top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Identitet kao baza

Piše: Sondra Zebić

Dalmacija, regija neizmjerne kulturne i povijesne važnosti, već desetljećima trpi posljedice sistematskog zanemarivanja i osiromašenja.

Unatoč svojim prirodnim resursima i geopolitičkom značaju, Dalmacija se suočava s infrastrukturnom zapuštenošću, demografskim padom i ekonomskom stagnacijom, što mnogi vide kao posljedicu centralizirane politike Zagreba i birokratskog ignoriranja potreba i potencijala ove regije. Takvo stanje nije samo slučajni produkt povijesnih okolnosti, već je mnogima jasno kako je riječ o namjernoj politici koja je dovela do toga da Dalmacija postane ekonomska periferija države.

 

U tom kontekstu, dalmatinski identitet postaje ključan element za mobilizaciju i političku borbu. Identitet nije samo apstraktan pojam, već se ogleda u svakodnevnom životu – od dalmatskog jezika i dijalekta hrvatskog jezika, preko kulturnih običaja, do specifičnog mentaliteta i odnosa prema prirodnom okruženju. Taj identitet sada mora poslužiti kao temelj za buđenje političke svijesti i organiziranje kako bi Dalmacija ponovno dobila moć odlučivanja o svojoj sudbini.

 

Povijesno gledano, Dalmacija je bila prostor kulturnog i političkog sraza različitih imperija i utjecaja, ali su Dalmatini i Dalmatinci uvijek uspjeli očuvati svoj poseban duh i autonomiju, makar u kulturnom i društvenom smislu. Danas, u uvjetima centralizirane I unitarizirane Republike Hrvatske, pitanje dalmatinski autonomije postaje sve aktualnije. Teritorijalna, politička, kulturna i fiskalna autonomija Dalmacije unutar Republike Hrvatske postaje ključan cilj za očuvanje identiteta i osiguranje ekonomske budućnosti regije.

 

Ekonomska i politička marginalizacija Dalmacije

Dalmacija, koja je nekoć bila bogata ribarstvom, brodogradnjom, poljoprivredom i industrijom, danas se gotovo isključivo oslanja na turizam kao glavni izvor prihoda. Međutim, turizam, iako važan, nije dovoljno stabilan niti održiv kako bi zadovoljio sve ekonomske potrebe regije. Sezonalnost turizma ostavlja velik dio stanovništva bez stabilnih prihoda tijekom zime, a mladi Dalmatini i Dalmatinci sve više odlaze iz regije u potrazi za boljim mogućnostima.

 

Dalmacija, čiji su prirodni resursi, poput vode, zemljišta i mora, od neprocjenjive vrijednosti, nije u poziciji upravljati tim bogatstvom na način koji bi koristio njezinim stanovnicima. Umjesto toga, resursi su pod državnom kontrolom, dok se Dalmacija tretira kao područje za eksploataciju. U mnogim slučajevima, odluke koje utječu na budućnost Dalmacije donose se u političkim centrima moći bez ikakve konzultacije sa samim stanovnicima regije.

 

Jedan od najvažnijih aspekata ove marginalizacije je fiskalna politika. Veći dio prihoda koji se generira u Dalmaciji, bilo kroz poreze ili prihode od turizma, odlazi u državni proračun, a vrlo malo se vraća u obliku investicija u lokalnu infrastrukturu, obrazovanje, zdravstvo ili industriju. To dovodi do začaranog kruga u kojem Dalmacija postaje sve ovisnija o turizmu i sve više osiromašena, dok su njezini stanovnici sve više nezadovoljni centraliziranom politikom.

 

Put prema autonomiji

Kako bi se prekinuo ovaj krug marginalizacije, nužna je politička organizacija i mobilizacija stanovništva. Dalmatinski Demokratska Forum (DDF) izdvaja se kao ključna inicijativa koja okuplja sve one koji vide budućnost Dalmacije u autonomiji. DDF prepoznaje kako su teritorijalna, politička, kulturna i fiskalna autonomija Dalmacije unutar Republike Hrvatske neophodne kako bi se regiji vratila moć odlučivanja o vlastitim resursima i budućnosti.

