Živimo u vremenima izopaćenih vrijednosti, u kojima pravila ponašanja, značaj institucija i kolektivna solidarnost izgubili na značaju. Glavni krivac za to je sveopća centralizacija cjelokupnog političkog i administrativnog sustava.
Stoga je važno znati i zapamtiti kako bi što trebalo i moralo djelovati kako bi dalmatinsko društvo funkcioniralo i bilo korisno za sve njegove građanke i građane.
Načelo supsidijarnosti, jedno je od osnovnih načela na kojemu počiva funkcioniranje Europske Unije, većine država članica EU i sve države razvijene zapadne demokracije. Upravo je načelo supsidijarnosti to po kojem se vlast spušta na najniže nivoe, tako da bude što bliže i pristupačnija njenim građankama i građanima. Prema ovom načelu, sve što se može riješiti na najnižem nivou, nivou lokalnih sredina rješava se upravu tu u susjedstvu – u uredu gradskog kotara i sličnih ureda lokalnih sredina (preuzimanje osobnih dokumenata, ovjera potrebnih papira, podnošenje zahtjeva i slično), sve što bi se trebalo riješiti na nivou lokalne samouprave rješava se na nivou grada ili općine, a sve ono što je relevantno za regionalni nivo realizira se u regionalnoj administraciji, a samo one stvari koje se izravno tiču same države u njenoj su i nadležnosti (poput monete, vojske, vanjske politike i sl). Upravo zbog toga, u najhitnijem periodu MORALO BI doći do regionalizacije i decentralizacije vlasti, potpune primjene načela supsidijarnosti i spuštanja vlasti na regionalni, lokalni i novo odlučivanja s većim nadležnostima gradskih kotara.
Iz iskustva Sjedinjenih Država, točnije države Californije mogu reći kako taj sustav savršeno dobro funkcionira. Californija je podijeljena na 58 okruga. U svakom okrugu ima više gradova i gradića, samo je okrug San Francisco omeđen granicama grada San Francisca. Svaki grad, odnosno gradić je jedno naselje. Veći gradovi imaju svoje gradske distrikte. Cijeli gradski život odvija se u distriktima. Distrikti rješavaju sva važna administrativna pitanja koja su bitna za lokalnu sredinu.
Gradovi i gradići zaduženi su za obrazovni sustav, sigurnosni sustav (policija i vatrogastvo), obrambeni sustav (sustav teritorijalne obrane), zdravstvni sustav, gospodarsko-socijalni sustav, komunalni sustav, sustav zaštite okoliša, sustav prometa, prijevoza i transporta, cestovnu i željezničku mrežu... Policijski i vatrogasni načelnici direktno su odgovorni gradonačelniku. Naprimjer, načelnik policijske uprave na Beverly Hillsu (okrug Los Angeles) direktno je odgovoran gradonačelniku grada Beverly Hills, Lesteru Friedmanu.
Okruzi su zaduženi za koordinaciju među gradovima i gradićima na svome teritoriju i ima zakonodavnu vlast donošenja lokalnih izvršnih zakona za područje okruga; ima izvršnu vlast za nadzor izvršnog poslovanja okružne vlade; a ima kvazisudsku vlast u odnosu na određena ograničena pitanja. Okruzi u Californiji bave se gotovo svim javnim uslugama, uključujući javno obrazovanje i prikuplja vitalne statistike, održava izbore i priprema ili obrađuje potvrde o rođenim, umrlim, vjenčanim i razvodima, vodi i službenu evidenciju svih transakcija nekretnina i pokretnina.
Jedna od nadležnosti za koju se zalaže Dalmatinski Demokratski Forum i Dalmatinski klub je pravo gradskih kotara da sredstva koja ostavare (bilo kroz porez na imovinu privatnih osoba, bilo kroz samodoprinos, bilo kroz bilo koji drugi vid financiranja) budu usmjerena za projekte za koje se odluče stanovnici tog gradskof kotara. Samo neposrednim izjašnjavanjem stanovnici nekog kvarta, sela ili prigradskog naselja mogu direktno rješavati svoje probleme i unaprijeđivati kvalitetu svog života i razvoj svojeg mjesta. Nitko od samih građana ne zna bolje šta treba uraditi u njihovoj ulici, kvartu, selu, zasoku, što im je potrebno i što bitno za njihovu lokalnu sredinu. Nitko osim samih građana ne smije o tome odlučivati osim njih samih.
Načelo supsidijarnosti u potpunosti je poštovala bivša Jugoslavija svojim Ustavom iz 1974. godine, a uvela ga je i u Europska Unija Ugovorom iz Maastrichta iz 1993. na temelju Europske povelje o lokalnoj samoupravi Vijeća Europe iz 1985.
Najjednostavniji put za realizaciju načela supsidijarnosti je da lokalna samouprava utvrdi jasna pravila na koji način savjeti gradskih kotara i zainteresirane grupe građana mogu predlagati relevante prijedloge projekata, utvrdi spiskove onih građana koji imaju pravo glasa u određenoj lokalnoj sredini i u proračunu opredijeliti sredstva za realizaciju projekata za koje se na neposrednom izjašnjavanju odluče – građani.
Na ovaj način postići će se višestruki efekt – stanovništvo naselja samo će donijeti odluku na koji način i u kom smjeru će se razvijati to mjesto i rješavati problemi i potrebe u njemu, a sa druge strane, na ovaj način potiče se ravnomjerni razvoj svih mjesta na teritoriju jedne jedinice lokalne samouprave.
Kako bi se ovo realiziralo, potrebno je da jedinica lokalne samouprave donese odluku o proračunskim sredstvima namjenjenim projektnim aktivnostima lokalnih sredina na svom teritoriju, kao i jasna pravila po kojima će se ta sredstva opredjeljivati, da se gradska uprava u mnogome okrene lokalnim kotarevima i uspostavi drastično bolju i efikasniju komunikaciju s njima, a da sami lokalni kotarevi počnu mnogo aktivnije sudjelovati u kreiranju i realizaciji projekata na dobrobit i korist onih koji u toj lokalnoj sredini žive. Samo na taj način svi ćemo živeti bolje.
Comments