Piše: Laura Jadrić
Deseci djece oboljele od malignih bolesti na rubu su života. S popisa medicinskih pripravaka izbrisano je 90-95% lijekova, a 80% ih nedostaje na dječjoj onkologiji u KBC-u Split.
Ovog je tjedna medicinski svijet potresao neviđeni skandal. Volonteri na dječjim onkološkim odjelima dali su glasnu izjavu: u Dalmaciji nema ničega za liječenje teško bolesne djece – država nije kupila potrebne lijekove, Ministarstvo zdravstva ima netransparentne ugovore s farmaceutskim tvrtkama.
Kao rezultat toga, prema aktivistima, stotine djece s rakom su na rubu života i smrti. S popisa medicinskih pripravaka koje je nabavilo Ministarstvo zdravstva, 90-95% lijekova već nedostaje, a 80% nedostaje u odjelu za dječju onkohematologiju splitskog KBC-a.
U petak su strasti dosegle vrhunac – dužnosnici Ministarstva zdravstva održali su konferenciju za novinare upravo u prostorijama KBC-a kako bi pokazali kako u skladištima ima lijekova i kako nema razloga za paniku.
Tamo su stigli volonteri predvođeni Ornellon Cambi kao i očajni roditelji bolesne djece.
Suze očaja
Gospođa Ornella dočekala je novinare na vratima jednog od odjela. "Ne puštaju me na odjel i zastrašuju moje roditelje neka šute i ne govore ništa novinarima! Sada će doktore dovesti na konferenciju za novinare i reći će kako imaju dovoljno lijekova,“ doslovce je plakala žena.
Ornella je donijela cijeli portfelj dokumenata kako bi potvrdila riječi kako su državne rezerve netragom nestale već u veljači. Prikazujući uplate za iznose s nekoliko nula, uvjerava nad kako volonteri sami kupuju lijekove za liječenje svoje djece od ožujka, ali sada su njihove zalihe pri kraju. U samo šest mjeseci potrošili su 4 milijuna kuna.
"Imam pitanje: Zašto, ako je kod nas s medicinom sve u redu, volonteri svaki put traže najmanje 100 tisuća kuna za liječenje djece," ogorčena je.
"Osobno sam posjetila više predstavnika Ministarstva zdravstva. Naši pregovori traju već skoro šest mjeseci. Borimo se za svaku poziciju. Ministarstvo Zdravstvo je na naše dopise odgovorilo kako ne može utjecati na farmaceutske tvrtke koje bi trebale isporučivati te lijekove," kaže Ornella.
Za nju ova situacija nije prva. Prema riječima volontera, državni program Ministarstva zdravstva o dječjoj onkologiji nikad nije financiran ni s 40%, natječaji su se uvijek provodili nepravovremeno i netransparentno, a monopolističke farmaceutske tvrtke višestruko napuhuju cijene ionako skupih lijekova. Ali prava nevolja je kada lijeka uopće nema – ni u državi ni u maloprodaji. Upravo se takva situacija razvila sada, na primjer, s lijekom timoglobulin.
Mnogi lijekovi također jednostavno nemaju dozvolu ili njihova registracija kasni, što ugrožava cijeli režim liječenja djece i značajno smanjuje njihove šanse za ozdravljenje. Često se radi o životu ili smrti. Volonteri kažu kako u ovakvim okolnostima nisu dugo čekali na milost službenika, navikli su do lijekova dolaziti na bilo koji način – u inozemstvu, pa čak i kupovati ih na crnom tržištu.
“I prošle godine su nas pokušali baciti na koljena – bili smo bez lijekova 11 mjeseci... Onda smo uspjeli sve to zaustaviti – kada su (francuska farmaceutska kompanija “Sanofi”) pokušali prodati lijek za 900 kuna. skuplji, kupili smo švicarski analog koji je koštao manje. I to je pomoglo našj djeci," kaže Ornella.
