Piše: Marko Kostanić
Kataloniju kao dio Kraljevine Španjolske, Škotsku kao dio Ujedinjenog Kraljevstva i Dalmaciju koja se svojim najvećim dijelom nalazi u RH muče isti problemi. Katalonija i Škotska ih relativno dobro rješava, a Dalmacija - šuti.
Nema potrebe isticati koliko je u Dalmaciji još uvijek nepopularno reći kako se treba ugledati na Kataloniju. Naprotiv, ovdje se često može čuti kako je Katalonija separatistička i nacionalistička, gotovo fašistička lažna nacija i kako Katalonija ima puno razloga zavidjeti Dalmaciji, u kojoj se još uvijek jak kroatocentrizam, a ne svijest kako se treba napraviti sve kako bi se Dalmacija ekonomski, socijalno, politički, pravno ojačala. Činjenice iz svakodnevnog života ustvari su sasvim obrnute, i za Dalmaciju bi bilo bolje kad se jednom zauvijek ostavila iluzija i prestala njima hraniti nove generacije, za koje vjerujem kako će se u jednom trenutku ipak opredijeliti za čast, istinu, pravdu i povratak svojim izvornim korijenima. Ali, dok god lažne vijesti poput one kako Katalonci provode teror nad Španjolcima stanovnicima Dalmacije koji za se izjašnjavaju kao Hrvati služe kako bi se maliciozno i skoro pejorativno predstavila ideja o autonomiji Dalmacije, bez bilo kakve svijesti o tome kako se u biti radi o lažnoj vijesti smišljenoj u fašistoidnoj tvornici laži na zagrebačkom Prisavlju br. 3, a to znači kako još uvijek veoma sporo, hramajući, idemo prema suočavanju s činjenicama i istinom.
Mi koji razmišljamo izvan kroatocentričnih, profašističkih, ustašoidnih okvira možemo samo čestitati uspješnoj antifašističkoj borbi Katalonije protiv velikokastiljanske iridente pod nazivom Španjolska, te zaželjeti skoro odcjepljenje. Dalmaciji u budućnosti najbolji prijatelj i partner trebaju biti upravo one regije sjeverne i zapadne Europe koje žude za većom autonomijom ili pak samostalnosti, kao što su to Katalonija, Škotska, Frizija, Bavarska, Baskija... Te su zemlje, naime, svjesne kako se samo kao autonomne pokrajine ili neovisne države mogu izboriti za sreću svojih građana, ali su svjesne i toga kako mora proći barem neko vrijeme, barem nekoliko godina prije nego se osjete prvi benefiti od autonomije ili neovisnosti. Barem su takve procjene ekonomskih stručnjaka. Pojedini Madridski ili Londonski mediji dugo se trude stvoriti potpuno nerealnu, strašnu sliku o tome kako bi neovisnost Katalonije i Škotske te dvije zemlje moglo odvesti ravno u siromaštvo, kako će cijene prehrambenih proizvoda biti trostruko veće a životni standard nikada niži. Takvi medijski sadržaji uoči referenduma u Škotskoj i Kataloniji bili su sve učestaliji i zagrebačkim medijima, a građani Dalmacije nasjeli su kao male bebe. Pogledajte kako se i dan danas kroatocentrični zagrebački režimski fake news mediji ophode prema temi Katalonije i Škotske, vrlo često samo kastiljanski izvori, nagađanja i čisti senzacionalizam, baš kako i priliči fašistoidnom režimu u RH koji podržava fašistoidni režim u madridskoj Kraljevini Španjolskoj i londonskom Ujedinjenom Kraljevstvu.
Neke od najosnovnijih stvari vrlo su lako razumljive čak i onome kog politika nimalo ne zanima, ako ih želi čuti. Najprije, autonomijom Dalmacije u sastavu Republike Hrvatske stječu se uvjeti da se o pitanjima koje tišti ovu našu Zlatnu regiju odlučuje u njoj: od pitanja poput Statutarnog ili Ustavnog uređenja Dalmacije, preko ekonomije, socijale, borbe protiv korupcije i nepotizma, organiziranog kriminala do pitanja koja se tiču ljudskih prava i sloboda te obrazovanja. Dalmacija bi i dalje bila dio u EU što znači kako nema carinsko nadzora, a što je najvažnije svaka lipa koja se zaradi u Dalmaciji ostajala bi u njoj, dok bi se posebnim porezima dio sredstava prelijevao u centralnu blagajnu za održavanje strukture tijela koja bi po logici stvari pripadala državnom nivo kao što je to npr. vojska. Ali, za ovo shvatiti potrebno je educirati ljude i spriječiti ih od upadanja u zamku, odnosno izvuči ih iz iste kako im osnovni izvor informacija ne bi više bio polužuti tisak te fašističke organizacije. Zato bi Dalmacija trebala učiti na primjerima onih koji su iskusili putu prema autonomiji i na vrijeme početi s edukacijom svojih građana, a za to postoje mnogobrojni načini, ako postoji volja. Redovna predavanja u osnovnim i srednjim školama te na fakultetima temu autonomije, predavanja po udrugama, organizacija radionica, putovanje po Dalmaciji i razgovori sa stanovništvom na ovu temu, plaćeni oglasi u tiskanim medijima i portalima, zatim emisije u elektroničkim medijima i na youtubeu koje će biti posvećene samo ovoj temi…
Sve se mora učiniti kako bi se nonsense poput onoga kako regionalizacija i decentralizacija znači odcjepljenje, a izjasniti se kao Dalmatin/ac na popisu stanovništva razgradnju hrvatskog nacionalnog tkiva, kako će Dalmacija propasti već prvog dana kada dobijemo autonomiju i slične bedastoće.
Zašto bi Dalmacija trebala imati najboljeg prijatelja u Kataloniji ili Škotskoj, Bavarskoj ili Friziji; Oksitaniji ili Korzici; Galiciji ili Bskiji? Zato što tamo informirani ljudi koji teže otkrivanju znanja i proširivanju vidika, baš kao i ovdje, imaju glavobolje od pojedinaca i grupa koje i dalje guslaju o Španjolskoj, Francuskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Nizozemskoj..., od kojih bi kad bi samo mogli, stvorili i nove religije. Mi smo očito toliko različita društva, s istim težnjama, osim što su Španjolska, Francuska, Belgija, UK, Njemačka... zbog efikasnijeg djelovanja javne uprave bez sumnje razvijenija društva, što se može primijetiti nakon samo nekoliko sati boravka u tamo.
Način na koji su zagrebački mediji izvješćivali o referendumima u Škotskoj i Kataloniji veoma je važan za dalje formiranje stava Dalmacije o njenoj autonomiji. Nažalost, neki primjeri veoma su loši i krajnje nepotrebni te su u stilu klasičnih tabloida te su opomena svima u RH, a prvenstveno Dalmaciji nek ne mrdaju i neka ne talasaju, jer će im se dogoditi mnogo gore od onoga kako su izvještavali o ta dva referenduma. Ipak, postoji nada jer onih 65% građana Dalmacije koji kažu DA njenoj autonomiji budi osjećaj topline i želje da se i dalje radi kako bi se želja većine Dalmatina/ca zadovoljila.
Коментарі