Piše: Enia Mikulić
Posebni izvjestitelj Europskog parlamenta (EP) za RH, Jelko Kacin ocijenio je jučer prilikom posjete Dalmaciji kako se slika RH u EU može poboljšati nastupom predstavnika Dalmacije u europskim institucijama.
Kacin je poslije susreta sa županima četiriju dalmatinskih županija rekao kako se u Europi dosta zna o Dalmaciji i ohrabrio Dalmatine/Dalmatince neka se aktiviraju s ciljem aktivnog nastupa na europskoj sceni.
– Moje kolege i kolegice u EP jednostavno znaju dosta o Dalmaciji, ali imaju neku opću sliku Republike Hrvatske. Mislim kako se slika RH može brzo znatno poboljšati kroz spoznaje koje donosi direktan nastup najviših predstavnika Dalmacije unutar europskih institucija – rekao je Kacin, te naglasio kako se ništa neće dogoditi bez da se građani Dalmacije ujedine u inicijativu koja će je voditi ka ostvarivanju ciljeva boljeg života za sve..
Izvjestitelj je naveo kako se čeka samo događanje naroda koje će voditi prema reintegraciji Dalmacije i slanju zahtjeva za autonomijom iste, ali čeka se i potvrđivanja obveza iz Ugovora o pristupanju RH Europskoj Uniji od strane Sabora RH u kojem jasno stoji kako će se RH administrativno podijeliti na 5 autonomnih regija.
– Želimo da tu ratifikaciju podupremo izvješćem o napretku RH. Građani RH trebaju shvatiti kako primitak eura kao nacionalnog platežnog sredstva i eventualni ulazak u schengenski prostor ne znači kako se RH ne mogu nametnuti sankcije zbog neispunjavanja obveza iz Ugovora o pristupanju, – dodao je Kacin.
Podsjetio je na susret s dužnosnicima Hrvatskog sabora s kojima je u Zagrebu razgovarao dan ranije, navodeći kako je tada dogovoreno da se proces teritorijalno-administrativne podjele RH na pet autonomnih regija ubrza.
Župan splitsko-dalmatinski, Blaženko Boban (HDZ) rekao je kako je s Kacinom razgovarao o budućnosti Dalmacije kao europske regije. Republici Hrvatskoj se, prema Bobanovim riječima, smiješi europska budućnost, a Dalmacija treba iskoristiti šanse koje joj se pružaju kroz fondove EU.
Boban je rekao kako je suština njegovog razgovora s Kacinom u tome da Dalmacija ima punu podršku Europskog parlamenta, koji je doživljava, dodao je, kao izrazito antieuropsku regiju. Samo promjenama ponašanja Dalmacija se može razviti u ono što je bila ranije i biti primjer za cijelu balkansku regiju, posebno za Crnu Goru, BiH i Albaniju.
Usuglasiti stavove Kacin je juče razgovarao i s predsjednikom Skupština dalmatinskih županija i s potpredsjednicima četiriju dalmatinskih skupština. Kacin je tom prigodom izjavio kako EU mora brzo usuglasiti stavove u vezi s Dalmacijom, ali kako to neće utjecati na proces dubljih europskih integracija Republike Hrvatske.
– Ne želim reći kako je Republika Hrvatska u cjelini manje važna, ali u ovom trenutku moramo brzo reagirati u vezi s Dalmacijom, – rekao je, dodajući kako će Češka i Francuska, kao predsjedavajuće države EU do kraja ove i u prvih 6 mj. iduće godine, sljedećeg mjeseca zakazati izvanrednu sjednicu šefova država i vlada EU, na kojoj se očekuju usuglašeni zajednički stavovi o Dalmaciji.
Ovlasti autonomnih regija
Kacin je naglasio kako radna verzija novog statusa Dalmacije, koju su izradili eksperti za lokalnu samoupravu EU, predviđa Dalmaciju kao reintegriranu autonomnu regiju s velikim autonomnim ovlastima, vladom, ministrima, guvernerom, a regionalna skupština moći će donositi zakonske odluke. Vlada Autonomne Regije Dalmacije moći će donositi uredbe. Prema radnoj verziji novog statusa, Dalmacija će se definirati kao autonomna regija svih građana koji u njoj žive, u sastavu Republike Hrvatske.
