top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Je li RH spremna za dalmatinski test?

Piše: Damir Reić

Izvjestitelj Europskog parlamenta za Balkan, Oliver Várhelyi izjavio je jučer kako će glasovanje o Deklaraciji o statusu Dalmacije u Hrvatskom saboru biti jedini pravi test demokracije i europskog karaktera RH.

Glasovanje o Deklaraciji o statucu Dalmacije koji bi na klube zastupnika trebao doći do kraja iduće godine jedini je pravi test demokracije i europskog karaktera Republike Hrvatske i njezinog iskrenog puta ka regionalizaciji i decentralizaciji te poštivanja Ugovora o pristupanju RH Europskoj uniji, rekao je jučer izvjestitelj Europskog parlamenta za Balkan, Oliver Várhelyi.

– Dalmacija je najbolji skriveni adut Republike Hrvatske na putu prema demokratizaciji i proseritetu te države. Sada je prilika kako bi se Republika Hrvatska pokazala i da dokazala koliko je europska i koliko joj je stalo do njezinog razvoja i podizanja životnog standards njezinih građana i na kraju dubljih integracija u Europsku uniju – rekao je Várhelyi, iznoseći dojam kako se već sada izmišljaju razlozi kako se Deklaracija o statusu Dalmacije ne bi potvrdila u Hrvatskom Saboru.

Na pitanje hoće li europska Deklaracija o statusu Dalmacije biti usvojena u ustavnom roku, Várhalyi je upozorio kako bi bilo izuzetno loše kada ovaj dokument ne bi bio stavljen na dnevni red Hrvatskog sabora u rokovima kojima to propisuje Ustav RH i pozitivno pravni akti te naglasio kako bi to bio samo još jedan u nizu dokaza koliko je Dalmacija u neravnopravnom položaju u odnosu na ostatak Republike Hrvatske.

– To bi značilo kako Europski parlamenti imala zakonsku obavezu ispoštovati određeni rok, a da Hrvatski sabor ignorira svoje ustavne i zakonske obveze i pravi se kako ih nema. Vladajuća koalicija na čelu s HDZ-om i njezine satelitske parastrančice, te oporbena koalicija i njezine satelitske parastrančice pokzale bi kako su korektne i uvažile bi građane Dalmacije kada bi ispoštivale najviši predstavnički dom međunarode zajednice koje je RH član i učinila sve kako bi ova Deklaracija došle na dnevni red Hrvatskog sabora – naglasio je Oliver Várhelyi.

Povodom ocijena koje su iznijeli čelnici nekih velikohrvatskih kleronacističkih stranaka, počevši od HDZ-a pa na krajnju descnicu, Várhelyi je napomenuo kako, ukoliko se Republika Hrvatska želi dublje integrirati u EU, mora prihvatati apsolutno sve europske vrednosti, između ostalog i načelo supsidijarnosti, a ne samo ona načela koje joj u određenom dnevnopolitičkom kontekstu odgovaraju.

– Europska Deklaracija o statusu Dalmacije, mada naravno ne dovoljno, u neku ruku predstavlja proeuropsko načelo, odnosno spuštanje donošenja odluka na najniži mogući nivo, što je bit načela supsidijarnosti – objasnio je Várhelyi.

Posebni izvjestitelj Europskog parlamenta za Balkan, Oliver Várhalyi naveo je kako je, uzimajući u obzir koliko je energije uloženo u to da se pokrene proces za stvaranje nacrta Deklaracije o statusu Dalmacije i da se sam dokument izradi, sasvim sigurno kako među zastupnicima Hrvatskog sabora ima isto toliko dovoljno snage kako bi se isti do kraja iduće godine uvrstio u dnevni red i kako bi se početkom 2023. donio, a godinu poslije i stupio na snagu. Istovremeno je primijetio kako je „velika nepoznanica što će se dogavati u naredna dva mjeseca, zbog toga što Republika Hrvatska postaje dio shengenskog prostora i preuzima euro kao vlastito platežno sredstvo te bi se vladajući mogli izvlačiti na to kako imaju važnijih stvari od brige za svoje građane koji žive u Dalmaciji.

– Zada su na redu sjednice Sabora vezane za proračun, što su dva najvažnija zakon za sljedeću godinu, i ta će točka potrajati. Zatim će doći neki novi zakoni i odluke i izvješća i svašta će se događati do kraja iduće godine kada je opet na programu iglasavanje zakona koji reguliraju pitanje proračuna. Ali, nadam se, pošto je takvo raspoloženje u vladajućoj koaliciji i ulazi se u izbornu godinu kako će Deklaracija o statusu Dalmacije makar na zadnjoj sjednici 2023. godini biti stavljena na dnevni red. Ovaj dokument ne smije zbiti ostavljen za 2024. godinu – podvukao je Várhalyi.

Na pitanje jesu li u zastupnicima u Hrvatskom saboru neophodne neke konzultacije, obzirom kako se radi o zbilja delikatnom dokumentu s aspekta političkih stavova, Várhalyi je odgovorio kako ovaj dokument ne zahtjeva raspravu na plenarnoj sjednici. Ovaj dokument se usvaja, odnosno ratificira ili ne i tu je priča gotova.

