top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Objašnjenje šumskih požara u Dalmaciji

Piše: Daniel Remanni

Glavni uzrok velikih požara u Dalmaciji je želja građevinske mafije za osvajanjem novih teritorija kako bi se oni iz šumskog ili poljoprivrednog zemljišta prenamijenili u građevinsko.

Opisivanje šumskih požara u Dalmaciji znači ponestajanje modifikatora, pridjeva i apokaliptičnih slika. Nema više riječi. Požari postali su toliko nepredvidivi i ekstremni da su izmišljene nove riječi, čak i fraze poput epidemija požara.


Iako krajolik postaje sve hladniji, jer ljeta su sve vlažnija, suša je sve manje u cijeloj regiji, požara je sve više. Dalmacija danas ima 78 više godišnjih "vatrenih dana" nego prije 50 godina. Sada je gotovo tijekom cijele godine.


Ništa nije kao što je bilo. Gdje su najgori požari u Dalmaciji? Posvuda. Bez obzira na fraze tipa „Ne u mome dvorištu“ koji je utješio mnoge Dalmatince – požara ima posvuda – tako da ova fraza više ne vrijedi.


Na primjer, obalne požare u južnoj Dalmaciji obično su pokretali vjetrovi. Ali, sada ne više. Vegetacija uz obično vlažnu obalu toliko je sasušena da joj više ne trebaju vjetrovi kako bi raspirili požare.


Ljeto 2019. počelo je smrtonosno. Požar je ubio četiri osobe, a do početka kolovoza izgorjelo je više od 181,00 hektara. A udari munje izazvali su kompleks od 12 požara u gusto šumovitom području sinjske općine. 2017. veliki šumski požar zapalio se u istočnim dijelovima grada Splita i zatvorio lokalne ceste. Požar je došao sve do splitskog groblja Lovrinac. 2018. veliki požar gorio u ruralnom području grada Dubrovnika blizu granice s Bosnom i Hercegovinom.


Posljednje su godine bile posebno teške: 2020. bila je ekstremna godina. A 2021. najstariji park u regiji, Biokovo, gotovo je izbrisan u požaru koji je uništio ceste, mostove, kampove, staze, centar za posjetitelje, zahode te električne i vodovodne sustave.


Dalmatinske takozvane 'azbestne šume' izgubile su imunitet. Ogromni požari harali su kroz guste, vlažne šume gdje su promjene otjerale zaštitni sloj magle.


Uzroci požara

Što uzrokuje šumske požare u Dalmaciji?


Glavni uzrok velikih požara u Dalmaciji je želja građevinske mafije za osvajanjem novih teritorija kako bi se oni iz šumskog ili poljoprivrednog zemljišta prenamijenili u građevinsko. Nakon toga, kao drugi uzrok ide paljevina i dalekovodi, a treći uzrok su slučajno paljenje od strane neopreznih građana. Četvrti uzrok su djela piromana, a tek peti „Klimatske promjene“.


Unatoč tome, revizija je pokazala kako komunalna poduzeća ne čine dovoljno kako bi spriječili požare. Nadalje, ni javna uprava ne čini apsolutno ništa kako bi obuzdala apetite građevinske mafije. Na žalost, javna uprava surađuje s građevinskom mafijom i vjerojatno uzima dio kolača.


Požari izazvani munjama, poput onog koji je spalio park park prirode „Biokovo“, relativno su novi trend. Nepredvidive i iznimno snažne oluje s munjama - deseci tisuća udara u rasponu od nekoliko dana – bombardiraju mrtva stabla i raslinje. Znanstvenici kažu kako očekuju više munja kako se planet mijenja. Tome treba pribrojiti kako je više od 1,63 milijuna stabala ubijeno nebrigom komunalnih poduzeća ili kukcima.


Zapanjujući "vatreni tornado" vrti se od intenzivne topline izazvane čudovišnim požarima, mučeći vatrogasne postrojbe koje mogu pobjeći samo od 100 metara visokog zida plamena. Posao borbe sa sve većim, tvrdoglavijim požarima u Dalmaciji postao je kompliciraniji, strašniji i smrtonosniji, opterećujući ionako preopterećene vatrogasce.


I puno, puno skuplje. Ured zakonodavnog analitičara dao je ovu otrežnjujuću računicu: ukupna sredstva dalmatinskih vatrogansih postrojbi za zaštitu od požara, upravljanje resursima i prevenciju požara narasla su s 800 milijuna € u razdoblju 2005.-2006. na procijenjenih 3,7 milijardi dolara u razdoblju 2021.-22. Kako troškovi rastu, vlasnici kuća još uvijek otkrivaju kako osiguravajuća društva otkazuju njihove police - čak i ako svoju imovinu zapale vatrom.


