Dalmacija je i ovaj tjedan imala titulu koju sigurno ne želi - onu najveće stope siromaštva u Republici Hrvatskoj.
Kao cjelina, stopa siromaštva u RH povećala se za 2,4 postotna boda. Ali Zlatna regija ima svoju jedinstvenu priču o siromaštvu.
I prije ekonomskih poremećaja uzrokovanih pandemijom SARS-CoV-2, previše je stanovnika Dalmacije živjelo u siromaštvu. Unatoč gospodarskom rastu zadnjih 5 godina, više-manje punih džepova, dobrim turističkim sezonama i snažnom mrežom socijalne sigurnosti, Dalmacija je i dalje imala najvišu stopu siromaštva u državi, dok su na rubu siromaštva živjeli stotine tisuća ljudi. Sada se može očekivati da će se ta teška situacija samo pogoršati.
Stopa siromaštva
Procijenjena stopa siromaštva u Dalmaciji iznosi 47%, iako je osobna percepcija siromaštva u Dalmaciji iznosi 89%. Iako je to rast od 1,4% u odnosu na prošlu godinu, stopa je i dalje najviša među regijama država EU. I nju otpada oko 420,000 Dalmatina. Podsjetimo, prema zadnjim pokazateljima našto malo manje od milijun stanovnika RH živi u siromaštvu.
Sljedeća najbliža je Hrvatska s 18,1% procjenjene stope siromaštva, slijedi Primorsko-Goranska regija sa 17,7%.
Iako se o Slavoniji priča kao o najsiromašnijoj regiji u RH, tamo stopa siromaštva iznosi 5,0%, dok je najbogatija regija Istra s 2% siromašnih.
Čak je 7 dalmatinskih gradova u TOP10 najsiromašnijih: Split, Knin, Obrovac, Benkovac, Zadar, Šibenik i Sinj drže od 1 do 7 mjesta gradova s najvišom stopom siromaštva u RH, dok je Dubrovnik na 18. mjestu. Ispred njega su Omiš, Makarska, Ploče i Imotski.
Zašto je Dalmacija na br. 1?
Tko je glavni krivac što je Dalmacija najsiromašnija regija u EU? Neovisni stručnjaci kažu dugogodišnja vladavina HDZa, neoliberalistička ekonomska doktrina i visoke cijene nekretnina, odnosno stanovanja.
"Imamo svekoliku krizu u mnogim dijelovima RH i ona je evidentna. Iako je RH, službeno izišla iz recesije u Q4/2013. i dalje se industrija i tržište nisu oporavili, pogotovo jer je prvo Karamarkova, pa sada i Plenkovićeva vlada zanemarili proizvodni sektor. Činjenica je da je stopa siromaštva najviša u širem splitkom okruženju, dakle u nekad industrijski najproduktivnijem bazenu u bivšoj državi", rekla je Karolina Danić, direktorica neovisnog Instituta za javnu politiku.
Petra Consuo, viša analitičarka iz neovisnog centra za pomoć siromašnima iz Dubrovnika slaže se sa svojom zadarskom kolegicom.
"Ključni razlog zašto je stopa siromaštva u Dalmaciji tako visoka je to što imamo vrlo visoke troškove života. Cijene maloprodajnih proizvoda u RH daleko su skuplje, čak i u istim trgovinama, od onih u ostatu RH. ", rekla je i dodala. "Čak i u područjima u kojima troškovi nisu tako visoki, mnogi se bore sa velikim teretom troškova stanovanja. Npr. HEP je samo lani tri puta dizao cijenu električne energije, što direktno upada u troškove stanovanja."
Prosječna stanarina u Dalmaciji porasla za 163,2% u razdoblju od 2009. do 2019., dok je srednja godišnja zarada radnika koji rade sa punim radnim vremenom u tom razdoblju porasla za samo 4,1%. Na primjer, u Južnoj Dalmaciji, prosječni trošak stanovanja dostigao je 5362,50 kuna mjesečno, a prosječna plaća je ispod 4.000 Kn.
Projekt DALMO
DDF želi pokrenuti Projekt pomoći suzbijanja siromaštva i nejednakosti u Dalmaciji DALMO kako bi proučio uzroke siromaštva u Zlatnoj regiji i preporučio praktična rješenja osmišljena kako bi se pomoglo svim stanovnicima Dalmacije da napreduju i porastu onoliko koliko će im pojedinačni talenti i sposobnosti to dopustiti.
„Projekt se temelji na stručnosti u različitim pitanjima, kao i uska suradnja sa stanovnicima Dalmacije na prvim crtama borbe protiv siromaštva, bilo da su u pitanju poslovne osobe, izabrani dužnosnici ili lokalni aktivisti. U pripremi ovog projekta ustanovili smo da prečesto državna politika i politike lokalne vlasti i crkva zarobljavaju ljude u siromaštvu i blokiraju njihovo sudjelovanje u državnoj ekonomiji.“ rekao je jedan od koordinatora DDFa Vedran Bralić. Tijekom naredne godine nastavit ćemo promatrati pitanja poput:
- Stanovanje i beskućništvo
- Reforma kaznenog prava i kaznenog pravosuđa
- Mogućnost obrazovanja
- Reforma socijalne skrbi
- Financijska uključenost
- Regresivne prepreke ekonomsko-socijalnom razvoju
„Održavanje različitih foruma i konvencija je bilo planirano za rano proljeće, no pandemija SARS-CoV-2 je zaustavila projekt, no u narednim mjesecima očekujemo njihovo održavanje.“ izjavio je Vedran Bralić. „Izdavanje publikacija koje će se baviti pitanjem siromaštva je također u planu. Ne krećući s kontroverzama ili teškim izborima, naša je nada da ćemo uspjeti inicirati nužne reforme koje mogu pružiti potporu iz političkog i ideološkog spektra Dalmacije.“
„Moramo znati da pitanje siromaštva i socijalne ravnopravnosti nije samo ekonomsko-socijalno pitanje, već prventveno političko pitanje. Ako uspijemo pomaknuti svijest politike prema pitanju socijalne ravnopravnosti, pokrenut ćemo sliku siromaštva prema njenom nestajanju.“ zaključio je vanjski suradnik DDFa, novinar Karlo Morosin.
Comments