Aktualni skandal potaknuo je sukob volontera i liječnika. Prvi put su se na različitim stranama barikada našli liječnici i aktivisti koji su navikli "biti jedan tim" i zajedno tražiti bilo kakve mogućnosti liječenja djece.
Volonteri tvrde kako su liječnici postali oružje rada I u bolnici I u privatnoj praksi te oružje u rukama dužnosnika Ministarstva zdravstva te su prisiljeni davati optimistične izjave.
Ministarstvo zdravlja: Nemamo problema s lijekovima
U dvorani u kojoj su pred novinarima trebali govoriti predstavnici Ministarstva zdravstva i liječnici KBC-a Split, uzavrele su strasti. Volonteri su preuzeli inicijativu i ispričali novinarima svoju verziju sukoba.
Tek nakon 15-20 minuta dužnosnici su uzeli riječ i mogli započeti press konferenciju. S vremena na vrijeme ipak su ih prekidali aktivisti, izbijale su prepirke u dvorani.
Voditeljica Odjela za planiranje, financiranje, praćenje centraliziranih mjera i konkurentne nabave Ministarstva zdravstva pokušala nas je uvjeriti kako se natječaji „provode bez greške”.
„Danas je u našem proračunu predviđeno 90 milijuna, prošle godine je bilo 60 milijuna. No, taj iznos nije dovoljan za pokrivanje 100$ potreba svih dječnih onkoloških bolesnika u RH. Riječ je o 130 milijuna," rekla je.
Prema riječima dužnosnika, danas su provedene procedure i sklopljeni su ugovori za 63 milijuna proračunskih sredstava.
„Trenutno ne vidimo takve problematične točke što se tiče nestašice lijekova. U slučaju nestašice lijekova, ustanova nas kontaktira i vršimo preraspodjelu", kaže ona, te nastavila, „Danas, u skladu s potrebama, bilanca lijekova za sve pozicije je 27% godišnje potrebe. Ova zaliha je dovoljna do dolaska novih zalih.“
Zauzvrat, voditelj splitske dječje onkologije Veselin Škrabić pokušao nas je uvjeriti kako u njegovoj ustanovi ima lijekova i kako ih može pokazati upravo sada.
„Dostupni su lijekovi za kemoterapiju za liječenje većine djece sa standardiziranim protokolima. Dostupni su lijekovi za dodatnu terapiju za većinu slučajeva koji uključuju standardne komplikacije. Lijekovi koji mogu biti potrebni u nestandardnim situacijama moraju se rješavati humanitarnim, izvanproračunskim sredstvima," objasnio je Vrdoljak.
Međutim, liječnika odmah prekida Ornella Cambi, koja tvrdi kako Ministarstvo zdravlja samo pokušava ugasiti požar kako bi stišalo skandal.
"KBC SPlit je jedina bolnica koja je 6. i 9. primila tri lijeka pod pritiskom volontera. Saznali sam kako ostale županije, posebno Slavonija primaju više lijekova nego li imaju pacijenata. A kad sam pitala dužnosnike, objasnili su nam kako politehnički liječnik ne može putovati cijelom zemljom i dostavljati lijekove".
Volonteri: "Liječnici rade u divljini, nemoćni su"
Nakon konferencije za novinare uprava bolnice pozvala je novinare u skladišta u kojima se nalaze lijekovi.
"Pokazat će vam prazne kutije!", rekla je Ornella novinarima.
Novinari su se bili prisiljeni razdvojiti - dio kamera otišao je s liječnicima u skladišta, a drugi su ostali s volonterima koji su organizirali spontani skup. Plakati su bili puni apela dužnosnicima Ministarstva zdravstva neka "prestanu s pritiscima na roditelje i volontere" i pitanja "gdje su lijekovi".