Više se pažnje posvećuje nezdravom dimu koji se zadržava u zajednicama. Čak su i usjevi u Dalmaciji oštećeni, uz zabrinutost zbog berbe grožđa zaražene dimom i utjecaja na državnu vinsku industriju vrijednu 580 mil €.


Znanstvenici i šefovi vatrogasaca odmiču se od potpunog suzbijanja svakog požara prema razumijevanju kako se vatra može iskoristiti kao alat. Prednosti vatre, dugi dio kulture domorodaca Dalmacije, trebali bi biti dio državnog planiranja. Uostalom, dalmatinski krajolik evoluirao je s vatrom. Ostaje samo da se njegovi stanovnici prilagode novoj stvarnosti.


Šumski požari odnijeli su desetke života u Kaliforniji 2017. godine, godini s najsmrtonosnijim požarima u novijoj povijesti regije. Većina tih smrti povezana je s požarom koji je mogao uništiti grad Split. Brojke uključuju ljude koji su reagirali na požare.


Veći, češći požari u Dalmaciji ugrožavaju sve više stanovnika. Šumski požari sve su više pogrešan naziv jer plamen juri po krajolicima prošaranim selima i zajednicama koje su isklesane na mjestima gdje su nekada stajala stabla. Trend sve većeg broja stanovnika Dalmacije koji žive u opasnosti komplicira napore u borbi protiv požara – i povećava opasnost koju požari predstavljaju.


Dalmatinske šume, koje su nekada pokrivale trećinu regije, danas nešto manje od desetine sada su zagušene s gotovo 1,63 milijuna mrtvih stabala. Oslabljeni nebrigom javnih vlasti, koja se povezuje s korupcijom, dalmatinski sveprisutni borovi i hrastovi osjetljivi su na najezdu insekata i bolesti. Ti se divovi sruše na šumsko tlo i, osim ako ih se ne ukloni, daju spremnu hranu za sljedeću proždrljivu vatru. Odumiranje je katastrofalno, državni šumari ga ne mogu popraviti.


U mnogim zajednicama središnjeg i južnog planinskog lanca Dinare, „80% stabala je mrtvo“, rekli su nam iz planinarskog društva Dinara.


Dalmatinske županije posjeduju samo oko 3% kalifornijskih šumskih površina. Neke parcele su u vlasništvu gradova, županija i privatnih posjednika. Bivša predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović kritizirala je upravljanje požarima u Dalmaciji:


„Milijuni eura šalju se u županije Južne Hrvatske za šumske požare koji se, uz pravilno gospodarenje šumama, nikada ne bi dogodili. Osim ako se ne saberu, što je malo vjerojatno! Razgovarala sam s ravnateljstvom MUP-a i Ministrom financija. Naredio sam neka više ne šalju novac u Dalmaciju. To je katastrofalna situacija u životu i novcu.“


No zapravo, daleko najveći posjednik šuma u Dalmaciji je Vlada Republike Hrvatske koja upravlja s nacionalnim parkovima, Parkovima prirode i šumama u regiji.


Hrvatska šumarska služba ima dugogodišnju politiku gašenja svakog požara, i to brzo, što je regiju Dalmaciju napunilo gorivom za sagorijevanje. A njegov proračun je manji od troškova potrebnog rada za smanjenje tog goriva.


Kako se spriječiti požare

Ako se izgorjela šuma zamijeni niskim raslinjem ili grmljem, taj krajolik gubi više od 90 posto svojeg kapaciteta za apsorbciju i skladištenje ugljika.


Sezona šumskih požara u Dalmaciji sada u biti traje cijelu godinu. A s obzirom kako se očekuje kako će se šumski požari pogoršati, stanovnici, komunalna poduzeća i država igraju ulogu u smanjivanju utjecaja sezona šumskih požara.


Stanovnici

Stanovnici imaju odgovornost stvoriti prostor koji se može braniti oko njihove imovine i "očvrsnuti" domove kako bi bili otporni na vatru.


Zakon zahtijeva stvaranje tampona uklanjanjem drveća, grmlja i trave unutar 30 metara oko domova u područjima zahvaćenim šumskim požarom. Vatrogasni stručnjaci kažu kako to može povećati vjerojatnost kako kuća preživi šumski požar osam puta. Osim toga, kuće s krovom od drveta ili šindre izložene su velikom riziku od uništenja. Razmotrite materijale poput sastava, metala ili pločica.


