Piše: Livia Marini
Prava Dalmatina i Dalmacije u Republici Hrvatskoj stagniraju, a na nekim područjima bilježimo i značajno nazadovanje. Prema izvještaju Decentralize Europe organizacije EFA za 2020. godinu, u kojem se objavljuju rezultati analize položaja regija u europskim državama, RH je na predposljednjem mjestu od 49 europskih država.
Najveći problem u Republici Hrvatskoj je metropolizacija i županizacija kojima se izravno guše njene regije - poglavito Dalmacija.
U EFA-inom izvješću Decentralize Europe za 2020. godinu, bilježi se porast organizirane političke pljačke i organiziranog govora mržnje na internetu protiv Dalmacije zbog čega su Inicijativa DDF i Dalmatinski klub, između ostalog, više puta reagirali. Nakon svake takve reakcije napadi bi bivali sve žešći.
Spominje se i grafit "Smrt Dalmaciji" koji je netko našarao na jednoj zgradi u Osijeku. DDF i Dalmatinski klub oštro su reagirale na ovaj grafit, te su osudili taj napad. No, podršku, bilo stvarnu bilo prikrivenu nisu dobili ni od koga drugoga.
Podsjeća se i na zarobljavanje Dalmacije u raljama HDZa i njegovih satelitskih parastranaka (Most, Domovinski Pokret, Pametno, Centar...) koje direktno i simultano djeluju protiv interesa Dalmacije i njenih stanovnika. Navodi se i šest slučajeva skidanja i paljenja dalmatinskih Frarijevih zastava duginih boja u Splitu.
U izvještaju se ističe i istraživanje agencije CCO iz Splita o fizičkom i verbalnom nasilju nad onima koji se izjašnjavaju kao Dalmatini/Dalmatinci, odnosno diskriminaciji, koje je pokazalo kako je 64% od 9000 ispitanika doživjelo fizičko ili verbalno nasilje zbog svoje dalmatske nacionalnosti. Više od 60% ispitanika izjavilo je kako se boje u javnosti iskazivati svoj nacionalni identitet zbog straha od maltretiranja.
Istraživanje je pokazalo i kako je čak 60% Dalmatina/Dalmatinaca u proteklih pet godina doživjelo neki od oblika diskriminacije. Čak 40% njih nije se moglo zaposliti, a ostalih 30% imali su poteškoće prilikom zapošljavanja. Gotovo 30% njih dobilo je otkaze kada bi se doznalo da su dalmatske nacionalnosti. Samo jedna osoba dalmatske nacionalnost bilo je zaposleno u javnoj ili lokalnoj, odnosno komunalnoj službi.
Negativne ocjene RH je dobila zbog diskriminacije Dalmatina i u drugim sektorima, posebice u zdravstvenom sustavu što je dodatno pojačano coronakrizom. Osim susreta sa zdravstvenim osobljem koje im pristupa s predrasudama, Dalmatini u Republici Hrvatskoj moraju se nositi i s činjenicom da HZZO ne pokriva troškove njihove zdravstvene skrbi i traži od liječnika da im moraju naplaćivati preglede i terapije.
Najveći broj bodova u ovom indexu dobiva se većom slobodom regija na vlastitu fiskalnu politiku. Kao što je poznato, u Republici Hrvatskoj regije nemaju pravo na svoju fiskalnu politiku te su fiskalno potpuno ovisne o HNB-u, odnosno Vladi RH. Za razliku od nekih drugih država Europe u kojima regije imaju svoje parlamente, vlade i guvernere, te fiskalna sredstva koja se ostvare u pojedinoj regiji u najvećem broju slučajeva ostaje u njoj.
Činjenica da je gotovo svim, odlukom Vrhovnog suda zadnje vrijeme i istospolnim, parovima dopušteno udomljavanje djece, no to ne znači da je to isto dopušteno i Dalmatinima.
U izvješću se spominje i slučaj koordinatora DDFa za Split, Vedrana Bralića koji je brutalno premlaćen u svome stanu.
Najviše mjesto u indexu Decentralize Europe, visoko peto, Republika Hrvatska je držala do 1989. godine, nakon čega su ukinute regije, odnosno regionalne Zajednice općina pa od tada iz godine u godinu padamo. Posebno dubok pad dogodio se 1993. nakon što je RH usvojila Zakon o lokalnoj samoupravi (i upravi), te Zakon o područjima županija, gradova i općina (Novogodišnji zakoni usvojeni 27. prosinca 1992.).
Prvo mjesto i dalje drži Njemačka, koja iz godine u godinu unapređuje položaj svojih saveznih država, a treću godinu zaredom na drugoj i trećoj poziciji su Austrija i Švicarska.
Od zemalja regije, sve su bolje od RH. Tako je Srbija na 28. mjestu, BiH na 29. Crna Gora je zauzela 31 mjesto; Makedonija je 34., Kosovo je, u pogledu položaja svojih regija na 38. mjestu, dok je Slovenija na 40.
Iza Republike Hrvatske je samo Vatikan - papinski grad-država koji nema regije.
Comments