Dalmacija je regija koja je najviše pogođena događanjima u Republici Hrvatskoj zadnjih 35 godina. Sugovornica Autonomije, dr. Leonarda Bilišev gleda kao na kolonizaciju Dalmacije, a inicijativu prof. Koprića smatra nedovoljno dobrom.
Međutim, suglasna je u ocjeni da Vlada RH na sve moguće načine pokušava zaustaviti sudbinu, regionalizaciju i decentralizaciju RH, te na taj način unaprijediti vlastiti imidž kod ekstremn desnog biračnog tijela, te da Dalmacija mora napokon početi reagirati na ono što joj Zagreb već 35 godina čini.
Leonarda Bilišev iz DDFa, ocjenjuje za Autonomiju da Dalmacija treba tražiti natrag svoja povjesno stečena prava, jer nešto takvo sigurno neće doći od strane kolonizatora - Republike Hrvatske.
– Za rast društvenog, ali i životnog standarda u Dalmaciji potrebno je da Republika Hrvatska prizna autonomiju Dalmacije, dalmatsku nacionalnost i dalmatski jezik kao službeni u Dalmaciji i da se obračunava sa svojom fašistoidnom prošlošću, kako onom iz 1930ih i 1940ih, tako i onom iz 1990ih, – smatra Blilišev.
Bilišev isto tako smatra da je Koprićeva taktika promovirati daljnju otimačinu iz Dalmacije i jačanje jednog centra - Zagreba na uštrb ostatka Republike Hrvatske, dok, istovremeno, provodi antidalmatinsku politiku te širi mržnju prema Dalmaciji među svojim studentima.
– Providno i nepotrebno s njegove strane. To mi zvuči kao Akademija umjetnosti Lidije Bačić. Nekako ne ide jedno s drugim, – kaže Bilišev za naš portal.
Leonarda Bilišev konstatira za Autonomiju da, ukoliko Vlada RH i Sabor prihvate odluku profesora Koprića, to će značiti proglašenje smrti Dalmacije.
– Cijenjeni profesor Koprić pokušava privući pažnju na sebe baveći se stvarima o kojima ne zna dovoljno, bez obzira na njegovu profesorsku poziciju na katedri za upravno pravo. Istovremeno, budući da je pozicija inicijative DDF i inicijative Dalmatinski klub sve jača među Dalmatinima i Dalmatincima, Koprić kreće u reklamiranje opcije koja je izrazito nepovoljna po Dalmaciju. Međutim, iz njegovih perpetuiranih izjava o podjeli RH na kojoj će Zagreb biti posebna metro regija može se iščitati da se te ideje uklapaju u već postojeće stanje zbog kojeg Dalmacija najviše pati od svih hrvatskih regija. Za sada nam je jasno da se Korpić zalaže isključivo na kozmetičke izmjene ne na korijenske reforme kada je u pitanju promjena teritorijalno-administrativnih područja RH i njihovih ovlasti.
Sagovornica ističe kako je ovaj, trenutni, model lokalne samouprave u RH je izrazito loš te je baš on bacio na koljena ne samo Dalmaciju, već i sve ostale regije u RH zbog svojih uhljebničkih i inih manira, te da je pozivanje prof. Koprića na reforme dobra stvar, ali sami predloženi model je loš i nema za cilj jačanje regija, već isključivo jednog centra - Zagreba.
– Prof. Koprić, kako smo razumjeli, ima za cilj inicirati reformu jedinica lokalne amouprave i reformu uprave te organizirati inicijative koje imaju zamisao da sa stručnom i širom zajednicom diskutiraju o budućnosti javne uprave i lokalne samouprave u RH. Takvu inicijativu DDF podržava, no, s druge strane, uvaženi profesor to radi iz svoga ureda na Pravnom fakultetu u Zagrebu ne pitajući građane što oni žele. Prema podacima koje mi imamo, a na temelju mjesečnog anketiranja 6.000 građana od strane neovisne agencije CCO, 4% građana Dalmacije želi otcjepljenje od RH, a 56% autonomiju u njenim povijesnim granicama (prije 1921.) s ovlastima kakve je imala AP Vojvodina prema Ustavu iz 1974. Slične rezultate kao u Dalmaciji imamu u Istri (anketirano 2.000 građana) i Slavoniji (anketirano 5000 građana). Model koji predlaže prof. Koprić ide protiv želje stanovnika Dalmacije, Istre i Slavonije. Stoga pozivan gospodina Koprića neka Istrianima, Dalmatinima i Slavoncima objasni zašto bismo trebali prihvatiti njegov model teritorijalno-administrativne podjele i ovlasti takvih regija, obzirom da takav predloženi model ne donosi boljitak tim regijama i u suprotnoti je željama stanovnika tih regija?
Leonarda Bilišev kaže ako profesor Koprić zaista želi dobro hrvatskim regijama zašto Vladi RH ne predloži model DDFa, na kojemu je radilo 120 svjetskih stručnjaka specijaliziranih upravo za pitanje Dalmacije i teritorijalnih odnosa na Balkanu, prema kojem bi RH bila podijeljena na 5 povijesnih regija: Dalmacija, Hrvatska, Istra, Međimurje i Slavonija, te na Primorsko-Goransku regiju koja se nekada zvala Mađarska Dalmacija.
- Na ovakve i slične tvrdnje hrvatskih političara i stručnjaka, koje kao pomažu regijama, a rade sve protiv njih, Dalmatinci se moraju oglasiti. Dalmacija se ne smije predati, već glasno zahtjevati svoja prava, - ističe za kraj Leonarda Bilišev.
Comments