se Dalmacija trebala u većoj mjeri angažirati u komunikaciji s DDF-om i DK-om.

Jačanje lokalne samouprave

Da se regionalizacijom i decentralizacijom jača se lokalna samouprava. To znali kako građani sami mogu mijenjati stvari u svojoj zajednici: znanjem, voljom, trudom i željom, i naravno velikom dozom optimizma. To uključuje i vraćanje stabilnosti u privredni, ekonomski, socijalni razvoj. Zauzimanje zasluženog mjesta na karti RH u odnosu na danas.

Rad sa građanima doprinio bi saznanju za realne probleme koje su građani i lokalne vlasti sposobni riješiti, ali ne mogu zbog ekstremno previsokog stupnja centralizacije.

Ogroman broj ljudi ima gorka iskustva s javnom administracijom, od sređivanja dokumenata i plaćanja računa, do problema s inspekcijama, sudovima, lokalnim samoupravama, poreznim službama, školskom ili zdravstvenom administracijom, građevinskim dozvolama, katastrom, uvjerenjima svih vrsta ili ovjera. Dokaz tome je činjenica kako se oštećeni građani žale novinarima uslijed nepostojanja institucije kojoj se mogu obratiti za pomoć.

Za veliki dio građana pojmovi su politički izrazi, a ne izraz građanskog utjecaja, prvenstveno s izrazima: regionalizacija, decentralizacija, autonomija i devolucija. Velik broj građana svjestan je dobrobiti autonomije. Naravno, postoji i opravdano nepovjerenje građana u one koji bi trebali provesti proces regionalizacije i decentralizacije, zbog čega postoji i određeni otpor prema ovim temama.

Devolucija nije separacija!

Građani pojmove poput regionalizacije, decentralizacije, autonomije i devolucije često vežu uz pojam separacije.

Naslijeđeno je shvaćanje, još iz doba Franje Tuđmana, kako se svaki zahtjev za devolucijom može izjednačiti sa separatizmom. Nakon situacija u Québecu, Baskiji, Kataloniji i Škotskoj, građani se boje komadanja RH i boje se kako bi proces decentralizacije mogao dovesti do toga. S jedne strane, članovi velikih stranaka HDZ-a i SDP-a potiču takve stavove, dok su jedine prodalmatinski orijentirane organizacije DDF i DK premali kako bi učinili išta kako bi se ovi strahovi eliminirali.

Treba započeti rad na tzv. alternativnoj strategiji regionalizacije i decentralizacije. Predlažem online predavanja na ovu temu u stilu TEDex izlaganja, agresivniju internetsku kampanju, sazivanje rasprava s građanima na ovu temu i pokretanje projekata o tome.

Doprinosi građana

Projekti, predavanja, prikupljanje potpisa… predstavljaju samo neke načine kroz koje DDF i DK mogu približiti zbunjujuće pojmove građanima. Međutim pitanje je koliko to zaista ima smisla?

Vrlo mali doprinos informiranju građana o regionalizaciji i decentralizaciji, mada je njihova uloga u pojedinim oblastima koje imaju veze s ovom temom, veoma je značajna. Ipak, izvan većih gradskih centara praktično, zbog političkih i ekonomskih prilika, utjecaj nevladinog sektora u širem smislu u direktnoj komunikaciji sa građanima ne može biti značajan, ali informacije koje će doprijeti do njih mogu biti jako značajne.

Građani su veoma neinformirani o tome koje su nadležnosti lokalnih vlasti, i samo kroz djelovanje nevladinih organizacija mogu steći pravu sliku o procesu regionalizacije i decentralizacije. Mislim kako se suočavamo s velikim problemom, jer kroz obrazovni sustav mladi ne dobivaju informacije o državnom uređenju, uključujući i uređenje lokalnih vlasti. To je ozbiljna opasnost za demokratske procese u društvu, pošto je neinformiran građanin lako podložan demagogiji svake vrste i u nemogućnosti procijeniti koje su realne mogućnosti države.

Angažiranje DDF-a i DK u sadašnjem obimu ne može napraviti prekretnicu u takvom stanju stvari, pa ni po pitanju decentralizacije, ali svakako pomaže da prave informacije dopru do bar nekih dijelova društva.

22 views

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page