top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

SPLIT GORI Legalizirana piromanija



Požar koji je prije dva dana zahvatio istočni dio šireg gradskog područja Splita nije se slučajno dogodio. Možda se vatra samozapalila zbog „velikih temeratura“ i „slučajno ostavljenog komada stakla na suhoj travi“.


No, kada uzmemo u obzir da je požar počeo u petak, 14. Srpnja 2017. U ranim jutarnjim satima, a da se organizirano počelo gasiti tek u ponedjeljak 17. Srpnja 2017. iza 16:00, te prvi vojnici, njih 49, poslani na požarište u ponedjeljak iza 21:00, te da su posebno izgorila područja za koje su neke građevinske tvrtke  tražile izmjene gradskog GUP-a trebamo se upitati: ima li u ovom požaru i u drugim požarima po Dalmaciji ikakvih kaznenih djela.


Ono što baca sumnju na to da su požari sasvim slučajno izbili, pogotovo u okolici Splita za koji su zainteresirani svi: od domaćih do međunarodnih hohštaplera, a koji su, na ovaj ili onaj način, u sprezi s mafijaškom politikom HDZ-a, su odredbe Zakona o poljoprivrednom zemljištu koji u svojim člancima od 17. do 21. navodi uvjete po kojemu se poljoprivredno zemljište može prenamijeniti u građevinsko. Jedan od tih uvjeta je i opožareno poljoprivredno zamljište. Posebno su definirane odredbe koje govore o tome kako to provesti bez ikakvog plaćanja.


Zakon o poljoprivrednom zemljištu u svome članku 53. govori kako se opožarene površine šuma ne mogu se privesti drugoj kulturi 5 godina od opožarenja. 5 godina od opožarenja!? Baš kada je zemlja najbolja i najkvalitetnija za pošumljavanje, zakon zabranjuje kultiviranje i pošumljavanje opožarenog šumskog zemljišta.


Uzmemo li u obzir još jednu činjenicu i to onu da je od 2005. do 2015. u više od 500 požara u blizini obalnih naselja i na otocima, 450 opožarenih područja prenamjenjeno iz poljoprivrednog i šumskog u građevinsko, a u toj prenamjeni sudjelovao krupni kapital domaćih i međunarodnih hohštaplera u više od 70% slučajeva.


Slična situacija se dogodila i u Grčkoj, Italiji, Španjolskoj (točnije Andaluziji), Portugalu i Cipru, zemljama koje imaju slične zakone kao i Hrvatska, a gdje je zbog velikog pritiska na dodatno građenje omogućeo legaliziranje objekata izniklih na opožarenim područjima. Tako je paljevina na europskom dijelu Mediterana postala praktički legalna metoda za prenamjenu zemljišta


Sada kada sve to znamo, jasno je da u ovim požarima koji zadnjih dana haraju po Dalmaciji i te kako ima elemenata kaznenih djela u čijoj su realizaciji sudjelovali svi od plaćenika, preko građevinskih tvrtki, investitora do političkog rukovodstva grada, županije i države 

4 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page