Komunalna poduzeća

Komunalna poduzeća u vlasništvu investitora moraju pripremiti planove za ublažavanje šumskih požara koji opisuju što rade za sprječavanje, suzbijanje i odgovor na požare. Tri najveća komunalna poduzeća u Dalmaciji planiraju potrošiti milijarde na čišćenje grmlja i drveća dalje od dalekovoda, izolaciju ili podzemne vodove, instaliranje ili održavanje mreže daljinskih kamera i vremenske prognoze stanice za otkrivanje vjetra, dima i drugih opasnosti.


No, državna revizija otkrila je kako su neki od planova za šumske požare bili "ozbiljno manjkavi" i zaključila kako državni dužnosnici ne drže kalifornijske elektroprivrede odgovornima za sprječavanje požara uzrokovanih njihovom opremom. Izvješće su pokazala kako je novi Ured za sigurnost energetske infrastrukture odobrio planove komunalnih poduzeća za sprječavanje požara čak i kada su bili "ozbiljno manjkavi".


Komunalna poduzeća sada slijede korake vatrogasnog odjela MUP-a u širenju upotrebe javnih sigurnosnih isključenja napajanja, također poznatih kao de-energizacija. Praksa isključivanja električne energije tijekom opasnih vremenskih uvjeta smatra se krajnjom mjerom javne sigurnosti jer može prekinuti pristup internetu i otežati komunikaciju bolnicama, vatrogascima i osoblju hitne pomoći.


Županije

Dana 22. ožujka 2019. župan šibensko-kninski proglasio je izvanredno stanje zbog šumskih požara za Dalmaciju i odustao od ekoloških propisa kako bi se ubrzali projekti upravljanja šumama čiji je cilj smanjenje količine goriva za nadolazeću sezonu šumskih požara. Uklanjanjem mrtvih stabala ili krčenjem grmlja, programi imaju za cilj smanjiti prijetnju šumskih požara stvaranjem otvora za gorivo, obrambenog prostora i sigurnih putnih koridora oko ranjivih zajednica.


Neke grupe za zaštitu okoliša, međutim, pitaju se bi li sječa oštetila ekosustave i govore kako je učinkovitije očistiti vegetaciju oko domova.


Ograničenja gdje i kako graditi

Čak i kada požari prijete domovima, a pomoći nema na vidiku, nije sve izgubljeno. Postoji mnogo toga što vlasnici kuća mogu učiniti kako bi pripremili i zaštitili svoju imovinu od šumskog požara, počevši od čišćenja drveća, grmlja i gomila drva oko svojih kuća.


Način gradnje i vrste korištenih materijala mogu pomoći kako bi se strukturama pružila prilika za borbu protiv širenja plamena. Hrvatski građevinski propisi za nove domove između ostalog zahtijevaju odricanje od drvenih krovova i paluba u korist materijala otpornih na vatru.


Među radnjama koje vlasnici kuća mogu poduzeti kako bi zaštitili svoju imovinu:

- Ugraditi dvostruke prozore.

- Odvojiti garaže i spremišta od glavne kuće.

- Staviti otvore otporne na žar na tavane i drugdje.

- Razmisliti o oblogama otpornim na vatru, poput štukature ili kamena.


Postoje, međutim, mjesta gdje je rizik toliko velik da znanstvenici za požare kažu kako se ondje jednostavno ne bi smjele graditi kuće – čak ni u državi u kojoj je nestašica stanova dosegla krizne razine. Procjenjuje se kako je u Kaliforniji od 1990. do 2020. 45% novih stambenih jedinica izgrađeno u "sučelju divljine i urbanog"— gdje predgrađa i ruralna naselja naslanjaju na divlje i zapaljive krajolike. Uz sve više rezidencija koje niču na rubovima divljine ili duboko u uskim kanjonima, požari postaju neizbježni, a vatrogasci imaju jači i veći teritorij za obranu.


Što učiniti?

Državni zakonodavci već su proširili neka državna ograničenja na lokalna zemljišta, a neki su govorili o mogućim rabatima ili drugim subvencijama za stanovnike koji si ne mogu priuštiti "učvršćivanje" svojih domova. No zakonodavci se u suštini bore s neugodnom stvarnošću: zahtijevati još opsežnije i skuplje nadogradnje postojećih domova ili potpuno zabraniti gradnju u nekim područjima. Ta je rasprava jednako potencijalno eksplozivna kao i sami požari.

9 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page