top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Proustaše pokušale oteti dijete

Piše: Bruno Katić

Grupa neonacističkih, proustaških hooligana pokušala je u petak navečer oteti dvogodišnje dijete iz ruku Iliana Batarella ispred zgrade u centru Sinja u kojoj živi.

Batarella, koji je po nacionalnosti Dalmatin, neonacisti su optužili kako je ukrao dijete od bioloških roditelja, a kada je zaprijetio kako će pozvati policiju, hooligani su se razbježali.


Nosio sam dijete u naručju, a supruga je išla pored mene. Sustigao nas je momak oko 25 godina i povikao: ‘Otkud tebi to dijete, sigurno si ga ukrao’. Od straha nisam znao što ću, jer je pokazivao na mog dvogodišnjeg sina. Supruga ga je molila neka nas ostave na miru, a sve su promatrali njegovi kompanjoni s druge strane ulice. Stajali su ispred kafića u kojem su nešto ranije pili. Vikali su kako smo ukrali dijete i kako nas treba ubiti. Svi bili su između 20 i 30 godina“, naveo je Ilian Batarello.


Dodao je kako se dijete rasplakalo, a kada je odbio predati im sina, ponudili su mu 100 eura za otkup dječaka.


Nasilnici su bili u crnim jaknama na kojima su bile naljepnice s mrtvačkim glavama. Kosa im je bila izbrijana a tjeme vjerojatno nauljeno kada se tako sjajilo na uličnoj rasvjeti. Često se okupljaju u ulici u kojoj živimo. Tu je njihov tematski kafić u kojemu uzgajaju nacističku ideologiju. Često se mogu vidjeti kako po obližnjim zgradama iscrtavaju kukaste križeve i proustaške parole“, ispričao je Ilian Batarello.


Njegova supruga, Mariella Batarello ispričala nam je kako se od subote navečer, kada se dogodio incident, boji za sigurnost svoga djeteta, njezina supruga i nje same.

 

Ne mogu spavati, a muža ne smijem ostaviti samog s djetetom. Ne zato jer mu ne vjerujem, već zato jer ne vjerujem društvu u kojem živimo. Srećom imam dobru i šeficu koja mi je, ne njezin brk, dala nekoliko dana dopusta dok se ne sredi situacija,“ objašnjava Mariella Batarello.


Policija ne reagira

Ilian i Mariella prijavili su ovaj, kao i niz drugih slučajeva policiji, koja još uvijek nije, i sudeći prema ranijem iskustvu – neće, pronaći osobe odgovorne za prijetnje.

 

Sin načelnika sinjske policije viđen je, ne jednom, s jednim od neoustaških hooligana kako u jednom lokalnom klubu dila narkotike.

 

U takvoj konstelaciji snaga, nije ni čudno što napadi na Dalmatine, Srbe, pripadnike LGBTIQ+ populacije i druge manjine ne ostaju bez epiloga,“ objašnjava nam bivša dogradonačelnica Sinja, a sada direktorica kliške tvornice „Dalmesso“, Elena Perković-Paloš.

 

Perković-Paloš, koja je svojim akcijama 2009. godine skinula HDZ-ovog gradonačelnika Sinja i kao dogradonačelnica krenula u demokratizaciju alkarskog grada već punih petnaest godina upozorava na spregu politike i kriminala u ovom gradu u dalmatinskoj zagori.

 

Otišla sam iz politike ne samo zato jer nisam ispunila obećanja, već i zato što su mi ruke bile vezane zbog čega nisam uspjela ispuniti sve ono što sam mislila da hoću,“ objasnila je ova doktorica veterine te dodala kako se u sinjskoj politici prvo treba sasjeći koruptivne i nepotističke veze, zatim veze politike i policije s kriminalom, a na kraju veze policije i politike s neonacizmom.

 

A to je vraški težak posao“, rekla je bivša gradonačelnica Sinja, Elena Perković-Paloš.  


DDF: Hitno pronaći i procesuirati napadače na Dalmatine

Inicijativa Dalmatinski demokratski forum (DDF) zatražila je neka se hitno pronađu svi oni koji su, po navodima medija, na bilo koji način uznemiravali i pokušali oteti dvogodišnje dijete od njegovog oca u centru Sinja samo zato što je mališan svjetlije puti nego li otac.


Ovaj događaj mora što prije biti potpuno rasvijetljen, a pored neonacističkih hooligana, jednom za svagda treba pronaći i jasno imenovati njihove ideološke i političke mentore te zaštitnike“, naveo je DDF u svome priopćenju za javnost.


Ova prodalmatinska inicijativa ponovila je zahtjev prema kojemu bi Dalmacija trebala dobiti još 600 policajaca, kako bi se sigurnost najugroženijih građana Republike Hrvatske – Dalmatina – podigla na viši nivo. Ponovili su i zahtjev za vraćanjem nadležnosti nad policijom bivšim komunalnim općinama, koje su imali do Ustava 1992. u vrijeme široke autonomije komunalnih općina.


Tako će skorašnji, 26. veljače, Dan Dalmacije, ova regija dočekati kao nikada do sad: u situaciji kada stanovnici nekih dalmatinskih mjesta, sela i zaseoka razmišljaju o uvođenju noćnih straži, dok je u prigradskom autobusu na liniji Split-Omiš šesnaestogodišnji dječak fizički napadnut samo zato što je govorio dalmatskim jezikom“, piše u priopćenju.


Dodaje se kako je takav stupanj hooliganstva, mržnje i netrpeljivosti nedopustiv ne samo u Splitu, Omišu ili Sinju i ostatku Dalmacije, nego bilo gdje u civiliziranom svijetu.


To je razlog zašto i MUP i sve ostale nadležne službe, ali i Grad moraju hitno poduzeti sve moguće mjere kako bi se ulice Splita, Zadra, Šibenika, Dubrovnika, Sinja, Metkovića, Kaštela… i drugih dalmatinskih gradova, sela i zaseoka očistile od ološa i ponovo bile sigurne za sve njihove stanovnike. Sinjani hoće i zaslužuju pravo na normalan život i ne bojati za svoju djecu svaki put kada im u susret ide grupa kutija obrijane tintare“, navodi se u priopćenju.

66 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page