top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

MASOVNO ISELJAVANJE IZ DALMACIJE Ima li drugog izlaza?



Iz Dalmacije, regije s tek nešto više od 850,000 stanovnika (popis 2011.), prema podacima Europske Unije u posljednje tri godine iselilo je 140,000 osoba. U Dalmaciji, nekada najnerazvijenijoj regiji bivše Jugoslavije niču ville, vikendice, kuće za odmor, djelomično je dovršena autocesta, gradit će se i Pelješki most, a ljetnu tišinu i uspavanost remete ljetni festivali, turisti na plažama i izletima, a hotelijeri, vlasnici kuća za odmor, kafići, barovi, restauranti, prijevoznici i turističke agencije okreću jako dobru lovu. Ipak, mnogi, ne samo mladi, odlučuju se na odlazak, a njihov pravac su razvijene zapadne zemlje.


Prema podacimaa agencije za migracije EU i Eurostata, najviše odlazaka iz Republike Hrvatske je upravo iz Dalmacije. Čak 60% svih migracija prema zapadnim i sjevernim državama EU je upravo iz Dalmacije. Mnogi odlaze na rad. A kao glavni razlog odlaska iz Dalmacije navode klerofašizam, mentalno nazadovanje, pritisak došljaka iz Hercegovine i Slavonije na Dalmaciju, slabu zaštitu osnovnih ljudskih prava i sloboda te nepoštivanje povijesnih stečevima u smislu orgaizacije lokalne samouprave.


Ekstremno loša ekonomska i socijalna situacija u Dalmaciji nije među prvih deset razloga iseljavanja. Na pitanje hoće li se vratiti u svoj rodni kraj odgovaraju: "Tek kad Dalmacija postane autonomna regija i kada se počnu stvari i politički i ekonomski mijenjati na bolje vraćam se".


Stanovnici Dalmacije siti su lošeg sustava u koji je Dalmacija nasilno, bez prava na izjašnjavanje uvučena početkom 1990ih. Unatoč tome, stanovnici se pokušavaju samoorganizirati i napraviti nešto za svoj kraj, no mnogo toga propada jer u poglavarstvima njihovih općina i gradova ne postoji dovoljno političke potpore za njihove projekte i akcije. Politika na vlasti gledaju na sve ono što nije u skladu s klerofašističkim razmišljanjem komunističkim nasljeđen, pa umjesto da pomognu mladima u Dalmaciji da stvore bolji svijet oko sebe, oni ih doslovno protjerivaju iz njihovih domova.


Ipak, nije sve tako crno. Već devet godina funkcionira inicijativa Dalmatinski Demokratski Forum koji kroz svoje akcije upozorava stanovništvo na lošu sliku i devastaciju Dalmacije. Njihov moto je “Jerbo volimo Dalmaciju”, a glavna izreka “Aktiviraj se, budi koristan Dalmaciji”. Perspektivu oni vide u povećanju broja zaposlenih u zelenoj (neocirkularnoj) ekonomiji, razvoju znanosti i tehnologija čemu bi prethodile pormjene u obrazovnom sustavu (uvođenje finskog modela s blagim izmjenama). Zahvaljujući ulagačima i projektima na polju zelene energetike, razvoja zelene gradnje (samoodržive kuće), zaštitom autoktonih biljaka i životinja, održivim gospodarenjem koji može donijeti koncesiju od najmanje pola milijarde € što bi generiralo otvaranjem novih radih mjesta.


Ova inicijativa smatra da gospodarstveni zločini nikad ne bi smjeli zastarjeti, pogotovo kada je u pitanju privatizacija javih poduzeća, uključujući tvornice i bankarski sektor. Žele uspostavu modela javne zdravstvene skrbi kakav je postojao do početka 1990-ih, te demilitarizaciju Dalmacije po uzoru na neke nordijske zemlje. Smatraju da bi to vratilo sigurnost građanima, a razbijanje mafijaško-političke hobotnice u Dalmaciji vratilo nadu građanima Dalmacije. Sve to se može početi događati tek kad Dalmacija postane teritorijalno jedinstvena decentralizirana samoupravna regija s visokim ovlastima. Do tada sigurnosti za Dalmaciju i Dalmatince nema.


No, na žalost mnogi, zadojeni mržnjom prema svemu pozitivnom, budućnost u Dalmaciji guše kriminalnom hobotnicom, a zbog toga tu dubućnost drugi ne vide, a iseljavanje je, poprimilo alarmantne dimenzije. Kao posljedica iseljavanja imamo i “bijelu kugu” negativni prirodni priraštaj stanovništva, pa je potreba za uvozom radne snage, u trenucima kada više od 130,000 radno sposobnog stanovništva u Dalmaciji bez posla, postaje nužno zlo. Proteklih mjeseci inicijatori za osnivanje već spomenute regionalne stranke razgovarali su s mladima u Dalmaciji i pokušali im objasniti da nije tek tako jednostavno otići na osnovu nekih lijepih priča. Nakon što su pokazali statističke podatke i fotografije o onima koji su otišli raditi i živjeti u zemlje europskog zapada, tempo odlazaka je nešto smanjen, ali to nije  zasluga naših institucija, već ovakvih nevladinih organizacija.


Kakva budućnost čeka Dalmaciju, tek treba vidjeti, no za bolju budućnost postoji samo jedna šansa – regionalna stranka koja će se bez fige u džepu zalagati za nju i sve njene građane. 

2 views

Recent Posts

See All

Kommentare


bottom of page