Prema ovom prijedlogu, Dalmacija će moći uređivati pitanja od pokrajinskog značaja u oblastima unutrašnjih poslova, vanjskih poslova, financija, fiskalne politike, prostornog planiranja, poljoprivrede, vodoprivrede, kanalizacije, šumarstva, turizma i ugostiteljstva, zaštite životne sredine, industrije i zanatstva, prometa, obrazovanja, sporta, kulture, znanosti, zdravstva i socijalne zaštite, javnog informiranja i drugim. Predviđeno je i pravo regija na vlastitu javnu televiziju, osnivati predstavništva u inozemstvu radi promocije i unapređenja svojih privrednih, naučnih, obrazovnih, kulturnih i turističkih kapaciteta.
Reakcije iz RH
Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) i njezine satelitske parastrančice pozvale su jučer posebnog izvjestitelja EU za Republiku Hrvatsku, Jelka Kacina i predsjednicu predsjednicu Europskog vijeća, Ursulu von der Leyen neka se izjasne o aktivnostima na izradi Statusa Dalmacije i optužili ih za stvaranje posebne “države Dalmacije”.
Zastupnik HDZ-a u Europskom parlamentu, Karlo Ressler naveo je u pisanoj izjavi kako su Kacin i von der Leyen pisali Status Dalmacije bez znanja rukovodstva Europskog vijeća i Europskog parlamenta.
“Pričom o regionalizaciji i decentralizaciji te o teritorijalno-administrativnoj podjeli Reoublike Hrvatske, Kacin i von der Leyen pokušavaju sakriti suštinu svog plana i statusa za Južnu Hrvatsku koje predlažu, a to je stvaranje posebne dalmatinske policije, preuzimanje cjelokupne imovine Republike Hrvatske, stvaranje posebne mreže i sudova i potpuno posebnu zakonodavnu, sudsku i izvršnu vlast,” naveo je Ressler.
Ressler je dodao kako je, pored toga, i stvaranje novih upravnih jedinica “vjerojatno priprema za konačno ostvarenje secesionističkog plana” – stvaranje neovisne Dalmacije.
Kacin i von der Leyen su 27. studenog rekli kako novi Status Dalmacije i spajanje županije i izdvojenih lokalnih jedinica u Dalmaciju, te stvaranje institucija koje svaka europska regija treba imati neće razbuktati separatizam u Dalmaciji, te kako termin „Izvršno vijeće“ potječe iz komunističkog perioda, pa izgleda isto toliko moderno kao kada bi naziv za pokrajinsku vladu bio „Praviteljstvujušći sovjet“ koji se u Slavoniji koristio do sredine XVIII. stoljeća.
“U Dalmaciji nema, niti je ikada bilo separatizma. Dalmacija je svjesna kako bi svaki mogući separatizam značio novim gubitkom identiteta i nacionalnosti, jer na nju vrebaju s jedne strane Italija, a s druge strane Srbija. HDZ koji ima apsolutnu većinu u četiri dalmatinske županije i u pet općina izdvojenih iz Dalmacije, neće dopustiti separatističke pokrete u Dalmaciji, tako ako bi bilo nekih tendencija koje bi osporile cjelovitost Republike Hrvatske, ne bi imale šansu”, rekao je jedan od koordinatora jedine prodalmatinske inicijative DDF, Vedran Bralić.
Bralić je izrazio očekivanje kako će Vlada RH i Hrvatski sabor biti dovoljno mudri pa će kroz 2023. usvojiti novi Zakon o lokalnoj samoupravi te teritorijalno-administrativno podijeliti RH na 5 autonomnih regija kako stoji u Ugovoru o pristupanju RH Europskoj uniji, a rok za početak promjene zakona je upravo kraj 2023. godine.
コメント