– Mislim kako se neće dogoditi kako će svi zastupnici iz svih klubova zastupnika glasati „ZA“. Sasvim sam siguran u to kako će većina zastupnika biti ta koja će glasati za Deklaraciju o statusu Dalmacije, ali ipak to neće biti učinjeno ekspresno. Znate HDZ kao politička stranka sastoji se od 7 različitih frakcija, te iako se čini kako svi razmišljaju na isti način to nije istina. S druge strane i s opozicijom je slična situacija. Doduše imaju skoro cijelu godinu kako bi se unutar pojedinih stranaka, odnosno klubova zastupnika dogovorili za koga će i kako glasati. Mogu se samo iskreno nadati u pozitivan ishod cijele akcije. EU ima dobre namjere, sve je sada na zastupnicima iz RH - hoće li prihvatiti dokument i krenuti u pravcu rasta i razvoja ili će ga odbiti i nazadovati – napomenuo je Várhalyi.

Politički tajnik stranke MOST, Nikola Grmoja smatra kako Deklaracija o statusu Dalmacije „do kraja iduće godine sigurno neće stići na razmatranje jer je već popunjen program dnevnog reda, koji je usvojen, ima i onog što je dogovoreno – povjerenje Vladi, proračun, setovi zakona…

– Ne znam što je toliko hitno, moralo bi se ipak ući u raspravu i razgovarati s političkim opcijama, parlamentarnim strankama, pošto je ova europska Deklaracija o statusu Dalmacije veoma ozbiljna stvar – naglasio je Grmoja i nastavio, – Nemojmo koristiti baš ovaj trenutak na političkoj sceni, pa da koalicijska većina na vlasti odlučuje o Dalmaciji i njezinom statusu da se čitavi dokumenti remete, mijenjaju. Nije to dobro, to im ne bih preporučio. Imat ćemo paralelnu administraciju, državnu i regionalnu, što neće doprinijeti ni bržem ni efikasnijem radu. Točno je kako treba definirati status Dalmacije i ne samo Dalmacije već i drugih hrvatskih regija, ali o tome treba razgovarati veoma ozbiljno i bez političkih tenzija, a pogotovo ne bez nametanja iz Bruxellesa. Andrej Plenković to ne bi smio dopustiti to jer on je najodgovorniji, ovu vladu je on napravio i skrpio od 14 političkih udruga, opcija, partija i za takvu vladu nije moguće da opstane i bude stabilna.

Ni iz još jedne HDZove satelitske parastrančice, stranke Centar nisu zadovoljni time što bi, ukoliko Hrvatski sabor reatificira Deklaraciju o statusu Dalmacije, ova regija dobila sve ono što joj je 1939. nasilno oduzeto, a ta otimačina potvrđena izmjenama Ustava Republike Hrvatske u ljeto 1990. Supruga stranačkog čelnika, Marijana Puljak oštro se protivi svemu što bi boglo dovesti do razvoja demokracije i ekonomskog prosperiteta Dalmacije.

– Ne može se koristiti to što Vlada sada mora opstati, pa se čine ustupci onima koji žele razbiti naštu neovisnu domovinu Hrvatsku kako bi mogli raditi šta god hoće, zato što podržavaju Vladu – primijećuje Marijana Puljak, koja je kao i obično promašila cijeli kontekst, te nadodaje – Oni pokušavaju iskoristiti trenutak i provući raznorazne političke odluke koje su vrlo štetne u ovom momentu po neovisnu domovinu Hrvatsku. Zato se o predloženoj Deklaraciji o statusu Dalmacije treba izuzetno ozbiljno razgovarati u Saboru i na političkoj sceni Republike Hrvatske, kako bi se našla rješenja. Uvijek kada Bruxelles odlučuje, kada podržava Vladu – tako je bilo i u onoj Račanovoj – oni ucijenjuju, pokušavaju provući neke zakone koji su štetni za našu nam jedninu neovisnu domovinu Hrvatsku. To vodi prema lošem stanju u Republici Hrvatskoj, kao prvom koraku ka otcijepljenju Dalmacije. Slično je bilo i na Kosovu kada su Albanci bili jezičak na vagi, davali glasove i uzimali određene političke pogodnosti i evo gdje su doveli Srbiju.

Posebni izaslanik Europskog parlamenta za Balkan, Oliver Várhalyi ističe kako izjave Nikole Grmoje i Marijane Puljak vezane uz Deklaraciju o statusu Dalmacije ne treba uzimati za ozbiljno.

– Već godinama pratimo rad stranaka “Most” i “Centar”, koji je prije zvao “Pametno” i znamo kako oni razmišljaju, te tko ih je i s koliko sredstava i kojim ljudstvom osnovao. Mi znamo i njihovo mišljenje o Dalmaciji i Dalmatinima, jer su ih iznijeli u više navrata. Svi se sjećamo njihovih izjava kako su Dalmatini izmišljena nacija i nesposobni te lijeni trutovi i svi se sijećamo njihovog propalog pokušaja kojim bi se iz putem koncesija iz Dalmacije nepovratno odnijelo 650 milijuna eura – ukazao je Oliver Várhalyi za kraj.

16 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page