 

Teritorijalna autonomija

Prvi cilj DDF-a je teritorijalna autonomija Dalmacije, koja bi omogućila lokalnu kontrolu nad ključnim političkim i ekonomskim odlukama. To bi uključivalo formiranje regionalne vlade koja bi donosila odluke o lokalnoj infrastrukturi, obrazovanju, zdravstvu i drugim bitnim sektorima. Autonomna Dalmacija imala bi veći utjecaj na donošenje odluka koje utječu na gospodarski razvoj regije, umjesto da bude ovisna o odlukama iz Zagreba.

 

Politička autonomija

Politička autonomija Dalmacije unutar Republike Hrvatske podrazumijevala bi veće ovlasti regionalne vlasti u donošenju zakona i politika koje izravno utječu na stanovnike Dalmacije. To bi značilo kako Dalmacija može odlučivati o svojim prioritetima u odnosu na nacionalne politike koje često ne uzimaju u obzir specifičnosti regije. U okviru ideje o političkoj autonomiji, DDF se borio za ravnopravniji položaj Dalmacije u donošenju odluka na državnoj razini, osiguravajući da se glas Dalmatinaca čuje i uzima u obzir.

 

Kulturna autonomija

Kulturna autonomija je ključna za očuvanje dalmatinskog identiteta. DDF se zalaže za očuvanje i promociju dalmatinske kulture, jezika i običaja. To uključuje veću autonomiju u obrazovnim programima, koji bi trebali reflektirati povijest, jezik i kulturu Dalmacije, kao i povratak, zaštitu i promociju dalmatskog jezika. Osim toga, kulturna autonomija omogućila bi Dalmatincima veću kontrolu nad medijima i kulturnim institucijama, čime bi se osigurala održivost kulturnog identiteta u sve globaliziranijem svijetu.

 

Fiskalna autonomija

Fiskalna autonomija Dalmacije je možda najvažniji cilj DDF-a. Trenutno, većina prihoda generiranih u Dalmaciji odlazi u državni proračun, dok se vrlo malo sredstava vraća u regiju. DDF se zalaže za pravedniju raspodjelu prihoda, gdje bi veći dio sredstava ostajao u Dalmaciji i bio korišten za razvoj lokalne infrastrukture, gospodarstva i društva. Fiskalna autonomija bi omogućila Dalmaciji da kontrolira svoje resurse i investira u dugoročne projekte koji bi potaknuli ekonomski razvoj i poboljšali životni standard stanovnika.

 

Masovno članstvo

Kako bi se ostvarili ovi ciljevi, ključno je masovno članstvo u DDF-u. Bez široke baze podrške, DDF neće imati legitimitet niti političku moć kako bi proveo svoje ciljeve. Stoga je ključno da se što više stanovnika Dalmacije pridruži inicijativi i aktivno sudjeluje u oblikovanju budućnosti regije. DDF je otvoren za sve Dalmatince koji prepoznaju važnost autonomije i spremni su se boriti za bolju budućnost. Masovna podrška omogućila bi DDF-u da postane relevantan politički čimbenik, sposoban za pregovore s državnim institucijama i donošenje odluka koje će biti u interesu Dalmacije.

 

Dalmatinski identitet nije samo povijesna kategorija, već živi element koji može postati osnova za političku borbu. Inicijativa poput DDF-a nudi platformu koja može iskoristiti taj identitet kao temelj za borbu za autonomiju, čime bi Dalmacija ponovno dobila moć da upravlja vlastitom sudbinom unutar Republike Hrvatske. Samo kroz masovnu mobilizaciju i osvješćivanje stanovništva, Dalmacija može ostvariti ciljeve teritorijalne, političke, kulturne i fiskalne autonomije.

9 views

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page