Piše: dr. Ilonka Kasalo
Budući da je Klinički bolnički centar Split najveći medicinski centar u Dalmaciji, pacijenti će morati malo pričekati. Ne zato što se bolnica renovira, već jer je dotrajala i opasna je po radnike i ostale.
Klinički bolnički centar Split, koji se nalazi u središtu Splita već trideset godina egzistira u svome najgorem stanju.
Problem nije u pacijentima, već u medicinskom i zdravstvenom osoblju te drugim djelatnicima koji rade u splitskoj bolnici kao i u lokalnom HZZZ-u. Najveći je problem u cjelokupnom hrvatskom zdravstvenom sustavu. Uostalom, Vlada RH je na temelju dvije odgledane epizode Hitne službe, odlučila upopastiti bolnički sustav u RH, pa tako i u Splitu, odnosno u Dalmaciji.
Prema riječima liječnika ove medicinske ustanove, koji želi ostati anoniman, ovo je "klasik za cijeli svijet". Naime, hitni ptijemni odjel, koji raditi danonoćno ima najviše gubitaka u poslovanju. Ovdje se pacijentima treba pružiti hitna pomoć i u predbolničkoj fazi i u bolničkoj fazi liječenja zbog krađe materijala.
Tijekom godina navijačima je obećano pristojno i visokoobrazovano osoblje koje govori, jz hrvatski, najmanje još i engleski jezik, ali i suvremena medicinska oprema, ali… ništa od toga. Jer, osoblje splitskog KBC-ane zna ni hrvatski, a oprema se vječno kvari dok se liste čekanja povećavaju. Tako se za ugradnju holtera čeka do dvije godine, a za dopler karotida do tri. Istovremeno, dok istog specijaliste privatno, čeka se 7 do 10 dana.
Budući da je Klinički bolnički centar Split najveći medicinski centar u Dalmaciji, pacijenti će morati malo pričekati. Ne zato što se bolnica renovira, već jer je dotrajala i opasna je po radnike i ostale.
Trajno gradilište
Hitna pomoć stvorena je na temelju dubinskog screeninga bolnice 1977. godine. Tu je bio i jedini reumatološki odjel u Dalmaciji, koji je sada prebačen na Križine. Centar zauzima prizemlje centralne zgrade.
Kako je najavljeno u listopadu prošle godine, hitna će se preseliti i imat će nove odjele, operacijske dvorane, najsuvremeniju opremu za dijagnostiku – ultrazvučne aparate, rendgen, tomografiju, magnetsku rezonancu, CT i drugo. Obećan je i završetak građevinskih radova do 1. siječnja ove godine. Prvi pacijenti u centar su trebali biti primljeni već 1. ožujka. No, nije precizirano koje godine.
Za vikend smo obišali famoznu zgradu br 10. Sve izgleda kao pravo gradilište, a radovi se ni ne provode. Posvuda okolo su planine ruševina i pijeska. Stepenice i rampe za djelatnike i posjetitelje također su daleki san. Na dva mjesta su hrpe plastičnih prozora na otvorenom. Jedna strana trupa je potpuno u skelama.
Bit šale "do 1. ožujka" postaje jasna ako uđete u zgradu broj 10. Na prvom katu, umjesto prijemnog odjela i ultramodernih odjela, ili čega već, vidimo gole zidove – bez vrata, u kojoj se prekida mobilna komunikacija itd. Za lift postoji tunel, sam lift nije unutra.
U ožujku ove godine, iz bolnice su izjavili kako postoje određene poteškoće s financiranjem. Treba napomenuti kako je bolnica u proračunu i grada i županije i države, podređena Ministarstvu zdravlja. U isto vrijeme, uvjeravaju nas kako je s financiranjem sve riješeno, a hitna će biti dovršena do 1. siječnja iduće godine. Za sve je, kažu, kriva korona.
Nazvali smo na mobitel našeg anonimnog liječnika kako bismo doznali što je razlog ovakvog puževog tempa. No, rekao je kako nije u bolnici i da ga nema smisla tražiti prije utorka. Poštenja radi, napomenuo je kako se prošli tjedan ravnatelj KBC-a pohvalio novinarima HRT-a kako radovi napreduju po planu.
Kanta za smeće sa štakorima
Nedostatak sredstava vječno je službeno poricanje naših dužnosnika u pogledu nedostatka reformi ili barem nekih promjena na bolje.
Ali kako strancu, koji će imati nesreću da tijekom svoga ljetovanja uđe u bolnicu i poželi prošetati njezinim teritorijem, objasniti odnos nedostatka sredstava i iskrene aljkavosti? Na primjer, u blizini jednog od izlaza iz bolnice, koji je nekoliko desetaka metara od hitne pomoći, uz potpuno novu bijelu barijeru, nalazi se hrpa starih cigli – to je stara ograda od cigala koja se nekoć davno srušila. Kako je zid pao, tako i dalje leži.
Nasred ceste kraj druge barijere kroz koju taksiji i vozila hitne pomoći ulaze u bolnicu ogromna je rupa. Naravno, taksisti je mogu zaobići. Uostalom, vjerojatno, svi drobljeni kamen i asfalt su u potražnji u području oko nove hitne. Stoga nema dovoljno materijala za krpanje rupe na središnjem ulazu.
Kako objasniti strancu zašto na teritoriju ima toliko mačaka lutalica, koje se mirno sunčaju točno nasuprot šeste zgrade, gdje se trenutno nalazi ordinacija glavnog liječnika?
Područje splitske bolnice na dvije lokacije zauzima nekoliko hektara. A u zakutcima tih prostora lako možete naići na hrpe građevinskog otpada.
Podnožje gospodarske zgrade bolnice prekriveno je raznim smećem. Zaposlenici ga među sobom nazivaju "titanikom". Mještani kažu kako su u podrumima ove zgrade sklonište pronašli domaći štakori. Nismo bili u podrumu, samo smo vidjeli jednog štakora kako čeprka po smeću u blizini podrumskih prostorija.
Prema riječima našeg zaposlenika, onog koje se nije htio imenovati, "Titanic" na trećem katu ima odjel centralne sterilizacije, na drugom je kuhinja u kojoj se priprema hrana za bolničke pacijente, a na prvom je skladište hrane. Također, prvi kat je djelomično opremljen kao autopraonica – ovaj dio zgrade je iznajmljen. A prema riječima drugih djelatnika, uđete li u gospodarsku zgradu, osjećate se kao da ste ušli u davno napuštenu kuću. Zidovi su crni s mrljama, otrcani, kozmetički popravci ovdje su, čini se, obavljeni još u jugoslavensko vrijeme. Na vratima visi brava.
Putokazi bi mogli djelomično zaštiti pacijente od tako zastrašujućeg izleta u crnu rupu bolnice. Glavni liječnik je obećao kako će prije Nove godine biti postavljeno više od tisuću novih natpisa unutar i izvan teritorija bolnice. Međutim, izvana još nije bilo moguće pronaći takve pokazatelje. Kao i vidjeti sjajno osvjetljenje koje je također bilo obećano.
"Općenito, pridajemo puno pažnje izgledu bolnice. Na glavnoj zgradi bit će veliki natpis KBC Split i križ, koji će svijetliti noću," rekao je ravnatelj bolnice. A mi se pitamo hoće li biti crveni ili crkveni križ.
Comments