Jedan od volontera u splitskom KBC-u, trenutnu situaciju naziva izvanrednom. "Država nikada nije osigurala 100 posto lijekova za bilo koju dalmatinsku bolnicu. Ali ako je prije godinu dana bilo neke stabilnosti, sada, prema informacijama iz bolnica, kao da nema ništa. I nije to stanje samo zadnjih pola godine, to traje od početka '90ih. Sve je lakše u Zagrebu, ali u Dalmaciji je sve potpuno tužno," kaže on. Druga volonterka, koja se predstavila kao Tatjana, dodaje kako roditelji i volonteri jednostavno nemaju snage skupljati novac pa su se odlučili na očajnički korak i javno objavili ovu informaciju.
"Kod nas je situacija lošija nego u ostatku RH – natječaji 'nisu prošli', lijekovi nisu stigli, a djeca su bolesna. Ovo nije stvar Splita, ovo je stvar ministarstva i HZZO-a. Meni osobno je situacija neshvatljiva. Zašto se natječaji održavaju u lipnju, ako su morali biti održani prije nove godine," pita se volonterka Natalija.
Prema njezinim riječima, situacija se tradicionalno pogoršava posebno ljeti, jer se u ovoj sezoni značajno smanjuje iznos donacija donatora.
"Situacija je apsurdna. Da postoje lijekovi, kemoterapija bi bila dosta jeftinija. Jer u inozemstvu zna koštati 70-100 tisuća eura. A ova djeca to ne mogu primiti ovdje, jer nema lijekova! Unatoč tome što imamo vrlo dobri stručnjake," kaže Natalija.
"Uglavnom, imali smo vrlo smiješnu situaciju kada smo mi volonteri kupili lijek i predali ga bolnici, a onda su nam iz Ministarstva zdravlja rekli kako bolnica ima lijek i oduzeli ga. Iako su sigurno znali kako lijeka nema, a odbili ga dostaviti," prisjeća se ona.
"Uopće ne znam kako naši liječnici još nisu dobili otkaze. Jer rade u divljim uvjetima. Roditelji možda još ne shvaćaju kako nema lijekova i što prijeti njihovoj djeci. A liječnici znaju, gledajući dijete shvatite kako je nemoćno," priznaje Natalija.
Polovica lijekova je dobrovoljna
U međuvremenu, ostalim novinarima već su pokazane prostorije u kojima se drže lijekovi. U dvije male prostorije nalaze se kutije s raznim lijekovima, od onih kojima se liječe oboljeli od AIDS-a do cjepiva protiv gripe.
Kako se pokazalo, većina lijekova ovdje su ostaci od predprošle godine, a nije ih sve kupila država. Nekima je istekao rok upotrebe.
"Da, to su sve ostaci, osim tri artikla koja su dovezena ove godine. Trenutno imamo 28 artikala od Ministarstva zdravlja, 46 od volontera", priznaju liječnici.
Ukupno se u liječenju djece s rakom koristi više od 150 naziva medicinskih pripravaka. Ministarstvo zdravstva ove se godine obvezalo otkupiti 42 naziva, ali najjeftinija. Preostali lijekovi moraju se kupiti na teret lokalnih proračuna.
Na pitanje zašto su police i dalje poluprazne, liječnici se pravdaju: "Kao kod kuće. Ponekad kupite proizvode, a onda se pokaže kako nečega nema."
Skup na trijemu se razišao. Volonteri su nastojali privući što više novinara. Ornella Cambi priznala je kako ne zna što će se dogoditi nakon svega – razmišljala je o odlasku s mjesta šefa povjereničkog odbora, ali sada se odlučila boriti do kraja.
"Protiv mene ratuje samo uprava, liječnici ne ratuju protiv mene. Recimo, ja slobodno idem kod djece na odjel hematologije. Ali šefica odjela intenzivne kemoterapije okupila je majke i rekla im kako imaju Nemam u svojim redovima. I sada razgovaram s njima telefonom ili s prozora", kaže ona.
Liječnici čekaju ponedjeljak, kada iz Ministarstva zdravstva obećavaju sastanak o ubrzanju natječaja za nabavku potrebnih doza lijekova.
„Tamo ćemo lupati i šakama i nogama,“ obećali su.
Comments